Бенки по тялото - нещо нормално или скрита заплаха?

Любопитно 29.07.2015 23:38

Всички имаме бенки. Защо тогава някои хора се плашат толкова от тях?

Страх обикновено предизвикват нещата, за които имаме много предположения и почти никакви конкретни знания. Така е и с бенките. Всички знаят, че бенките могат да бъдат опасни, особено ако бъдат травмирани случайно. Но почти никой не знае защо точно.

Нека уточним с какво ни заплашват бенките.

Защо се появяват?

Бенката е относително голямо струпване на клетки-меланоцити, които произвеждат пигмента меланин. Именно на този пигмент дължим цвета на кожата си и тена. Когато определен брой меланоцити се съберат на едно място, се появява светла бенка. С натрупването на меланин тя потъмнява и става по-забележима.

По правило нови бенки се появяват между 15 и 25-годишна възраст. После този процес се забавя значително, макар да не спира напълно до края на живота.


Броят на бенките по тялото зависи от няколко фактора:

* Наследственост. Колкото повече бенки са имали родителите ви, толкова повече ще имате и вие. Дори разположението на бенките може да се предава по наследство.

* Ултравиолетова светлина. Продължителният престой на слънце или в солариум води до активиране на меланоцитите и поява на нови бенки.

* Травми. На местата, където кожата е била разкъсана, могат да се появят бенки.

* Инфекции. Папилома-вирусът и други инфекциозни агенти провокират образуването на бенки.

* Хормони. Влинието на хормоналния фон е особено забележимо в пубертета и младостта - точно тогава се появяват повечето бенки. Под влияние на сериозните промени в хормоналния фон (например при бременност) бенки могат да възникват и да изчезват на всяка възраст.

Образуването на бенки е естествен процес, който представлява нормална реакция на кожата към въздействието на външни фактори. Защо тогава много хора се притесняват от това?

С какво са опасни бенките?

Докато бенката не променя външния си вид и другите си характеристики, тя не представлява никаква опасност. Ако обаче се появят известни изменения, имате повод за притеснения. При определени условия всяка една бенка може да се превърне в злокачествен тумор на кожата - меланома.


До ден днешен не е установено защо става така. Доказано е обаче, че важна роля в това видоизменение на бенката играе въздействието на ултравиолетовите лъчи. Колкото повече време прекарвате на слънце или в солариума, толкова по-висок е рискът да развиете меланома.

Именно затова най-добрата профилактична мярка е да стоите по-малко на слънце и разбира се да ползвате защитни кремове.

Как може да се промени бенката?

Меланомата е много опасно заболяване, което се разпространява бързо по тялото и в повечето случаи води до смърт. Единственият начин болният да бъде спасен е да се диагностицира болестта в началния й стадий. Това е възможно само при редовен оглед на кожата и особено на бенките по нея. Търсете следните промени:

* Асиметрия. Ако прекарате въображаема линия през средата на бенката, двете й половинки трябва да са симетрични. Ако забележите промени във формата, изпъкнали или вдлъбнати части, консултирайте се със специалист.

* Неравен ръб. "Доброкачествената" бенка винаги има равен контур. Ако границите й станат насечени, това е сигнал за тревога.

* Цвят. Нормалните бенки могат да бъдат с различен цвят - от светло-кафяво до сиво или почти черно. Но цветът винаги трябва да е еднороден, без петна и точки. Ако забележите такива, възможно е бенката да се преобразува в меланома.

* Диаметър. Диаметърът на нормалната бенка обикновено не надвишава 6 мм. Ако бенката е по-голяма, консултирайте се с онколог.

* Променливост. Ако бенката винаги изглежда еднакво, това е добър знак. Ако обаче изведнъж започне да променя формата и цвета си, да става рехава по повърхността и др., веднага се обърнете към специалист.

Колкото по-рано откриете преобразуването в меланома, толкова по-голям ще е шансът ви за излекуване./woman.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027