FT: Европа я чака катастрофа независимо от изхода на кризата с Гърция

Избрано 23.06.2015 20:02

За решаване на проблемите с гръцкия дълг европейските власти могат избират между три пътя: да направят отстъпки на Атина, да настояват на своите твърди условия и да позволят на Гърция да напусне еврозоната или да се намери компромис между исканията на Гърция и нейните кредитори. Според колумниста на Financial Times Гидеон Рахман, всеки от тези сценарии ще имат еднакъв край – колапс на еврозоната.
При първия вариант ще бъде заличена част от гръцкия дълг и същевременно Атина може да се откаже от реформите. Тогава властите в Германия, Финландия, Франция и Холандия – отпуснали на Гърция милиарди евро – ще трябва да обясняват на електората, че повече няма да видят парите си.

Тази ситуация, според Гидеон Рахман, ще доведе на срещите на Евросъюза крайните десни, националистите и евроскептиците, в чието присъствие ще се вземат политически решения. Тогава под съмнение ще се окаже не само бъдещето на европейската валута, но и самото съществуване на Евросъюза.

Според втория вариант, след излизането на Атина от еврозоната, ЕС ще се опита да засили интеграционните процеси в общността, възможно е по пътя на създаване на банков съюз. Обаче гражданите от Северна Европа, видели как заради фалита на Гърция са им се изпарили парите, едва ли ще искат да имат нещо общо с банките на Южна Европа.

„Политическите резултати от излизането на Гърция могат да станат катастрофа за ЕС. Разбитата и дестабилизирана Европа, намирайки се извън еврозоната, ще запази присъствие в ЕС поне за известно време. От тези позиции Атина може да блокира с вето политическите инициативи на ЕС по ред въпроси, включително санкциите против Русия.

Опасността от третия сценарий се заключава в това, пише Рахман, че размерът на гръцкия дълг е почти непомерен. Ако кризата не беше се разразила сега, тя непременно щеше да избухне в бъдеще. Трудно е да се прогнозира доколко ефективни ще се окажат реформите, като се отчитат проблемните места в гръцката система – клиентелизъм и липса на компетентност в много сфери.

„Гръцката криза хвърли светлина на факта, че проектът за еврозоната беше обречен от самото начало. Връщайки се в историята, може да се забележи, че валутите, не осигурени с гаранции от държавата, непременно се сриват.

Горчивата истина е, че приемайки проект за единна европейска валута, основателите на Евросъюза са стъпили на опасна и неизследвана територия. Безопасни пътища за отстъпление просто няма” – обобщава анализаторът./БЛИЦ
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957