Кой иска да чуе силен трясък от Атина?

Избрано 11.07.2015 12:59

Нямам и най-смътна представа дали най-новото предложение на Гърция ще е достатъчно, за да има сделка. Все още има големи препятствия за преодоляване. Но Алексис Ципрас постигна нещо, което му се изплъзваше през последните пет месеца: успя да разцепи кредиторите.
Международният валутен фонд настоява за облекчаване на дълга. Французите помогнаха на гръцкия премиер да подготви предложението си и бяха първите, които открито го подкрепиха. Президентът Франсоа Оланд е на страната на г-н Ципрас. И това променя залозите за Ангела Меркел.

Ако германският канцлер каже „Не“, тя ще бъде обвинена, че поема безразсъден риск за еврозоната и френско-германския съюз. Ако каже „Да“, нейната собствена партия може да се разцепи точно както британските консерватори са разделени по отношението си към Европа.

Винаги съм предричал, че рано или късно, моментът на истината за еврозоната ще дойде. Дойде този уикенд.

Финансовите пазари са си наумили, че ще има сделка. Но трябва да внимаваме за заровените мини по пътя към сделката. Засега предложението на г-н Ципрас заобиколи само някои от тях. Това, което той предложи, е икономически, но не и фундаментално, различно от онова, което той и гръцките избиратели отхвърлиха на референдума миналата неделя. Въпреки това предложението устройва политически Ципрас.

Крайният срок на някои от най-болезнените мерки е отдалечен. И ако има сделка, то този път в нея трябва да има изрично посочено облекчение на дълга. МВФ настоява за това. И дори Доналд Туск, председателят на Европейския съвет, казва същото. Това е важна промяна, но не е ясно дали всичките кредитори ще – и дали могат да – се съгласят.

До събота експертите и финансовите министри трябва да са уточнили дали излиза сметката от гръцките числа. Отговорът е почти „разбира се, че не“. И не на последно място, това е заради бързото влошаване на икономиката на Гърция.

Налагането на контрол върху капиталите и ограничения за тегленето от банки доведоха икономическата активност до точката на замръзване. Всяка макроикономическа програма за приспособяване ще трябва да тръгне от осъзнаването на факта, че ситуацията днес е по-лоша от ситуацията преди две седмици. Гръцкият списък с мерки се е съобразил с това като предвижда по-дълги преходни периоди. Това е разумно икономически. Но г-жа Меркел вече каза, че иска този проблем да бъде преодолян с помощта на допълнителни орязвания на разходи. За да има съгласие по предложената програма, една от страните трябва да отстъпи.

На всичкото отгоре, сега се появява острият проблем с неплатежоспособната банкова система, която изцяло зависи от животоспасяващите трансфери от Европейската централна банка (ЕЦБ), наречени извънредна ликвидна помощ (Emergency Liquidity Assistance – ELA).

За ЕЦБ ще бъде трудно да увеличи тази помощ. Така че освен съгласие за макроикономическата стабилизационна програма, европейските лидери трябва да отговорят този уикенд на по-належащия въпрос какво да се прави с гръцките банки.

Това е най-сложният от всички въпроси, защото няма нито лесен, нито бърз отговор. Това, което вероятно ще се наложи, е банките да се свият като брой до две или три, а вложителите ще трябва да бъдат обезщетявани. Не виждам как кредиторите ще се съгласят на последваща програма за преструктуриране на банковия сектор, отделно от обсъждания нов заем от 53,5 милиарда евро.

Така стигаме и до въпроса за доверието. Дали кредиторите вярват на г-н Ципрас, че ще изпълни ангажиментите?

Референдумът разруши и последното останало доверие в него. Изявата на гръцкия министър-председател Алексис Ципрас пред Европейския парламент в сряда показа, че единствените политиици, които искрено му симпатизират, са само крайнолевите и крайнодесните.

И накрая, не изключвайте възможността за политически инцидент. Ако г-жа Меркел приеме сделка, Бундестагът почти сигурно ще гласува с „да“. Но дали така ще бъде и във всички други държави-кредиторки? Холандците, както и германците, са крайно враждебно настроени. Дали финландците ще приемат трета програма? Балтийците? Словаците?

Дори и в уравновесена Германия една сделка ще бъде приета крайно противоречиво. И нейният Християндемократически съюз, и участващите в коалиционното правителство Социалдемократи, предпочитат Грекзит. Много трудно могат да бъдат убедени в ползата от сделка.

Меркел би поела голям политически риск. Ако тази програма излезе от релси, в следващите две години тя ще се занимава само с Гърция и ще се изправя пред все по-голяма враждебност в собствената си партия.

Причината, поради която не приемам все още сделката за даденост, е, че ако кредиторите искат тя да се провали, ще намерят начин как да стане това. Виждам, че отдалечените наблюдатели сега са по-оптимистично настроени. Но като гледам нещата от съвсем близо, виждам доста заровени мини и доста хора, които на нищо друго няма да се зарадват повече, отколкото на един силен трясък.

Волфганг Мюнхау, коментатор във Financial Times
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827