Паника от нова криза: Сянката на Черният петък кара инвеститорите да треперят

Избрано 22.08.2015 17:50

Вчерашният ден е на път да остане във финансовата история на света като „черния петък” заради рязкото спадане на цените на акциите на фондовите борси в САЩ и Европа. За това какво определя срива в Германия, най-силната европейска икономика, пише „Билд” в свой анализ.
За последните девет дни на германския фондов пазар индексът DAX се срина с 11%. Посоката на движение на цените на акциите в този период е само една-надолу. Експерти вече посочиха петте причини, заради които инвестититорите са в паника от няколко дни, а индексите по целия свят вървят надолу.

1. Страх от „твърдо приземяване” на китайската икономика
Проблемите започнаха от девалвацията на китайския юан-действие, което беше малко очаквано от анализаторите. То бе провокирано обаче от реална причина-забавянето на икономическия растеж и нуждата от непрекъсната държавна интервенция на китайските фондови борси с цел спиране обезценката на акциите.
Ако се стигне до „твърдо приземяване” на китайската икономика, последствията за света ще са много сериозни. Специално за Германия, това ще повлече надолу акциите на германските производители на автомобили, които разчитат много на китайския пазар.

2.Сривът на цените на акциите е с обезпокоителна скорост.
Според икономическите учебници, когато цените на акциите паднат рязко, винаги се намират любители на рискови инвестиции, които започват да ги изкупуват с идеята да спечелят след неминуемото повишение.
Сега обаче нещата не стоят точно така. Бързата обезценка води до паника и масови разпродажби, което вкарва борсите в спирала, от която излизането е трудно. А желаещите да спекулират, почти изчезват.

3. Проблемите с Гърция са туширани, но не и решени.
Въпреки наглед доброто развитие на преговорите около гръцката финансова криза, подписаните споразумения и преодоляване на опасността страната да излезе от еврото, нещата далеч не са приключили.
Премиерът Ципрас обяви оставката си, задават се избори, а кой ще управлява след тях е пълна загадка. Това обаче може да постави под съмнение прилагането на наложените от кредиторите мерки и реформи, срещу които те дават пари.

4.Индексите почти навсякъде достигнаха високи стойности, а процесът изглежда се обръща.
През последните години повечето от индексите на фондовите пазари във водещите световни икономики се покачваха неудържимо. Китай е един добър пример за това. Но съгласно теорията за цикличността в пазарната икономика, вероятно вече е дошъл момент на спад. А добре известно е, че колкото по-високо са били индексите в своя час пик, толкова по-ниско ще слязат те при падането си.

5. Краят на политиката на евтините пари в САЩ изглежда е съвсем близо.
През последните години политиката на големите банки и на Федералния резерв на САЩ бе да наводнят пазарите с евтини пари, които се даваха срещу рекордно ниски лихвени проценти. Същото важи и за Европейската централна банка. Ако лихвите тръгнат нагоре, то за инвеститорите влагането на пари в акции ще стане много проблемно и те ще тръгнат към съответните Държавни ценни книжа, които гарантират печалбата им.
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027