Абсурд: Съветват млада юристка да роди трето дете, за да й опростят заемите

България 28.07.2015 22:44

Вяра Видова не отговаря на профила на средностатистическата българка на 26. Тя е завършила успешно висшето си образование, в момента е стажант в адвокатска кантора в Бургас и е майка на 2 момиченца - Евелина, на 4 г., и Пламена, на 2 г.

Вяра се различава и по още нещо - решена е докрай да брани правата си, защото смята, че е ощетена с отказа на държавата, в частност на министерството на образованието, да изплати ползваните от нея заеми по Закона за кредитиране на студенти и докторанти.

“Докато следвах, усвоих два кредита - единият е за покриване на таксите за обучението ми, другият за отглеждане на дете”, разказва Вяра. Тя ражда първото си момиченце на 21 г. през 2011 г., на 23 вече е бременна за втори път.

“В началото на 2013 г. посетих клон на банката, с която имах договор, и получих информация от служител, че на основание чл. 8.3 от договорите и чл. 27, ал.1, т.3 от Закона за кредитиране на студенти и докторанти кредитите ми ще бъдат погасени след раждане на второто ми дете”, продължава Вяра.

Чл. 27 от визирания закон посочва случаите, в които кредитите се погасяват от МОН. В ал. 1 т. 3 е записано: “Раждане или пълно осиновяване в рамките на 5 г. от изтичане на гратисния период”.

Законодателят е “пропуснал” времето на самото следване,

вероятно приемайки, че това се подразбира от самото име на закона - кредитиране на студенти и докторанти.

Гратисният период е времето от сключване на договора до една година след датата на последния държавен изпит, или 51 месеца от дата на сключване на договора.

“Когато сключих договора, не съм планирала да имам две деца в толкова кратък период. Дори не бях информирана, че задължението ми може да бъде опростено, но когато все пак това се случи, реших да се възползвам от правото си”, разказва Вяра.

Като юрист е спокойна, че правото е на нейна страна, и затова е като попарена от отказа - първо от банката, а след това и от министерството. Всъщност банката в случая е само посредник при уреждане на финансови отношения между образователното министерство и потребителя на студентския кредит.

Малко преди раждането Вяра Видова отново посещава банката и тогава за първи път чува от служителка, че няма да може да се възползва от предвиденото в закона погасяване на кредита.

“Отговорът им бе отрицателен, защото

второто ми дете следвало да се роди, след като завърша,

т.е. след изтичане на гратисния период”, твърди юристката. След това тя се обръща към младши експерт Мирослав Пагелски от МОН.

“Обясни ми, че самият закон не е бил създаден в този смисъл, но така се е получило и така следвало да се прилага. От разговора разбрах, че имало законодателен пропуск, който вече бил взет предвид при новия законопроект за изменение и допълнение на Закона за кредитиране на студенти и докторанти, но не се очаква скоро да бъде приет от НС. Дори да стане, това няма да окаже положително влияние на правоимащите по закона, които имаме подобен проблем. С насмешка г-н Пагелски ми предложи като единствено разрешение да си родя трето дете в “указания в закона срок”, усмихва се с горчивина младата майка.

В този смисъл е и отговорът на МОН на запитване от “24 часа”: “За да се приложи разпоредбата на чл. 27, ал. 1, т. 3 от ЗКСД е необходимо да е налице непогасено задължение, да е изтекъл гратисният период на кредита, да е настъпило раждане или пълно осиновяване на второ или следващо дете, раждането или осиновяването да е станало в рамките на 5 г. от изтичане на гратисния период”, твърдят от министерството.

Така се стига до парадокса, че при буквалното възприемане на законовия текст се изключва срокът на самото обучение, макар че законът е създаден именно за студенти и докторанти. Т.е. привилегията не е за хората, създали второ дете по време на следване или докторантура, а в 5-те години след тях.

Именно в този смисъл МОН е прилагало закона, приет на 23 юли 2008 г. Опрощавани са кредити на хора, станали родители на второ дете в рамките на 5 г. след следване и докторантура, но не и докато са били студенти.

“Общият брой на погасените кредити в изпълнение на чл. 27, ал. 1, т. 3 от ЗКСД е 26 в общ размер на 73 019,46 лв. За периода 2010-2014 г. държавата е опростила задълженията на 16 кредитополучатели, които са родили второ или следващо дете в рамките на 5 г. от изтичане на гратисния период в общ размер на 45 763,10 лв.”, се казва в отговора на министерството.

Младата майка е категорична, че подобно тълкуване на закона е неправилно, дискриминационно, противоречащо на цялостния смисъл. Според начина, по който се прилага законът в момента, майката, която е родила детето си по-рано и го е гледала в по-трудния за нея момент - този на следването, е

дискриминирана в сравнение с майката,

която е родила детето си след гратисния период, т.е. в по-благоприятни условия, тъй като вече е завършила образованието си.

Вяра Видова е издирила и систематизирала завиден обем информация от изказвания и дискусии от периода, в която проектозаконът се е представял пред обществеността. По това време образователен министър е Даниел Вълчев, а председател на комисията по образование в парламента - Лютви Местан.

В пленарното заседание, проведено от 40-ото народно събрание на 8 май 2008 г., министър Вълчев се изказва относно ключовите моменти в законопроекта и подчертава социалния момент, че “при раждане на второ дете до петата година след изтичане на гратисния период цялото останало задължение да бъде опрощавано от студента, респективно покривано по отношение на банката от страна на държавата”.

“Тези, които имат второ дете преди началото на гратисния период, искат опрощаване на кредита си “по аргумент за по-силното основание”. За съжаление трайната практика на МОН от последните години е в обратен смисъл. Мисля, че подобно тълкуване лесно може да бъде преодоляно, тъй като очевидната воля на законодателя е да бъде “не по-късно от...”, коментира проф. Вълчев след запитване на “24 часа”.

Най-лесният и категоричен начин за решаване на проблема е бърза законодателна инициатива за промяна на визираната разпоредба, допълва Вълчев.

На въпрос защо при наличието на толкова юристи в парламента се е допуснало приемането на закон с неизпипан текст, Вълчев отговори: “Законодателната техника не е лесна работа и не винаги е възможно да се предвидят всички житейски хипотези. Важното е да се реагира (ако има воля)”.

Според проучвание на Видова 7 млади българи в момента попадат в този казус, което е доказателство, че наистина е труден избор да родиш второ дете в периода на следването си.

Промени в Закона за кредитиране на студенти и докторанти не са обсъждани в комисията по образование в 43-ото НС, показа проверка на “24 часа”.

Според юристи, които се готвят да подкрепят Вяра, законодателна промяна не е необходима. Достатъчно е да се направи корективно тълкуване на закона от самото министерство, за да се прилага той по начина, по който очевидно е бил замислен от създателите си./24chasa.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911