Stratfor: Русия и Китай отправят предизвикателство на западната концепция за интернет

Избрано 16.08.2015 08:36

Архитектурата на интернет и начините за нейното регулиране се формулират в страната на неговия произход, в САЩ. Не е учудващо, че Русия и Китай повдигат въпроса за мрежовата сигурност, отбелязва компанията за разузнаване и анализ.
Русия и Китай ще се придържат към политиката на единен фронт, отправяйки предизвикателство на западната концепция за интернет, смята американската компания за разузнаване и анализ Stratfor. От гледна точна на потребителите, абстрактният свят на интернет не е обвързан с някакви граници, но инфраструктурата на мрежата е неделима от географията. Геополитиката по естествен начин влияе върху дейността на заинтересованите страни, отбелязват анализаторите на компанията в статия, публикувана на официалния й сайт.

Единен орган, диктуващ насоките на развитие на интернет, не съществува. Но, отбелязва Stratfor, архитектурата на интернет и начините за неговото регулиране се формират в страната на неговия произход, в САЩ. При сегашната конструкция на мрежата доминират западните технологии и компании, при което американското правителство запазва влиянието си върху някои ключови функции, като управлението на мрежовите адреси.

Не е учудващо,че Русия и Китай повдигат въпросите за мрежовата сигурност и управлението на интернет, пише Stratfor. Все пак в рамките на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) и БРИКС тези страни се стремят да противодействат на икономическата, политическата и военна власт на САЩ, отбелязват анализаторите на компанията. В качеството на пример за съвместни действия между Москва и Пекин в тази сфера в статията се посочва Международният кодекс на поведение в сферата на информационната сигурност, който Русия, Китай и други страни от ШОС представиха в ООН през януари.

Освен това, от 1 септември в Русия в сила влиза законът за локализация на базите за лични данни на руснаците на сървъри, разположени на нейна територия. Това ще накара компании като Google, Facebook или Twitter да построят центрове за обработка на данни в Русия, ако искат да продължат бизнеса си в страната. Китай се придържа към още по-сурова политика в сферата на контрола върху интернет пространството, отколкото Русия, отбелязва Stratfor.

Анализаторите на компанията противопоставят два многостранни модела на управление на интернет. При единия страните се явяват националните правителства, диктуващи своите правила, именно този модел е отстояван от Русия и Китай, прави извод Stratfor. При сегашния модел управлението на интернет се извършва от страни – лица и организации, заинтересовани от дадена система и имащи равно право на глас.

Стремително нарастващата по целия свят загриженост относно сигурността на мрежата подкрепя аргументите на Русия и Китай, особено след разкритията, направени от „къртицата на ЦРУ” Едуард Сноудън, пише Stratfor. Според компанията, Москва и Пекин няма да успеят фундаментално да променят принципите на управление на системата, но ще успеят да укрепят контрола върху мрежата на територията на своите страни.
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027