Бандата на Баба сви 4 млн. лева от чужди богаташи

Крими 06.07.2015 07:26

Русенец с прякор Баба близо 3 г. източвал банкови сметки на чужденци от Западна Европа и Украйна. Той работел за някакъв молдовец, факир в компютрите, който се заличил, преди да го спипат.

Но Баба (на турски “татко”) и 11 негови авери са разобличени и дадени на съд. Ще отговарят за участие в престъпна група за пране на пари от компютърни измами.

Обвинителният акт срещу тях от 180 страници е изготвен от спецпрокуратурата. Делото е на 16 септември в София, след като едно заседание на 30 юни се провали заради отсъствие на подсъдими и адвокати. (Виж карето.)

12-те са

на свобода, но

със запори на

имущество

Погна ги комисията, наричана някога “Кушлев”.

Бандата е разбита преди година и три месеца от русенски ченгета и прокурори. Те влизат в дирите и? през март 2012 г. след вълна от жалби за липсващи пари от сметки на хора и фирми с електронно банкиране. В някои сигнали се казва, че човек, на когото викали Баба или Бабата, праща хора да откриват сметки на тяхно име. Разследващият екип нарича тези хора “финансови мулета”. Повечето са неграмотни бедняци и за 20 или 50 лв. си дават личните данни, откриват сметка и щом им наредят, теглят пари от нея.

През лятото на 2011 г. Баба се запознава с мъж, говорещ руски, който според разследващите най-вероятно живее в Молдова. Той

задвижва схема

за източване

на пари от заможни чужденци, най-често представители на фирми. Създава страница, подобна на банковата. Когато някой влезе, записва паролата и данните му. Компютърът на титуляря на сметката е заразен с вируса “троянски кон”. Чрез него хакерът вече има достъп до парите и прави преводи към сметки на мулета в банки из страната. Постъпленията се теглят незабавно.

Бандата прави общо 1450 превода, за да свие 7 млн. лв. Изтеглени са обаче само около 4 млн. Другите са блокирани в банките по сигнал на титуляря или заради съмнения на банков служител. (Виж карето).

Тегленията стават на порции, заявяват се суми под 30 000 лв., за да не се усети финансовото разузнаване. Жертви на измамата стават холандци, немци, белгийци, украинци, поляци. От авоарите им се щипе по малко, но редовно. От сметка в Украйна например

20 пъти са теглени

по 5200 евро

От една в Германия - 2 пъти по 5000, а от друга - 5000 и 4200 евро.

Инструкциите на Баба към мулетата са: ако от банката или ченгета питат, да казват, че парите са за някой си Фарук (или Фатик), който не отговарял на условията да открие своя сметка у нас.

Всички данни от сметките се сканират и пращат на хакера от Молдова. Той следи постъпленията от IP адреси на заразени с “троянски кон” компютри. Теглените от мулето пари се вземат от този, който го е наел. Той ги дава на Баба на паркинг, пред магазин, в кола или в заведение и получава 5-7% комисиона.

Според обвинението Баба задържа 20% и с тях си покрива текущите разходи. Останалото е плячка за хакера.

Пачките се пращат

по тираджии

или пътници

в автобусите

до Молдова. Те вземат дребни пари за транспорта, без да са наясно в какво участват.

Бандата шета в 10 града. Тегли банкноти от банкови клонове в София, Варна, Бургас, Търново, Стара Загора, Пловдив, Русе, Разград, Плевен и Шумен. Работи извън Русе, където са семействата на основните играчи.

Баба привлича 11 души, които да му намират мулета. Понякога казва името си, друг път -само прякора. Обяснява, че е представител на чужди инвеститори, които ще купуват имоти у нас. Те били много богати и затова той не иска “никой да го познава”.

Установени са 30-ина мулета. Сред тях има пиколо, таксиджия, безработен охранител. Съдът ще ги разпита само като свидетели, защото не са знаели, че парите са от престъпната дейност, обясни спецпрокурорът Милко Първанов.

“Знаели са само, че са пари на чужденец. Ходели са да ги теглят с човека, който ги е наел”, допълни той.

Като натрупва опит, Баба опитва да разшири дейността в Европа - в Полша, Австрия, Италия и др. Праща аверите да откриват сметки, понякога ги придружава. Подсъдими и техни познати отиват до Варшава с “Рейндж Роувър”. Спят в хотел, после на квартира. Откриват няколко сметки, прибират си комисионите и ги изхарчват. В други държави обаче не успяват, защото не отговарят на условията. В Италия например им искат адресна регистрация и месторабота.

