Закараха първите 80 т боклук в завода на София

България 01.09.2015 21:36

Първите 80 т софийски отпадъци влязоха във вторник в завода за механично-биологично третиране. До 7 септември във фабриката трябва да постъпят 500 т, за да почнат 72-часови тестове на инсталациите. После на обекта трябва да бъде издаден акт 16 и заводът за преработка на отпадъци на София да заработи на пълни обороти в средата на месеца.

Това съобщи кметът Йорданка Фандъкова, която със заместничката си по екология Мария Бояджийска проследи постъпването на първите камиони с отпадъци в съоръжението.

На влизане камионите минават през кантар. Така общината, която плаща на почистващите фирми на тон, ще може да упражнява още по-строг контрол. В приемната сграда камионите разтоварват боклука в 2 огромни бункера. Оттам кранове го поставят върху движещи се подове, които го откарват към зоната за механично разделяне. Приемната зона има система за обезмирисяване и обезпрашаване. В сградата за механично разделяне отпадъкът минава през магнити, които отделят черните метали.

Останалият боклук се разделя на рециклируеми материали – хартия и пластмаса, на фракция за биологично сушене и за компостиране.

“Целият процес е толкова автоматизиран, че дори найлоните ще се разделят по цветове”, обясни шефът на общинското предприятие за третиране на отпадъци Николай Савов.

Пресяването на отпадъка се прави от барабанни сита. Фракцията над 200 мм, която излиза от тях, отива за ръчно сортиране, а по-малката - в сградата за биологично сушене с 26 клетки. След като престои там и отпадъкът се изсуши, той отива в сградата за производство на RDF гориво. Там се извличат черните и цветните метали, стъкло и инертни материали.

Фабриката ще преработва по 410 000 т годишно, като натоварването до достигане на максималния капацитет ще трае от 3 до 6 месеца.

Произведеното гориво от боклука ще се ползва от циментовите заводи и от “Топлофикация–София”. Първото количество от него се очаква в края на годината.

Догодина общината ще подаде за финансиране по оперативна програма “Околна среда” проекта за инсталация в столичното парно, която да ползва произведеното от отпадъци гориво и да намали с 11% нуждите от природен газ.

Очаква се тя да намали цената на парното и да осигури топло през зимата на 30% от софиянци, а през лятото - нужното количество топла вода за живеещите в центъра.

Освен на гориво софийският боклук ще става и на подобен на компост материал, който се ползва за рекултивация на стари депа. Капацитетът за производство на такъв материал е минимум 360 т годишно. От отпадъците ще се произвеждат и 40 000 т рециклирани материали.

Само печалбата от тях годишно се очаква да е 2 млн. лв. Под 5% от постъпилия боклук ще отива в депо.

Фандъкова напомни, че историята на опитите столицата да има завод за преработка на отпадъци е доста дълга. “Съоръжението беше построено за 19 месеца. Заводът е част от общата система за управление на отпадъците, за която 84% от средствата са безвъзмездно европейско финансиране. С него компостиращите инсталации за преработка на зелени и хранителни отпадъци и депото решаваме за десетилетия напред проблема с боклука на столицата”, подчерта Фандъкова. Тя отрече, че заводът ще повиши такса смет за столичани.

Съоръжението струва 213 млн. лв., а целият проект за управление на отпадъците - 345 млн. лв.

От днес - сряда, пък в компостиращите инсталации на площадката “Хан Богров” ще се проведат дни на отворени врати. Те ще продължат 5 дни и освен да видят как се преработват зелени и хранителни отпадъци софиянци ще могат да получат безплатно до 10 кг компост./24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447