US-анализатор: МВФ се превърна в голям проблем

България 06.07.2015 18:40

Гръцката криза „до болка ясно” показа, че МВФ се нуждае от сериозни промени и САЩ, като най-голям участник във фонда, трябва да използва своето привилегировано положение за неговото кардинално реформиране, пише доцентът по право в Йелския университет (САЩ) Дейвид Сингх Греуол в "Хъфингтън пост".
Според него, директорът-разпоредител на Фонда Кристин Лагард беше и ще си остане най-непримиримите от „тройката” кредитори на Атина – МВФ, Еврокомисията и ЕЦБ. В резултат за първи път в историята на МВФ развита страна се оказа на границата на фалита.

„Това не е просто проблем на Гърция. Дълговите кризи и дълговите фалити винаги са съвместен продукт на длъжника и кредитора. МВФ е създаден, за да бъдат избягнати такива ситуации, влизайки в ролята на кредитор от последна инстанция. Под ръководството обаче на Лагард той самият стана част от проблема, като засили икономическата криза в Гърция – с предсказуеми резултати от референдума против мерките за строги икономии”- пише Греуол.

Фондът се нуждае от сериозно реформиране, преди всичко да бъде оглавен от някой с по-широки виждания за ръста и развитието на международния капитал.

Светът силно се измени след 1944 г., когато е създаден МВФ. Повечето африкански и азиатски държави тогава бяха европейски колонии, а членовете на съветския блок не се присъединиха към този западен институт. И сега разпределението на контрола на МВФ и СБ между европейци и американци отразява реалностите на онова време, но не отразява нито реалностите на сегашния ден, нито състава на Фонда от 188 страни-участнички, убеден е правистът.

Според мнението на Греуол, МВФ трябва да бъде оглавен от представител на една от най-мощно развиващите се държави като Индия, Бразилия, Индонезия и ЮАР./БЛИЦ
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594