"Тева" купува "Актавис" за 40 млрд. долара (Обзор)

България 29.07.2015 00:01

Нов собственик ще имат фармацевтичните заводи в Дупница и Троян, след като бе обявена огромна сделка в бранша.

В понеделник бе съобщено, че израелската “Тева фармасютикъл” купува бизнеса с генерични лекарства на “Алерган”, която доскоро се казваше “Актавис”. Името бе сменено, след като през пролетта на тази година компанията финализира покупката на “Алерган” и прие новото глобално име. Обединението между двете фирми създаде една от 10-те най-големи фармацевтични компании по приходи в света.

Цената на сегашната сделка е 40,5 млрд. долара. С нея “Тева” ще се превърне в една от водещите 10 фармацевтични компании в света, пише Ройтерс. След оповестяването на новината акциите на компанията поскъпнаха с над 10% на борсата в Тел Авив.

“Тева” ще плати 33,75 млрд. долара в брой, а останалата част - с акции на компанията за 6,75 млрд. долара. Това са 10% от капитала и?, стана ясно от съобщение на дружеството.

Сделката е получила единодушното одобрение

на бордовете на “Тева” и “Алерган”, като се очаква да бъде финализирана през първото тримесечие на 2016 г.

Главният изпълнителен директор на “Тева” Ерез Вигодман обяви, че обединените компании ще имат приходи от 26 млрд. долара годишно, а очакваната печалба преди данъци, такси, лихви и амортизации за 2016 г. е 9,5 млрд. долара. Според Вигодман генеричните медикаменти на двете дружества се допълват в голяма степен. Това щяло да позволи на “Тева” качествен растеж, както и нужния мащаб и ресурси за разширяване на специфичните способности на компанията.

“Това придобиване подсилва стратегията ни, ускорява растежа

и диверсифицира приходите ни както от продуктова, така и от географска гледна точка, като подпомага новия ни бизнес модел”, посочва Вигодман.

От българския офис на “Тева” коментираха, че очакват разрешението за придобиването на антитръстовите регулатори. (Какво каза още Николай Хаджидончев, генерален мениджър на “Тева - България”, виж интервюто.)

От “Тева” очакват придобиването да има съществен принос за печалбите на акция. За следващата година се очаква натрупването да надхвърли 20% през втората и третата година след финализирането на сделката.

Обединението щяло да доведе до намаление на разходите и данъците с 1,4 млрд. долара годишно към третата година от приключването на сделката. Това щяло да се случи благодарение на по-голяма ефективност в операциите, в производството, продажбите и маркетинга.

Друг положителен ефект щяло да бъде освобождаването на паричен поток от 6,5 млрд. долара през 2016 г., както и увеличение на свободните средства в следващите години. Това щяло да позволи на “Тева” да продължи с придобиванията и с разширяването на портфолиото си.

В България “Алерган” е в топ 3

по пазарен дял. У нас са и едни от най-големите производствени мощности на компанията в Европа - заводите в Дупница и Троян. През миналата година продажбите им са за 304,4 млн. лв. Около 40% от продукцията на заводите е за българския пазар, останалото се изнася основно за ЕС. От 2000 г. само в завода в Дупница са инвестирани 195 млн. долара. Преди година той получи и сертификат за качество отАмериканската агенция по храните и лекарствата. Капацитетът му е около 6 млрд. капсули годишно, като произвежда 198 продукта от 105 лекарствени групи. В заводите на “Алерган” у нас се произвеждат и лекарствата на над 100 други компании.

“Тева” е на 22-о място по пазарен дял в България с регистрирани 190 лекарства.

В световен мащаб израелската компания вече е най-големият производител на генерични лекарства

Придобиването на “Активис” се очаква да помогне за налагане на медикамента Coxaprone за лечение на множествена склероза.

Според експерти от фармацевтичния бранш за “Тева” е по-подходяща за придобиването на генеричния бизнес на “Алегран”, вместо този на американската “Милан”. В началото на годината “Тева” отправи оферта от 40,1 млрд. долара за покупката на “Милан”.

В опит за блокиране на сделката холандска фондация придоби временен контрол над половината от компанията, припомня Ройтерс. След споразумението с “Алегран” “Тева” ще се откаже от офертата си за “Милан”, което пък увеличава вероятността американската компания да успее да придобие ирландската “Периго”, пише агенцията.

С това се обяснява и промяната в политиката на “Тева”, за която България не беше сред приоритетните пазари. Заради ценовата регулация в периода 2012 - 2014 г. компанията спря продажбата на 19 медикамента у нас в областта на неврологията, кардиологията, психиатрията и онкологията и заговори за цялостно изтегляне от пазара.

Николай Хаджидончев, генерален мениджър на "Тева България":

Процедурно има още стъпки до финал догодина


- Г-н Хаджидончев, сделката несъмнено разкрива нови хоризонти, какво се очаква?

- В момента, в който стане факт сделката - определено се разкриват по-големи възможности. Докато не приключи окончателно сделката, не може да се обсъждат конкретни намерения. Водещи в цялостната дейност на компанията са интересът на пациента, на здравната система на България, и разбира се, на “Тева” като компания. По официални данни всеки ден се изписват милиони рецепти за лекарства на “Тева” - в държавите от Европейския съюз по около 2,7 милиона, и още 1,5 милиона рецепти в САЩ. - Процедурно кога най-рано е възможен финал на придобиването?

- През първото тримесечие догодина. Процедурно има още стъпки до финализирането. Преди това трябва да се одобри от двата борда на директорите, след това се започва антитръстовата процедура и произнасянето на комисията по защита на конкуренцията. Това са стандартните стъпки, преди сделката официално да стане факт и да започне интеграционен процес. Тогава ще може да се коментират и по-конкретни проекти.

- За България какъв ефект може да се прогнозира след приключването на сделката?

- Очаква се след сделката “Тева” да стане глобален лидер на генеричния пазар във всички терапевтични области и да заеме водеща позиция на пазара на лекарства като цяло./24chasa.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594