Ципрас между бунта в партията, политическата криза и провала на споразумението

България 30.07.2015 17:21

Гръцкият премиер предложи партиен референдум за разцеплението в СИРИЗА
Гръцкият премиер и лидер на радикалната лява партия СИРИЗА призова през август да се проведе извънреден конгрес с цел преодоляване на разцеплението, предизвикано от крайнолявата фракция. Според Алексис Ципрас, ако разбунтувалите се привърженици на "Лява платформа" искат още по-бързо решение, той е готов да проведе партиен референдум още тази неделя.

Това стана по време на среща с централния комитет на СИРИЗА, където се обсъждаше стратегията на управляващата партия, след като Ципрас бе принуден да приеме тежки условия на кредиторите на страната, за да предотврати фалита ?.

Премиерът остава най-популярният и най-влиятелният политик на гръцката сцена и предупреди съпартийците си, че "не можем да продължаваме да сме зависими от подкрепата на опозицията". Ако не успее да овладее бунта в партията си, Ципрас рискува да хвърли страната в политическа криза, да провали едва започналите преговори с кредиторите и да фалира икономиката.

"В момента има две конкуриращи се стратегии в партията – едната иска Гърция в еврозоната, а другата работи за излизане от еврото", каза правителствената говорителка Олга Геровасили при пристигането за заседанието на 200-те членове на ръководството. "На правителствено ниво обаче не може да има две стратегии."

"Лява платформа" настоява СИРИЗА да прекрати преговорите и партийната линия да се определи на редовен конгрес, на който привържениците на радикалната линия ще имат предимство. Ципрас е за извънреден конгрес, на който да вкара нови членове на партията и да се възползва от широката обществена подкрепа, за да победи крайнолевия лагер. В интервю в сряда премиерът заяви, че извънреден конгрес може да има в началото на септември и дори че може да се окаже принуден да поиска предсрочни избори, ако изгуби мнозинството си в парламента.

Според "Ройтерс" сценарият с референдум изглежда най-невероятен, още повече че не е ясно как точно ще бъде формулиран въпросът, на който да отговарят партийните членове.

Ключовата дата и за двете страни във вътрешнопартийния конфликт е 20 август – тогава Гърция трябва да върне заем за милиарди евро на ЕЦБ и правителството се опитва да постигне сделка с кредиторите преди това.

Предварителното споразумение от средата на юни не определя фискални параметри, които Атина трябва да постигне, за да получи новите траншове. Досега се очакваше първичен бюджетен излишък от 1% от БВП за тази и 2% за следващата година, но според сп. "Шпигел" кредиторите може да смекчат тази рамка, стига гърците да започнат по-енергично да провеждат реформи.

В четвъртък данните от Гърция очаквано показаха тежко състояние на икономиката. Според Бюджетната служба на парламента тактиката на правителството през последните 6 месеца е върнала страната отново към рецесия.

През първото полугодие БВП е намалял с между 4 и 6 млрд. евро, а годината може да завърши с 2-4% рецесия и 1% първичен бюджетен дефицит. При подпомогнато от контрола над капиталите в страната свиване на потреблението с 80% загубите в периода юли - септември ще достигнат 2.8 млрд. евро седмично. Между ноември 2014 и юни 2015 г. от банковата система са били изтеглени 37 млрд. евро депозити, прогнозират авторите.

Докладът на службата за тримесечието допуска, че в следващите 2-3 години "положението ще е тежко за политиците, обществото и икономиката", както и че "може да стане по-лошо", макар че отпадане от еврозоната все още може да се избегне, стига управляващите да се заемат сериозно сприлагане на новата програма. /faktor.bg

CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233