Варненско село скочи срещу изграждане на сметище

България 01.09.2015 10:39

Жители на вълчидолското село Войводино се канят да излязат на протест срещу изграждане край селото на депо за отпадъци. Срещу създаването на сметище са против голяма част от жителите. Те ще изразят своето недоволство в 14,00 часа. За тогава в селото е насрочено обществено обсъждане на Доклада за оценка на въздействие на проекта върху околната среда.

Проектът за Регионално депо за отпадъци - регион Провадия предвижда то да бъде разположено на километър от Войводино. Площадката ще събира отпадъците на общо 9 общини - Провадия, Аврен, Бяла, Ветрино, Вълчи дол, Девня, Долни чифлик, Дългопол и Суворово. Предвиденият край вълчидолското село терен е с площ 735 декара, които са пасища и мери държавна собственост . Предвижда се депото да се експлоатира 30 години, като годишно там ще бъдат приемани и третирани 40 000 тона твърди битови и строителни отпадъци.

Местните са притеснени, че ще бъде унищожена природата и замърсена водата им. Според тях сметището ще се намира във вододайна зона, която захранва 9 населени места. Местността край Войводино е дом за различни защитени видове птици и животни - защитени видове.

„Селото е с уникална, чиста природа и никой от живеещите тук няма да позволи то да се превърне в сметище. Не сме наематели в селото, имаме домове и никой няма право да изгражда сметище в селото без наше съгласие", скочиха жители на Войводино.

„Ако позволим селото ни да бъде замърсено, поколенията след нас ще ни проклинат, че не сме им запазили имотите чисти, хубави и да могат да ги ползват", заяви за Дарик Атанас Атанасов, който живее там от 35 години и е един от недоволните.

Местните са решени да бранят интересите си с всички възможни законови средства. Не е изключено обаче да се стигне до блокиране на пътища, закани се Атанас Атанасов.
Стартира и подписка срещу изграждането на сметище в района от жителите на селото. Събраните подписи с искането ще бъдат изпратени на кмета на община Вълчи дол, председателя на Общинския съвет, областния управител, министъра на околната среда и водите и дори на министър-председателя.

В Доклад за оценка за съвместимост, публикуван на сайта на Регионалната екоинспекция, се отбелязва, че площадката край Войводино не попада в обхвата на най-близката защитена зона - „Суха река". Има вероятност реализацията на проекта да доведе до намаляване числеността на видовете, чиито местообитания са предмет на опазване в „Суха река". Степента на отрицателно въздействие обаче се оценява като ниска, а реализацията на проекта няма да окаже негативно въздействие върху „Суха река" и останалите защитени зони, до които се намира, е основният извод в Доклада.

Поради предвидените в инвестиционното предложение дренажни системи, пречиствателни съоръжения и мероприятия с оглед недопускане на запрашаване на площадката на депото и проникване на инфилтрата в почвата, не се очаква неблагоприятно въздействие на опасните вещества и смеси по време на строителството и неговата експлоатацията. Съставът на отпадъците и дейностите при изграждането и експлоатацията на депото (правилното съхранение на опасните отпадъци) не предполагат образуване на други опасни вещества.

Теренът край Войводино е най-подходящият в екологично отношение за изграждане на депото, обясни Диана Петрова, главен експерт „Устройство на територията". В инвестиционното предложение обаче е предвидена алтернативна площадка край с. Венчан, община Провадия. Тя е с площ 556 декара и може да приеме депото при невъзможност да се използва предвидения във Войводино терен.

Всички мнения, възражения и предложения, получени по време на обществените обсъждания, ще бъдат представени на компетентния орган, който трябва да се произнесе, увери Петрова.

Преди общественото обсъждане в 14,00 в читалището във Войводино, такова ще има и в 10,00 часа в общината във Вълчи дол. /Дарик радио

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447