Меглена Кунева: Политиците без брак да декларират партньорите си и техните средства и имоти

Избрано 11.07.2015 12:04

Който не подкрепи промени в конституцията, ще си постави клеймо
- Г-жо Кунева, имате ли подкрепата на 4-те управляващи партии за антикорупционния закон и създаването на национално бюро?

- И 4-те партии са се съгласили с програмата на кабинета, а там има точно тези мерки срещу корупцията, предлагани в закона. За РБ и за мен като председател на ДБГ съдебната реформа и борбата с корупцията бяха смисълът за влизане в управлението. Нали няма съмнение какви са негативните ефекти от корупцията - как спира икономическия ни растеж и как убива доверието на гражданите в държавата? И нали няма съмнение, че досегашният модел за предотвратяване на корупцията по високите етажи не е особено ефективен? Очевидно няма как да има отстъпление, след като сме разбрали веднъж, че борбата с корупцията е общ приоритет и двигател на справедливостта.

- Призовахте депутатите да не смекчават закона. Кои са текстовете, за които се опасявате, че могат да бъдат смекчени?

- Всички осъзнаваме, че новите правила и проверките на бюрото ще ни засегнат лично, всичко ще е на показ. В крайна сметка това е цената, която министри, депутати, кметове, магистрати, хора с достъп до голям публичен ресурс трябва да платим, ако искаме да върнем доверието в обществото. Не можем да сме разделени на граждани и властимащи. Затова призовах депутатите да не проявят страх и да оставят закона толкова строг, колкото е в момента.

Няма как с

половинчати

мерки да се

справим

с проблема.

Има два момента, които будят съпротива - декларирането на имуществото за партньори и анонимните сигнали. Искам да съм ясна, не караме хората да декларират всяка своя лична връзка. Но не може, ако живееш с някого от години, ако имате общо дете и общ дом, да не декларираш неговото или нейното имущество, все едно е никой. Хиляди хора живеят като семейства, без да са сключили брак. Има такива и във властта и не е логично да бъдат изключени от обхвата на закона. Колкото до анонимните сигнали, те са шанс за хората, които имат информация за корупционно поведение, но се страхуват да не изгубят работата си, като докторите и хората в администрацията. Не приемам, че някой може да бъде разсипан от анонимни сигнали. Ако човек е веднъж детайлно проверен и нищо не е открито, това е основание да се вярва в неговата почтеност. Още повече че в закона има гаранции срещу теча на информация.

- Липсата на подкрепа от АБВ за промените в конституцията проблем ли е пред коалицията?

- Не е последователно поведение и затова не го разбирам. Как първо официално даваш подкрепата си за правителство, създадено с приоритет съдебна реформа, после подкрепяш стратегията за нея в пленарна зала, а накрая се отмяташ? С кое не са съгласни - с разделянето на ВСС, с повече достъп за гражданите до правосъдие или по принцип с необходимостта от реформа? Не бива да затваряме преговорите. РБ ще положи усилия и ще продължи да убеждава. Не може веднъж да сме се съгласили, а после да се връщаме назад и така да отлагаме живота си на нормална европейска държава.

- Ще изтъргувате ли подкрепата си за предложения на АБВ, които принципно не подкрепяте, срещу техни гласове за промени в конституцията?

- Ние сме отговорен партньор в управлението и очакваме от останалите партии същото поведение, в случая от АБВ. Ако искаме държавата да върви напред, тогава да си изпълняваме обещанията. РБ не може да разочарова огромното мнозинство, което

иска да види

справедливост

през съдебната система, и да допуска компромиси с основните ни два приоритета - съдебна реформа и борба с корупцията. Затова водихме преговори, преди да подпишем коалиционното споразумение. Стиснахме си ръцете. Сега нека всеки свърши обещаното.

- Реформаторите готови ли сте да се лишите от военния или външния министър например, на които АБВ иска оставката, за да минат промените?

- Няма никаква връзка. Промените в конституцията се правят, за да имаме ефективна и независима съдебна система и за да няма връщане назад. Правим го по убеждение, а не за да се снимаме със съдебната реформа.

