Задържане на вода – кога и защо?

Любопитно 29.08.2015 20:15

Понякога причините са съвсем безобидни, а в други случаи задържането на вода е симптом на заболяване
Задържането на вода е често срещан проблем, особено през лятото. Понякога причините са съвсем безобидни, а в други случаи задържането на вода е симптом на заболяване или може да бъде причина за поява на такова.

Защо задържате вода?

Задържането на вода често е причинено от нисък прием на вода, което кара организма да си складира вода. В противен случай, в резултат от дехидратация, е твърде възможно да изпитвате главоболие, безсъние, мускулни крампи, умора, запек, ставни болки, понижаване на кръвното и световъртеж, подуване на корема, наддаване на тегло, образуване на камъни в бъбреците и т.н. За да предотвратите всичко това, най-доброто решение е просто да пиете повече вода. Избягвайте и твърде солените храни, пикантни и мазни храни, които изискват много вода при процеса на храносмилането им, което допълнително задълбочава проблема с дехидратацията.

Как може да разберете дали сте дехидратирани?

Ако не сте забелязали някой от симптомите на дехидратация и не усещате сухота в устата си, то най-сигурният начин да разберете дали организмът ви има нужда от повече течности е по цвета на урината. Тя трябва да е бистра и светла на цвят, а в случай на дехидратация е мътна и тъмна (кехлибарена).

Задържането на вода е обичаен проблем, който съпътства месечния цикъл на всяка жена, както и периода на менопауза. Това е нещо характерно и за бременността, като често задържането на вода води до подуване и отичане на крайниците.

Задържането на вода може да е признак и на бъбречни, чернодробни и сърдечносъдови заболявания, хормонални проблеми, ниски нива на витамин В в организма.

Отокът често се случва в краката и ходилата. Редица условия могат да доведат до подуване на краката, включително реакция към някои храни.

Натрий

Храните с високо съдържание на сол или натрий са известни за причиняване на подуване в краката и други части на тялото. Болни от рак пациенти често страдат от оток, който може да се контролира чрез ограничаване на приема на сол. Същото важи и за други причини за подуване. Ограничете или премахннете готварската сол от вашата диета. Прочетете етикетите на храните, за да обърнете внимание на размера на съдържаниета на натрий и избягвайте храни с високо съдържание на сол. При готвене търсете алтернативи на солта, за вкус, като например лимонов сок, билки и оцет. Преработените храни често съдържат големи количества натрий и трябва да се избягват.

Подправки

Много от готовите подправки са направени с добавена сол. Продукти, като готови сосове, вегети и така наречени „подправка” за пиле, риба и др.п., обикновено включват добавена сол. Мононатриев глутамат е подправка, направена предимно от натрий, кубчетата бульон също. Вземайте пакетчета, които включват само единично съдържание на подправки, като сминдух, чубрица, джоджен и други.

Алергени

Независимо дали имате тежка хранителна алергия или чувствителност към различни хранителни съставки, един от страничните ефекти на вашето състояние може да включва подуване на краката. Избягвайте тези храни, които са предпоставка за общи хранителни алергии – мляко и млечни продукти, пшеница, глутен, царевица, соя и хранителни консерванти. Стойте далеч от ястия, приготвени с химически добавки в храните, за да видите дали това ще облекчи отока ви.

Мазнини

Според медицинския център на Университета в Мериленд, храните с високо съдържание на транс мастни киселини могат да доведат до задържане на течности в краката. Обикновено тези храни са печени изделия, като бисквити, сладкиши и вафли. Понички и други преработени храни също съдържат високи количества от нездравословни мазнини. Не консумирайте пържени ястия, като кръгчета лук и пържени картофи – те също съдържат големи количества трансмазнини./faktor.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027