Блумбърг: Гърците очакват още болка

Избрано 24.06.2015 19:15

Кристина Димитриу, майка на две деца в Атина, е благодарна, че все още успява да се справя с живота.

Свикнали с продължаващите вече пет години намаления на заплатите, увеличаване на данъците, рекордната безработица, гърците отново са изправени пред същото, за да удовлетворят кредиторите. За мнозина същината на сделката е по-малко важна от наличието на каквато и да е сделка, която да предотврати превръщането на мизерията в истински срив.

"Имам работа", казва 26-годишната Димитриу, раздавайки шоколади, за да примами минувачите към козметичния салон, в който работи. "Това е най-важното нещо. Сигурна съм, че ще има трети спасителен пакет и четвърти, и пети. И ние ще плащаме, и ще плащаме, и ще плащаме. Очаквах го и очаквам и по-лошо", казва младата майка.

Продължава да има съмнения дали гръцкият премиер Алексис Ципрас и кредиторите на Гърция ще преодолеят различията си, след като хронометърът започна да отброява времето до финалната линия. Ципрас обяви, че последните му предложения за предоставянето на помощ не са били приети. Ако те се споразумеят, очакванията са за нови мерки, които ще включват по-високи данъци за фирмите и хората със средни и високи доходи, премахване на ранното пенсиониране и по-големи вноски от работници и служители за държавните пенсии. Алтернативата е фалит, който ще се случи, ако до 30 юни страната не плати на МВФ.

Апостолос Куритсис споделя, че неговата спортно-маркетингова компания няма да бъде ударена от планираната такса върху фирмите с печалба в размер на повече от 500 000 евро. Но вероятното увеличение на ставката на корпоративния данък до 29% ще му струва още между 6000 до 7000 евро.

"Ясно е, че не е честно", казва 39-годишният Куритсис. "Но откакто сме решили да тръгнем по този път, нямаме избор. Напускането на еврозоната не е избор", смята той.

Петмесечният авантюризъм за повече помощи си има цена. Икономиката е отново в рецесия, след като загуби 25 на сто от Брутния вътрешен продукт. Разтревожените гърци изтеглиха около 30 млрд. евро от банките, докато преговорите наближават поредния краен срок. "Всяка сделка ни връща обратно. Изглежда като безкрайна игра, от която вече се чувствам изчерпана", споделя 33-годишната Антигона Ризоу, която работи в магазин за бижута в скъп квартал на Атина. "Целият този шум кара хората да се страхуват. Всичко това има психологичен ефект", казва тя.

Докато гръцката привързаност към еврото все още е силна, кризисните години опетниха отношенията на Гърция и ЕС и направиха все по-привлекателни предложенията на Ципрас за край на строгите икономии и възстановяването на достойнството на народа.

Социологическо проучване от миналата седмица на гръцката "Mega TV" показа, че подкрепата страната да остане в еврозоната на "всяка цена" е спаднала до 69,7% от 80,3% през януари, когато СИРИЗА спечели изборите.

В квартала на работническата класа близо до центъра на Атина, точно срещу седалището на СИРИЗА, Танасис Контогианис работи в своята малка пекарна за закуски. Той е трябвало да уволни служителите си, оставяйки за помощници единствено съпругата и дъщеря си. Той не е променял цените на закуските от четири години, като най-скъпата е пица за 1,7 евро. Мъжът споделя, че нещата никога не са били по-зле от сега, сочейки с брашнените си ръце затворените магазини наоколо. Продажбите му са се свили наполовина, което го принудило да уволни трима души. Той споделя, че не е гласувал за СИРИЗА на последните избори, но би гласувал за тях днес, защото е впечатлен от усилията на правителството да се застъпи за интересите на Гърция. "Ние трябва да подкрепяме партията, без значение какво ни очаква", казва Контогианис, а зад него стои графит с надпис: "Никога жертва, винаги боец". /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027