- Няма ли да ви се наложи да търсите помощта на ДПС, с което РБ отказва да работи?

- Ние търсим конституционно мнозинство, а колкото над него успеем да съберем, толкова по-силен знак ще е, че българският парламент има воля да реформира основна част от държавата. Ако ДПС иска да е част от този процес, нека да бъде. Партиите, които решат да останат извън него, ще сложат върху себе си клеймо, че не искат да сложат ред в държавата.

- Ще оцелее ли РБ, след като не излизате на местните избори с единна регистрация?

- Продължаваме да обсъждаме предложеното от ДБГ коалиционно споразумение, щабът на РБ обсъжда листите по места и този процес ще даде резултат, искам да вярвам. Всички сме наясно, че сред избирателите ни има и много, които

подкрепят блока

като такъв, а не

само някоя от

партиите

в него и ние трябва да отговорим на това доверие. Не виждам необходимост да се драматизира. Ние сме шест партии и намирането на съгласие понякога отнема повече време, но досега се справихме доста добре на два вида избори, очаквам и на тези добро представяне.

- Възможно ли е СДС да отпадне от РБ заради подкрепата си за Портних във Варна? Защо Божидар Лукарски се отказва от блока, питахте ли го?

- СДС са пълноправен и отговорен партньор, както всеки от останалите партии в РБ, част от парламентарната група. Продължаваме да търсим решение за единството на блока и успешното явяване на местния вот.

- Каква ще е българската позиция на съвета за Гърция в неделя?

- Без единен европейски отбор ще има хаос, нестабилност и взаимни обвинения. Приветствам изказването на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, че България и Румъния като съседи на Гърция също трябва да участват в процеса по намиране на решение. Ние не сме член на еврозоната и не сме кредитори, но случващото се в Гърция пряко ни засяга - икономически и политически.

Гърците винаги са

ни помагали

в процеса на присъединяването са били добър партньор. Затова е важно да настояваме за решение, което едновременно е в полза на ЕС и на гръцките граждани, но което отчита и нашите интереси. Едва ли този въпрос ще се обсъжда в неделя, но за мен е важно България да постави темата за финансирането на интерконекторните връзки между България и Гърция. Изграждането им е част от цялостната политика на ЕС за енергийна сигурност и не бива сегашната ситуация да ги поставя в опасност.

- Има ли опасност заради проблемите с Гърция страната ни да загуби и крехката подкрепа, която има за присъединяване към Шенген?

- За мен най-голямата опасност от Гърция е Европа да се раздели на две зони и България да остане в по-бавната. Все по-често чуваме тези за разделянето на ЕС на ядро и периферия или за трайно формиране на различни групи в неговите рамки. Това ни отдалечава сериозно от идеите на основателите на общността и застрашава съществуването на самия ЕС. Колкото до Шенген, сега повече от всякога става ясно, че България трябва да стане възможно най-скоро член. Откакто сме в ЕС, ние винаги сме изпълнявали нашите ангажименти отговорно и очакваме същото отношение и от европейските ни партньори. Повече сигурност за България е това, което ще направи и ЕС по-сигурен. Продължаваме работата по съдебната реформа и борбата с корупцията, но Шенген е единствено и само въпрос на сигурност.

- Какво очаквате от предстоящия устен доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и оценка?

- Постигнаха се много неща - беше избран главен съдебен инспектор, при това с огромно мнозинство; председател на ВКС с публична процедура, нов председател на едно от ключовите съдилища в страната - СГС, започнаха дисциплинарни проверки, приехме стратегия за борба с корупцията и план, който вече се изпълнява, законът за създаване на Националното бюро вече е в НС, работи и специализираното звено на ДАНС, МВР и прокуратурата. Всичко това се случи за 9 месеца и съм напълно уверена, че настойчивостта на РБ допринесе за това. Затова нека партиите да не се увличат по повърхностни електорални трикове, а да държат на приоритетите на управляващото мнозинство, което вече има доверие и у европейските партньори. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549