СЕМ даде отсрочка на БНР

България 31.07.2015 13:31

СЕМ проведе извънредно заседание в морния 30 юли, за да провери има ли скандал с новата платформа на БНР - БНР Play. През 2004 г. за подобен договор с частна фирма беше освободен генералният директор на БНТ Кирил Гоцев. През 2015 г. обаче, този състав на регулатора (Мария Стоянова, която е последователна в позицията си срещу ръководството на БНР, не присъства, защото е в отпуск), беззъбо критикува прозрачността на взимане на решенията в обществената медия, пише delo.bg.
В откритата част на заседанието председателят Георги Лозанов и надзорниците Анна Хаджиева и Иво Атанасов препоръчаха на ръководството да обоснове със Закона за радио и телевизия сключения договор за новата услуга – Digital Radio, както и да бъде обоснована нуждата от нея. Надзорниците не поставиха срок, в който да бъдат предоставени исканите допълнения.

От своя страна, ръководството на БНР отново подцени значимостта на темата за отговорността и публичността при изразходването на обществени средства. Ставало дума за пренебрежимо малка сума, която БНР харчи за възмездяване на фирмата на Вълков и Захариев. Генералният директор Радослав Янкулов дори се изненада, че контролният орган СЕМ дръзва да го пита за ползите от въпросния договор и даже се поинтересува по кой член от Закона за радиото и телевизията надзорниците контролират харчовете на обществената медия.

По-изненадващото обаче е, че присъстващите в залата членове на СЕМ не парираха категорично, че са длъжни да контролират предоставяните от обществения оператор услуги. Според очевидци, разговорите с ръководството на БНР са продължили по кабинетите в СЕМ.

БНР Play е услугата, чрез която ръководството на БНР решава да спечели младата аудитория е достъпна на сайта на медията. Платформата дава възможност чрез стрийминг да се слушат 22 програми на медията – 2 национални, 8 регионални радиостанции, както и т.нар. програма на радио България на 11 езика. На БНР Play са достъпни и 11 профилирани стилово музикални канала. Шест от тях са резултат от работата на музикалните редактори в радио Бинар и са в различни жанрове. Останалите пет са реализирани след сключен договор с външна за обществената медия фирма. Именно споразумението с нея и предоставяните дублиращи дейности на БНР услуги, изправи СЕМ пред надзорно предизвикателство.

Фирмата „Уеб радио и тв“ ООД (както е записана в регистъра на Съвета за електронни медии), е доставчик на стрийминг услуги при поискване с името Digital Radio. Съдружници са програмният директор на „Дарик радио“ Константин Вълков и бившият БСП депутат и настоящ съветник в Комисията по култура и медии и Комисията по транспорт и съобщения в НС Мартин Захариев. За автор на странната кооперация между частниците и общественото радио се изтъкна сам членът на УС на БНР Христин Стрижлев. В последните десетина години той е бил управител и съсобственик на няколко частни радиостанции и може би оттам е неговата слабост към публично частните партньорства.

Сам Стрижлев оценява договора между фирмата на Захариев и Вълков и БНР като изключително изгоден и дори го нарече „подарък“. За кого обаче, става ясно от текста на споразумението. Източник от БНР, видял документа е шокиран от щедростта на ръководството на общественото радио към частната фирма. По силата на сключения договор националното радио плаща за година напред по 2500 лв на месец, а и предоставя всички записи, върху които има права!

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911