Отровите дебнат навсякъде около нас

България 28.07.2015 22:14

- Д-р Вели, какви са най-честите причини за попадане в токсикологията през горещите месеци на годината?

- Може би очаквате да ви кажа, че са алкохол и наркотици, но не. Специално за летните месеци преобладават токсико-алергичните ни пациенти, които са постъпили при нас вследствие от ухапване или ужилване от отровни насекоми и животни. Разбира се, има и пациенти, попаднали при нас заради алкохол и наркотици, а да не забравяме и суицидните опити, т.е. умишленото предозиране с медикаменти. Тези случаи също са много чести.

- Какви са симптомите на алкохолното отравяне?

- Тук е моментът да разграничим алкохолните отравяния на две - с етилов алкохол и с метилов алкохол. По отношение на етиловия алкохол признаците започват с гадене, повръщане, световъртеж, нестабилна походка, а понякога се стига дори и до кома. Всъщност повечето ни случаи са пациенти, които са докарани в тежко, безпомощно състояние, най-често със Спешна помощ. Понякога с приятели, понякога изоставени от приятели. Доста често придружени с травми, тъй като алкохолът е предпоставка за едно по-агресивно, по-неконтролируемо поведение. Така че когато говорим за етиловия алкохол, много от случаите са съчетани с травми, а други и с медикаменти.

- А по отношение на отравянето с метилов алкохол?

- Признаците започват като отравяне с етилов, но в допълнение се проявяват признаци като снежна буря пред очите, гръмотевици, замъгляване на зрението, постепенна загуба на виждането, до пълна загуба на зрение. В допълнение започват симптоми от страна на централната нервна система, отново се стига и до загуба на съзнание, промяна в честотата на дишането, сърдечната честота. И до така наречената метаболитна асцидоза, което всъщност е животозастрашаващо състояние.

- Какъв е начинът да различим двата вида алкохол?

- На вкус, цвят и мирис нямат разлика. Това всъщност е опасното. Алармиращото са количествата, защото леталната или фаталната доза за метиловия алкохол е само от 30 до 100 мл. Което значи, че едно голямо питие от метилов алкохол може да коства нечий живот. Особено ако не е потърсена навреме лекарска помощ. Защото сме имали и случаи, в които докарват пациента, но след няколко часа настъпва смърт. Понякога успяваме да помогнем и със съвместни мероприятия и хемодиализа се стига до добър изход.

- Метилов алкохол се използва и в течностите за чистачки, може ли да бъде опасен той, ако вдишваме изпаренията, които попадат в купето на колата?

- Стандартно в течността за чистачки метиловият алкохол е около 3%. Това е описано, но с много ситни букви и много хора не обръщат внимание. Може да бъде опасен дотолкова, че има вероятност да предизвика симптоми като гадене, световъртеж, главоболие и нарушена концентрация. Което по свой начин би могло да доведе до пътнотранспортно произшествие или друг инцидент.

- А какъв е най-често употребяваният алкохол, който води до токсикологията?

- Дозата прави отровата. Абсолютно всеки алкохол би могъл да доведе до клиниката по токсикология, въпросът е количеството. И все пак тенденцията е да е концентрат - ракия, водка, уиски. Това са най-честите.

- Освен количеството какво друго оказва влияние?

- Всичко. Дали се пие бързо или бавно, дали се пие с разредител или без, дали се пие на гладно или с мезе, дори и психическото ни състояние - дали пием от радост или от мъка. Всички тези неща са важни, но едно от най-важните е дали и доколко организмът ни може да разгражда алкохола. Има една група пациенти, при които ензимът, който разгражда алкохола, е в доста по-малко количество и съответно за тях употребата е по-опасна.

- Вие не работите с деца, но кой е най-малкият пациент, който сте приемали и поради какви причини се озовават при вас по-младите?

- При нас долната възрастова граница е 16-годишни. И обикновено по-младите ни пациенти идват и казват, че са изпили „само едно“. Но обикновено след изследванията и токсико-химичния анализ се оказва, че всъщност става въпрос за 4-5 грама на литър.

- А какви са най-честите наркотични вещества, с които се прекалява?

