Гърци ни продават имоти, крият парите у нас

България 03.07.2015 07:00

Гръцки продавачи на имоти отварят сметки в наши банки и в тях искат да им се превеждат парите от българските им клиенти, пише в. „Монитор”. Това е напълно законно и няма проблем да се процедира по този начин, коментират брокери.
„От началото на годината се наблюдава повишено търсене от страна на българи на ваканционни жилища и къщи в Гърция”, казва Никола Стоянов от „Лукс имоти”. „Интересното е, че те са и с по-големи бюджети от миналата година. Разбира се става дума за времето допреди една седмица, преди кризата да се изостри. Със сигурност сега пазарът ще отбележи застой, защото всички ще започнат да изчакват дали цените няма да тръгнат още надолу”, прогнозира той.

На по-различно мнение е брокерът от Солун и президент на Европейската мрежа на асоциациите за недвижими имоти (CEREAN) Никос Маноменидис. Гъркът смята, че в момента интересът от България е ограничен. „През минали години беше значително по-голям”, уточнява той. „Българите основно търсят имоти около Кавала. Не се интересуват от островите като Родос и Крит, защото там е по-скъпо и е по-далеч от България. От София до Кавала се стига по-бързо, отколкото до Варна”, добавя Маноменидис.

Според Никола Стоянов пък нашенци търсят имоти до 200 000 евро, най-вече редови къщи. „От няколко месеца има и запитвания за имоти за над 1 млн. евро, което преди година го нямаше. Известни българи са оглеждали къщи над тази цена в района на Халкидики. Клиенти с по-малко пари търсят да вземат нещо около Кавала, на остров Тасос, Ксанти и Александруполис, където цените са по-ниски. Засега не сме имали запитвания за Санторини или Родос. Този сегмент още не е познат за България. Тепърва може би ще се популяризира”, поясни Стоянов.

„Продавачите в южната ни съседка сега са по-притеснени и са по-склонни да приемат да свалят цената, за да стане сделката по-бързо”, смята още той. Според Добромир Ганев от „Форос” кризата при съседите може да се отрази позитивно на пазара на имоти в България.
„Има шанс гърци да вложат у нас изтеглените от банките пари”, каза той. „В същото време не вярвам българите да спрат да купуват имоти в Гърция или да намалее броят им. Още повече, че може да има още поевтиняване там Все още обаче нещата не са много ясни”, смята брокерът.

Тихомир Цаков от Аристо мисли, че случващото се в Гърция може по някакъв начин да събуди слаб интерес за дребни инвестиции в селища близо до границата. „Съседите ни обаче живеят по-добре от нас и едва ли ще се преселят за постоянно в България”, смята той.

Янки и араби купуват скъпи къщи по островите

В последно време покупките на най-скъпите имоти на цена над 1-2 милиона евро се правят почти само от чужденци, казват солунски брокери. Според тях немалко от сделките са се сключили преди пика на кризата с американци американци и араби, които се възползват от падналите цени в последните години.

Президентът на CEREAN Никос Маномелидис обяснява, че в момента пазарът на имоти е замръзнал. „Предполагам, че този силен застой обаче ще отмине най-рано след 3-4 месеца. Каквото и да се реши около Гърция, това ще доведе до политически промени и и в сферата на икономиката и ще повлияе силно и на пазара”, смята той.

По думите му до края на тази седмица никакви реални сделки не могат да се направят, защото банките са затворени и не се разрешава прехвърляне на пари. „Тук се надяваме проблемите да се решат колкото се може по-бързо. Повечето хора имат една тайна надежда е, че ще бъде намерено решение и преди референдума. Никой в края на краищата не знае какво точно ще се случи. Истината е, че собствениците на имоти, купени с ипотека са притиснати от обстоятелствата и имат галеми проблеми. Те са готови да ги изкарат за продажба на много ниски цени”, смята той.

