Маки Иатропулос: За гръцкия бизнес България е спасителен мост към Европас

България 01.08.2015 17:09

Гръцките индустриалци масово се интересуват от България и виждат в нея спасителния мост към Европа, първите фирми вече стъпиха тук.

Това заяви в интервю за кореспондента на БГНЕС от Кърджали председателят на Търговско-промишлената камара в град Кавала Макис Иатропулос, който вече откри сметка в местен банков клон.

Около 60 000 гръцки фирми заявиха готовност да прехвърлят бизнеса си в България, писаха неотдавна гръцки медии, а един от предприемачите е самият Иатропулос. Той и брат му Василис са съсобственици на предприятие в хранително-вкусовата промишленост и си сътрудничат с други съпътстващи производства. Фирмата им "Мистър Иатро" е една от общо 5-те в Гърция, които покриват изцяло стандартите на британската агенция за сертифициране PRS. Има и сериозна лична българска връзка при тях – съпругата на Василис е българка, а дъщерята на Макис преди месец се е дипломирала по медицина в София.

"Всички тези фирми се интересуват от възможностите за икономическа печалба и облекченията в България, най-вече след като в Гърция данъците скочиха с пъти. Блокиран е експортът ни за чужбина – банковият контрол е убиец на производството ни. Когато клиентите ни в Европа преведат парите за доставките, ние не можем да ги изтеглим, а те са оборотни. Сега откриваме сметки в български банки, така не е проблем да разпределим парите и да се разплащаме, иначе производственият процес е напълно блокиран, невъзможно е да работиш без оборотни пари". Така Макис обясни засиления интерес на гърците към страната ни и призна, че той и брат му са едни от онези 60 000 фирми с намерение да стъпят трайно у нас. Той посочи, че в Търговско-промишлената камара в Кавала са регистрирани 172 фирми с различни бизнеси и всички основно произвеждат за стоки за експорт в чужбина – пресни, замразени и сушени плодове, алкохолни напитки, риба, морски дарове, зехтин, гранити и мрамори.

"Схемата за прехвърлянето на бизнеса в България е и проста, и не съвсем – първата стъпка е откриването на сметка в банка. Сега по новия закон в Гърция ни задължават да платим за цялата тази година новия данък общ доход от 29% плюс този за цялата следваща, при това предварително. Така изведнъж ни натоварват с общо 58% предварителни плащания, което е непосилно и удушава бизнеса", поясни Макис. Запитан действително ли България е изход за гръцкия бизнес в условията на кризата, той подчерта, че всички виждат в страната ни спасителен мост, но и че в Гърция, и у нас работниците трябва да се научат да работят повече и по-бързо.

Към момента вече 5 фирми от Кавала са започнали процедурата по изнасянето на бизнеса си в България. Ако с моята компания нещата се получат добре у вас, ще дойдат още най-малко толкова, защото всяко производство си партнира с още поне 5 по-малки фирми, продуктите на които са съпътстващи това на голямата, уточни Макис. Покрай ангажимента си в ТПК на Кавала и 7-те години на дъщеря му Константина в София, той е обиколил цялата страна и е проучвал възможностите за инвестици у нас.

Той смята, че липсва подкрепа за специализираните производства. Например, в Сандански се произвеждат най-хубавите краставички в Европа, в Ивайловград – най-хубавото вино. Правителството трябва да подкрепи и подсили вече съществуващото и доказалото се, доброто производство. "Ето, например, троянската сливовица заглъхна, не се чува и за суджука на Горна Оряховица. Гърция с прословутото си сирене "Фета" не успя да завоюва целия европейски пазар, но и България не прави нищо за това, а има прекрасни мандри и може да печели от продуктите им. Но малката мандра има и малки възможности, добре е да се сдружават. Селското стопанство и животновъдството, това трябва да се развива", коментира Макис Иатропулос. Той разказа за гръцки бизнесмени, които опитали да се установят с производството си в Пловдив, държавата им издала разрешителните, но мафията ги изгонила – "и нощната, и онази с белите ръкавици". "И те затвориха бизнеса си. Затова, когато казваме, че сме в Европейската общност, наистина да бъдем в нея, законите да важат и тук. Както един българин може да дойде в Гърция и спокойно да си отвори предприятие, същото трябва да става и в България. Тук никой не иска да работи за малко пари, а липсват и средни специалисти. Но ако работникът се труди съвестно, той ще допринесе за по-високата печалба на фирмата, а така ще се вдигне личният му доход. Чуждият инвеститор ще се възползва от добрите качества и цени на местните производства, така цената на продукта му ще спадне, но той ще вдигне печалбите си и оттам ще дойде по-доброто заплащане на работниците", каза ръководителят на бизнеса в Кавала.

Той не подмина и темата за референдума, и за виновниците за безпрецедентната катастрофа на Гърция. Макис сипматизира на десницата Нова демокрация и е гласувал с "да", не скри той. Според него това е единственото добро решение, за да може Елада да е жива, но Ципрас и Варуфакис носят огромната вина за всичко, което се случи. "Премиерът Ципрас умее да печели симпатии, но той бе подведен от финансовия си министър. Варуфакис е главният виновник, оказа се, че той е работил подмолно и в полза на Джордж Сорос. Лошото е, че цялата катастрофа е с решение на гръцкото Народно събрание и е трудно да се персонифицират и накажат действителните виновници", коментира Макис. Прогнозата му обаче е стъписваща - голямата беля още не е станала, истинската катастрофа тепърва предстои. "Но народът трябва да разбере какво точно се е случило и да избере ново правителство, което да го оттласне от дъното. Очевадно е, че Европа не иска Гърция да бъде управлявана от ляв кабинет. Формулата е правителство на националното спасение с участието на всички парламентарно представени партии", категоричен беше предприемачът.

Запитан как вижда бъдещето на ЕС, има ли опасност да се разпадне и Гърция да бъде част от причините за това, той отсече, че това никога не би станало, или поне в този момент е невъзможно. И обясни, че хората в Гърция не са разбрали въпроса за референдума, но не само това е била причината за резултата от него. Предложението било в 34 страници на английски език, предоставено в петък сутринта в 7 ч., а това отнело часове за превод от тези, които все пак владеят езика. Държавният вестник го публикувал в 21.30 ч. "Самите депутати си признаха, че не са прочели предложението, е тогава за какво гласуваш? Народът гласуваше по симпатия, а не по същество. Мястото на Гърция категорично е в Еврозоната. В последния ден преди референдума социологическо проучване огласи, че 80% от народа е за оставането на страната ни в Европа, но при равни и честни условия с останалите държави. И СИРИЗА, и испанската Подемос се осъзнаха и омекнаха пред условията на Европа, мястото ни е там", подчерта Макис Иатропулос от Кавала. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827