- Последните години преобладават синтетичните наркотици - амфетамини, дизайнерски дроги и други вещества. Все пак имаме и предозирали с хероин и метадон, но те са по-малко. С метадон особено е в случаи, в които се приема венозно, защото той е предназначен да се приема през устата. Но за да има по-силен ефект, някои си го инжектират и тогава се стига до такова предозиране.

- Имате ли пациенти, които идват с халюцинации?

- Да. Дори и след употреба на така наречената „безобидна“ трева, която за нас никак не е безобидна, пристигат с подобни оплаквания. Да не говорим и за по-трайните последствия, като отключването на психични заболявания.

- Въпреки че това е сериозно състояние, случва ли се да има и забавна страна в подобни случаи?

- Случва се. Много от пациентите виждат красиви, забавни, цветни неща. Привиждала съм им се като дявол, който нещо се опитва да им направи. Имали сме случай на един пациент, който много дълго се опитваше да ни убеди, че в стената има висящ крак. Така че на моменти е забавно, особено сутрин, когато вече се събудят и редовно задават въпроса „Какво правя аз тук и ти коя си?“.

- Споменахте, че т. нар. дизайнерски дроги са много популярни, какво представляват те?

- Дизайнерската дрога е синтетична дрога, която е с малко променена структура. Това се прави с идеята да се заобиколи законовият ред, т.е. те трудно да бъдат хващани при токсико-химичен анализ. И тук е мястото да благодаря на целия екип, с който работя и на нашата лаборатория, тъй като там се прави всичко възможно да се установят тези вещества. Страшното е, че те се продават съвсем „легално“ в магазини за тютюневи изделия под формата на соли за вана, билков тамян, подправки и т.н.

- Как се приемат тези синтетични дроги?

- По всякакъв начин. Някои ги пушат, други ги дъвчат или шмъркат, трети си ги инжектират. Въпросът е, че тъй като те са с изменен състав, ние много често не знаем какво съдържат, как действат и т.н. А и много често пациентите не искат да признаят какво са взели, въпреки че това може да спаси живота им. Но когато от лабораторията все пак установят какви са веществата и хората разбират, че няма накъде да бягат, в крайна сметка си признават. Дори са ни казвали откъде са го закупили, под каква форма. Последният ни случай беше точно с такъв билков тамян.

- При вас идват и много хора след опит за самоубийство, каква е тенденцията при тях?

- За съжаление тенденцията е, че броят им непрекъснато се увеличава. Няма как да ги разделим по пол или по възраст. За съжаление има и много млади хора. Една част от тях умишлено предозират с цел да сплашат. Друга част наистина са го решили и го правят „качествено“, защото гълтат големи дози. Имали сме случаи с по 200, дори 300 изпити таблетки.

- Какви са причините, заради които хората посягат на живота си?

- При младите са любовни драми, безпаричие, проблеми в семейството. Имали сме случай с едно младо момиче, което сериозно си беше посегнало на живота за 300 лв. заем, който дължи. При възрастните хора най-честата причина е самота. Няма ги децата, близките им. Голяма част от тях са интелигентни хора, които в работата си са били професори, доценти.

- Можете ли да дадете някакви съвети на хората как да не стават ваши пациенти?

- Навсякъде около нас дебнат отрови, но пропуснахме да споменем нещо и може би тук му е мястото. Много от пациентите ни попадат в токсикологията по особено нелеп начин. Ужасена съм от случаите, в които по погрешка се случва някой да отпие глътка от нещо си. И може би това е най-важният съвет - всичко да се държи в оригиналната му опаковка, токсичните вещества да се държат на недостъпно място, особено за деца. За възрастни хора, които трудно виждат и разчитат етикетите или живеят сами, е хубаво да се слага етикет с надпис и предупреждение. Но наистина е нелепо някой да дойде и да каже „отпих глътка бензин“.

- А как да пием?

- Умерено и бавно. Важен е изборът на напитка и количеството. Когато на човек започне да му става леко еуфорично, това е моментът, в който трябва да спре.

Визитка
Шасине Вели е родена на 21 юни. Завършва Медицинския университет в Стара Загора през 2009 г. Работи за кратко в клиниката по ендокринология, след това като представител във фармацевтична компания. От 2011 г. е в клиниката по токсикология във Военномедицинска академия. /politika.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447