Според Маноменидис част от гърците, изтеглили в последните месеци парите си от банките купуват жилища в градовете на цени от 15 000 до 75 000 евро. „Те предпочитат да инвестират в малки апартаменти в централните квартали. По този начин хората се застраховат да не загубят парите си в тези смутни времена. Някои започват и да ги дават и под наем. „По-малка част от сделките са със скъпи имоти
по островите като Санторини, Миконос, Родос и други на цени над 1 млн. евро”, каза още солунският брокер.

„От доста време в Гърция няма пазар в средния сегмент, а само в най-ниския и най-високия. 95 на сто от сделките са с евтини имоти. Не са много покупко-продажбите на големи и скъпи къщи и апартаменти”, поясни Маноменидис.

В Кирково. Клиенти от Комотини пазаруват с евро

Гърците масово харчат дневната си дажба от 60 евро за евтина храна в България и плащат за нея с единната валута. Несигурни в утрешния ден, съседите купуват чували с брашно, цели касетки с олио и консерви. Всичко което не може да се развали бързо се оказва в количката на гръцкия клиент. Цигарите се продават със стекове Истерията около презапасяването на съседите с евтина храна е като шестица от тотото за собствениците на магазини в Кирково.

На повечето места цените в магазините вече са в лева и в евро. Причината е , че повечето гърци нямат българска валута.
При откриването на прохода Маказа преди две години повечето от местните се надяваха, че пътят ще им донесе повече пари, но не смееха да напълнят магазините си със стока. Сега, през Маказа на юг средно на ден минават тонове храни, а рафтове в бакалиите и малките магазинчета се опразниха . Заради голямото търсене , много от собствениците на супермаркети са заявили към дистрибуторите , доставки на основни хранителни продукти по два пъти на ден.

В същото време единствената бензиностанция в Кирково вече е минала на денонощен режим на работа . Въпреки че повечето гърци навестяват малкото планинско село предимно късно следобед, среднощни гости също не липсвали. В същото време десетки инвеститори от Солун са търсят начин да преместят бизнеса си в България Съветници се оказват техни сънародници, които от години работят у нас. Примерът е с гръцкия бизнесмен Атанансиос Крицинис, който от началото на седмицата не спира да дава консултации по телефона.

От повече от 10 години мъжът има бизнес в пограничната община Кирково. В съдружие с българи е отворил е голям хранителен магазин и строителен склад. Крицинис признава, че през последните дни оцелява благодарение на българската инвестиция . Магазините му в Комотини нямат оборот, а в Кирково - в хиляди.

В ПИРИНСКО. Работници се притесняват за заплатите си

Над 600 са работниците, собственост на гръцки фирми само в Благоевград, които се притесняват, че няма навреме да получат аванса си. Снежана Захариу управлява от години шивашката фабрика за дрехи “Филипе Z” и ще бъде за първи път затруднена да плати на своите над 100 шивачки: “Банките в Гърция няма да работят поне 10 дни, транзакциите са невъзможни, но аз ще търся начин да намеря пари от България, за да изплащам заработеното на работниците си”, обеща собственичката.

Янис Козас пък е благоевградски зет и в своите 2 цеха за преработка на маслини от години дава хляб на 200 души: “Проблем е, че гръцките банки са затворени, но това е мой проблем и аз съм длъжен да го реша, за да не страдат работниците. Една от фирмите ми работи само за вътрешния пазар, така че нашите работници ще получат навреме парите си от сметките ни в българските банки”, уверен е Янис Козас.

Все повече гърци лекуват стреса от събитията в родината си с банков и шопинг туризъм в Благоевград, Петрич и Сандански. Увеличават се гръцките фенове на българските банки, в чиито клонове на Югозапада продължават да откриват свои сметки в евро и левове. Доскоро само пенсионери се задържаха по-дълго време в Сандански и Гоце Делчев, вече се забелязват млади семейства да подпитват за квартири и евентуално работа след лятото. /blitz.bg


CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147