Кърджали кипна от балкански и родопски фолклор

Варна<+> 30.07.2015 16:22

Фестивал на балканския турски фолклор и поезия в Кърджали събра над 200 изпълнители, кметът облече шопски костюм, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.

Гостуваха 6 фолклорни ансамбли и 52 поети от Гърция, Турция, Македония, Румъния, заради проблеми с визите Азербайджан не можа да изпрати група. Откриването на феста и финалът му се състояха в градската градина пред Паметника на освободителите от турско робство. Организатори са възстановеното преди години турско читалище "Юмер Лютви" и Дружеството за турска култура и изкуство, финансирането е от 7-те общини на Кърджалийска област. Според тях мащабната проява е превърнала Кърджали за 3 дни в балканска столица на толерантността. В рамките на 9-ия фестивал съставите изнесоха концерти на открито в общинските центрове, където и поетите представиха творбите си. Най-бурните овации събраха румънците от град Меджидие с изпълненията на кримско-татарски народни танци. Ансамбълът на турското младежко сдружение в Комотини, Гърция, заслужи аплодисментите на публиката с изпълненията на родопски песни. Македония бе представена от два ансамбъла от град Виландово. Музикално-танцовият ансамбъл при читалището-домакин също се включи в концертите. По време на поетичната вечер в Кърджали, продължила близо 3 часа, се роди идеята за отпечатването на сборник със стихове на творци от Балканите, посветен на Родопите и река Арда. Поети от побратимения на Кърджали Одрин са авторите на инициативата. Очаквано, "гвоздей" на концертната програма отново бяха дервишите от Бурса.

За заключителния концерт на фестивала пристигна зам.-генералният консул на Турция Имре Кайдане. "Този фестивал превърна Кърджали в балканска столица на толерантността. Възможността да се познаваме е най-важното условие, за да живеем в мир и разбирателство. Само тогава можем да покажем истинското лице на толерантността", заяви кметът Хасан Азис. Той припомни, че "Балканите имат и едно друго лице, което не искаме да виждаме, но и не можем да забравим - лице потънало в мъка и сълзи. Този фестивал е нашият отговор на нетолерантността", допълни Азис.

Преди финала на турския фолк-фест самодейците от кърджалийското читалище "Родопски фар" се завърнаха с голямата награда от 10-ия национален събор "Богородична стъпка", състоял се в Старозагорските минерални бани. Там са се състезавали с повече от 3 000 участници от 80 общини. Представители на фолклорните състави се срещнаха с кмета Хасан Азис и избраха нестандартен начин за благодарност за съдействието на общината – подаръкът за него бе шопска носия и плакет от фестивала. Изненадата настъпи, когато Азис се премени в традиционните бели одежди и препаса широк черен пояс. Той каза, че като ученик е участвал в танцов състав при читалището в родното му село Мост. Азис определи самодейците от "Родопски фар" като най-добрите посланици на Източните Родопи и им пожела успешно представяне и на следващите надпявания и фестивали. Само след седмица те заминават за юбилейния национален събор "Копривщица 2015". Кметът Азис обеща, че през летните месеци общината ще се ангажира с най-неотложните дейности, свързани с конструктивното укрепване на читалищната сграда, ремонт на покрива, дренажната система и обратните води. На следващ етап ще се търси вариант и за подмяна на дограмата, подовата настилка и цялостно обновяване на помещенията за репетиции."Ще кандидатстваме за финансиране и от Министерството на културата, и от Междуведомствената комисия, за да започнем неотложните ремонтни дейности на базата", увери Азис. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447