"Индъстри уоч": Износът е двигателят на икономическия растеж

България 28.07.2015 23:50

Износът е двигателят на българския растеж. Това е заключението в годишния доклад на анализаторската компания "Индъстри уоч". Там се посочва, че данните за експорта през 2014 г. и първото тримесечие на 2015 г. потвърждават тенденцията за преструктуриране на индустрията в страната.

То е в посока увеличение на производството на потребителски и инвестиционни стоки и намаление при някои традиционно важни суровини в българския износ. Общият износ нараства с 2.5 млрд. лв. (5.9%) през 12-те месеца до май 2015 г. и достига 45.2 млрд. лв. Средното покачване през всеки един от последните пет месеца е близо 12% на годишна база.

В анализа е записано още, че и през първите месеци на 2015 г. всички ключови макроикономически индикатори се повишават. Растежът на българската икономика се ускори през първото тримесечие на 2015 г., достигайки 3.1% на годишна база. Нарастват инвестициите в основен капитал, потреблението и индустриалното производство. Анализаторите изтъкват и факта, че бюджетното салдо от началото на тази година е положително при дефицити за всички полугодия след 2009 г.

Двигател на експорта
Като причини за доброто представяне на експортните компании, което статистиката отчита през всеки един от последните шест месеца, в доклада са посочени активизирането на външната търговия в глобален мащаб, както и членството на България в Европейския съюз. Тези два фактора са позволили на експортно ориентираните производства да запазят значимата роля на индустрията в създаването на добавена стойност в икономиката.
Независимо от разширяването на мястото на финансовия сектор, недвижимите имоти и услугите през последните години България е сред страните в ЕС с относително добре развита индустрия, пише в анализа.

Посочено е също, че през последните няколко години икономическото възстановяване протичаше с по-бързи темпове в страните с по-силно развита индустрия. България е сред индустриализираните страни в ЕС, изоставайки от Чехия и Германия, но изпреварвайки Италия, Испания, Франция и Великобритания. Добре развитото индустриално производство увеличава гъвкавостта на икономиките и им позволява по-лесно да се възползват от подобряване на външната среда и повишаване на международното търсене. Това създава предпоставки за изпреварващ ръст на износа и ускоряване на икономическия растеж,пише в доклада.

Статистиката показва, че за последното десетилетие експортът във всяка от водещите експортни позиции на България отчита ръст независимо от глобалната криза. Единствено при производството на облекла увеличението е незначително, което обаче може да се отдаде на трайно нарасналите разходи за труд и отварянето на европейския пазар за внос от Китай. При всички останали продукти нарастването е повече от двойно.

Повече износ = повече икономика
Растежът на българската индустрия се ускорява в началото на 2015 г., достигайки 2.9% годишно през март в сравнение с 1.3% и 2.5% съответно през януари и февруари. Индустриалното производство расте вече пети пореден месец. Преработващата промишленост повишава своята продукция с 4.1% годишно към март 2015 г. Принос за съживяването на индустриалните предприятия има както възстановяването на вътрешното търсене по линия на потреблението и инвестициите, така и подобряване на възможностите за износ пред експортно ориентираните български фирми.

През първото тримесечие на 2015 г. броят на заетите достигна 2950 хил. души, като за 12 месеца работните места са нараснали с близо 56хиляди. Заетостта нараства във всички възрастови групи, но около 70% от добавените работни места са за хора над 45 години. Близо 25 хиляди допълнителни заети има в преработващата индустрия.

Още с близо 13 хиляди нарастват заетите в сектора на създаването на информационни продукти, а сектора на транспорта и логистиката се добавят още 7.6 хил. заети. В туристическия бранш се отчита спад на заетите с 7.4 хил. души въпреки относително добрите данни за посещенията на чуждестранни туристи за зимния сезон./pik.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594