Бюрото за контрол на СРС-та опроверга главния прокурор

България 27.07.2015 15:09

Повод за информацията е изявление на главния прокурор Сотир Цацаров на заседанието на Висшия съдебен съвет в четвъртък. Тогава кадровиците обсъждаха становище, подписано от 20 председатели на окръжни съдилищата по повод дейността на Бюрото, в което се твърди, че органът за контрол над СРС-та нарушава независимостта на съдебната власт, а част от текстовете в Закона за СРС са противоконституционни.

Бюрото за контрол над СРС-та е изпратило до прокуратурата сигнали за нарушения при разрешаването на използването на СРС-та срещу трима председатели на окръжни съдилищата и трима заместник-председатели, съобщи „Съдебни репортажи“ като се позова на източници от Бюрото.

В коментар на позицията на окръжните съдии главният прокурор Сотир Цацаров обясни, че конкретните реакции на съдиите са по повод становище на председателя на Бюрото Бойко Рашков към председателя на ДАТО да откаже да прилага незаконни СРС-та.

По думите му шефът на ДАТО бил „смутен“ от указанията, защото не си представял как няма да изпълни съдебен акт. Цацаров каза, че указаниета „нямат нищо общо със закона, но отразяват виждания на представители на Бюрото“. И допълни, че прокуратурата била залята със сигнали от Бюрото, в които се твърди, че „почти всички председатели на окръжни съдилища“ са извършили престъпления във връзка с разрешаване на СРС-та, но не уточни какво се е случило с тях и дали прокуратурата ги проверява.

Официално от Бюрото съобщават, че право да разрешават използването на специални разузнавателни средства в страната имат около 80 съдии (председатели и оправомощени от тях заместник-председатели).

„За периода от създаването си (началото на 2014 г.) до настоящия момент, т.е. повече от година и половина, Националното бюро е изпратило по компетентност на главния прокурор информация за нарушения на процедурите, допуснати само от трима председатели на окръжни съдилища и трима заместник-председатели (и тримата от Софийския градски съд“), подчертават от Бюрото.

Оттам допълват, че това действие с уведомителен характер следва от разпоредбанта на чл. 205, ал. 2 от НПК, според която „когато узнаят за извършено престъпление от общ характер, длъжностните лица трябва да уведомят незабавно органа на досъдебното производство и да вземат необходимите мерки за запазване на обстановката и данните за престъплението“.

В началото на годината бившият председател на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева бе обвинена за незаконно разрешаване на СРС-та по аферата „Червей“.

През април председателят на Бюрото за контрол над СРС-та Бойко Рашков каза пред „Съдебни репортажи“, че в СГС е имало стотици случаи, в които е отсъствал истинският, необходимият за държавата съдебен контрол върху използването на СРС.

За разлика от шумните действия на държавното обвинение срещу Янева, която тогава бе главно действащо лице в дискредитиращия скандал с управлението на СГС, не е ясно дали прокуратурата е подходила по същия начин към другите председатели и зам.-председатели на съдилища (част, от които –заместници на доскорошния председател на СГС), срещу които има постъпили сигнали за нарушения при разрешаването на СРС-та./faktor.bg

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147