Иоанис Партениотис: Не може Гърция да живее в този хаос, не е полезен за никого

Избрано 01.07.2015 10:14

Търговските дружества, гръцка собственост в България, са подчинени на българското търговско право, както и на всички останали закони, които действат тук.

Това става по същия начин, по който функционира всяка една фирма, независимо дали нейната собственост е турска, сръбска, руска, американска и т. н. Така че дали тези фирми ще функционират добре или не, дали ще бъдат проспериращи, дали ще бъдат в лошо финансово състояние зависи от техния мениджмънт.

А собствениците им, ако изпитват някакви затруднения и имат търговски взаимоотношения с гръцки фирми на територията на южната ни съседка, е нормално да прекроят плановете си. Това се предполага при сегашната криза, която настъпва и в банковата сфера, с отказа на банките да извършват междуфирмени разплащания и въобще всякакви видове транзакции. И като следствие, най-малкото ще се получи междуфирмена задлъжнялост между доставчик и получател. Може получателят да има парите, да има желанието да извърши съответното плащане, имам предвид, ако получателят е в Гърция, но поради ситуацията, в която изпадна тяхната банкова система, намерението да не се осъществи. Тази междуфирмена задлъжнялост е твърде вероятно да доведе до затруднения на самите фирми, независимо дали са с гръцки собственик или не. И оттук - да се създаде проблем и за служителите, работещи в самите фирми - забавени заплати, съкращаване на работни места и ред други неприятности.

Гръцката криза е възможно да засегне и българите, които работят в Гърция. Нямам понятие колко са те, дали са 100 хил. или 200 хил. души. Едва ли има институция в България, която да знае точния брой на тези хора, които са емигрирали в търсене на препитанието си. Но така или иначе това са в по-голямата си част самонаети хора. Предполагам, че техните проблеми са строго индивидуални, в зависимост от това кой къде работи, при какви условия, как се е договорил, кой е легално в Гърция, кой- нелегално. Въпросите ще възникнат както за сезонните работници в земеделието, така и за всички други, които са в сферата на услугите. Няма засега организация, която да събира информация кой, как е заминал, с чие посредничество. Ако има такива, то те са регистрирани към Министерството на труда и социалната политика, т.е. към Агенцията по заетостта - специализирани фирми, които се явяват един вид брокери за командироване на български работници зад граница. Трудно е в този момент да дадем точни прогнози и да правим обобщения по темата.

Не може да има еднозначен отговор дали всички тези българи ще се върнат в страната си, ако останат без работа, защото тези хора не са стадо. Те са армия от индивидуалности и техните решения ще бъдат в зависимост от различни фактори.

По въпроса дали Гърция ще излезе от еврозоната, ако отново правителството на Ципрас и Тройката не се разберат и респективно - ще се въведе ли драхмата, бих казал, че това не е процес, който става, ей така, с магическа пръчка, от днес за утре. Моето мнение е, че не допускам такъв сценарий. По простата причина, защото не знаем какво ще се случи на референдума след 3-4 дни. Мисля, че гърците ще гласуват "ЗА" оставане в еврозоната и ЕС. Въпреки всички турбуленции, които се случват там и в зависимост от настроенията на хората.

Гърците са изключително объркани, все пак, комуникирам с част от моите роднини - там живеят и майка ми, и брат ми. В интерес на истината разнопосочни са сигналите – едни казват: ние сме "за", други казват: ние сме "против". Хората са объркани от цялата тази ситуация и, според мен, при един референдум може съвсем реално да се окаже, че Гърция иска да остане в еврозоната и в ЕС. Ако Гърция търси изход и се наложи да приемат предложенията на кредиторите, такива, каквито са, със всички компромиси, които са направени до момента, това означава едно единствено нещо. Означава, че правителството на Сириза ще трябва да подаде оставка. Това е нормалният отговор в такава ситуация. И е равнозначно обществото да каже: ние не сме съгласни с вашата политика. При такъв казус е много вероятно да бъде създадена широка коалиция между партиите Нова демокрация, ПАСОК и Потами – те и в момента имат гласовете в парламента. Пътят, смятам, ще мине през политическо решение. Защото не може да се живее в този хаос, той не е полезен за никого - нито са самите гърци, нито за ЕС. Можете да проследите ефекта от кризата в рейтинга на еврото, който пада и е логично. Не може в един организъм да има инфекция и той да не започне да боледува.

Необходимо е да се направят кардинални стъпки, след като е диагностицирана болестта не трябва да се лекуват последиците, а причината, самото заболяване. Прави са и гърците, които казват - добре, ще плащаме, но не знаем докъде и колко, някой трябва да ни осведоми докога ще стягаме колана и откога ще можем да поемем въздух, да видим светлина в тунела. Защото гръцкият народ може да е бил приучен да използва по-нашироко социалните блага, но никой не му е обяснил, че тези благини са ставали с мълчаливото съгласие и на кредиторите. Всички са наясно , че тази криза не е от вчера. И по-лошо - мултиплицирана е години наред.

А за това са виновни не само всички управлявали политически формации, но и другите, които са разрешавали това да се случва. Има хубава българска поговорка - не е луд този, който изяжда баницата, а този, който му я е дал. /БГНЕС

-----

Иоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ "Подкрепа".
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549