Основните обвиняеми са се радвали на охолен живот. Сега това не личи. В зала 3 на спецсъда те влизат скромно облечени, без маркови дрехи. Дошли са без лъскави автомобили. Преди да бъде задържан обаче, тарторът

купува коли,

но не на свое име

Ходи на срещи в Шумен с бял мерцедес и БМВ. В Русе кара “Ауди А6”, което се води на друг.

Баба обикаля нощни клубове на морето, често е и в София. Той е на 42 г., неженен, със средно образование. Арестуван е на 28 март 2014 г., преспива 3 пъти и съдът го пуска под домашен арест. На 1 декември мярката му за неотклонение е изменена в гаранция от 10 000 лв.

Баба мълчи, но някои от уличените проговарят. 7 вече са опознали правосъдието, защото имат поне по една присъда. Двама са с основно образование, а останалите - със средно. Има и 2 жени от разградско село, посредници на мулета. Едната е помогнала за изпирането на пари от 81 превода.

Рекордът 401

превода е на

отговорника на

групата за Варна

и Бургас. Перачите на пари са следени и с разузнавателни средства. Преди делото да бъде поето от спецпрокуратурата в София през февруари, го води отдел “Следствен” на окръжната прокуратура в Русе. Разпитани са около 200 души. Някои дали да се разбере, че се страхуват за живота си.

Пропада източване на

$ 150 000 от Ню Йорк

През май 2012 г. тарторът на групата се свързва с Вальо, стар познат от еленско село. След две срещи му дава 400 лв. да си открие фирма. Казва му, че се чакат пари от Америка и че е добре да има сметки в различни банки. В средата на юни пристигат 45 991 евро (89 000 лв.). Те са изтеглени на 2 пъти и са дадени на човек в мерцедес на паркинг пред магазин “Джъмбо” във Варна.

На 21 юни 2012 г. от нюйоркска банка идват 230 640 лв. ($ 150 000), но Вальо отказва да тегли толкова голяма сума от Търново. Затова на другия ден той и Баба отиват с “Рейндж Ровър” в Сливен. Банката обаче иска заявка за парите и тегленето пропада. Аверите отиват в Бургас. В тамошния клон пък искат да сравнят подписа на този, който тегли, със спесимена от откриването на сметката в Търново.

Тегленето се проваля и Баба е ядосан, че “търпи загуби”. В банката пристига суифт съобщение, че доларите са наредени неправомерно, преводът е блокиран и на 26 юни те са върнати в Америка.

При друг случай във Варна хората на Баба не успяват да изтеглят пари от Германия, тъй като в банката им казват, че са с неустановен произход. През февруари те също са върнати на собственика.

Подсъдими нямат

пари за адвокат

Делото срещу групата за пране на пари не тръгна в спецсъда заради липса на адвокати и неявяване на 4-ма подсъдими, които се оказаха нередовно призовани.

“Имах служебна адвокатка. Но тя каза, че не може да пътува от Русе до София. Нямам пари да си платя за друг защитник", казва Стела Р. Тя е обвинена като участник в групата. От безпаричие се оплака и Мариела Н. На тях и на още двама съдия Верджиния Петрова назначи служебни защитници.

По предложение на прокуратурата за следващото заседание през септември са поискани справки от всички арести и затвори. Целта е да се установи дали подсъдимият Кирил М., който призовкарите не са открили, не е задържан по друго дело. Пречка за старта на делото се оказа и фактът, че повечето подсъдими не са получили обвинителния акт в законовия 7-дневен срок.

Поляк с фалшива карта

води мулета от чужбина

Поляк, подвизавал се у нас с фалшива самоличност, е първият осъден за пране на пари от компютърна измама за годината от градския съд в София. Мачией Майхжак получи 5 г. затвор и 75 000 лв. глоба. Той е признат за виновен, че от 24 до 30 април м. г. е придобил незаконно 26 478 лв.

За разлика от молдовския хакер Майхжак не ползвал български мулета, а довел доверени хора от чужбина. Те трябвало да открият сметки в наши банки, по които да се превеждат пари. Майхжак ползвал схемата с вируса, по която е действала и групата на Баба и молдовеца. Жертви станали фирми с онлайн банкиране. Разкрити са 2 мулета, които са върнати в Полша.

От 2011 г. насам в България има рязко увеличение на делата за пране на пари в сравнение с предшните 5 г., става ясно от отчетите на прокуратурата. Средно на година се образуват между 65 и 80 дела, а се наблюдават около 300. Съотношението на ефективните към условните присъди по делата за изпиране на пари е 2 към 3. До 2006 г. у нас нямаше осъден за пране на пари, през 2012 г. наказаните вече са над 140. Разследванията най-често продължават повече от година, тъй като са сложни и е нужно повече време за експертизи и съдебни поръчки до чужбина. /24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447