Гърция – пазар за разнопосочни влияния

Избрано 18.06.2015 15:00

На политическия пазар преобладават интересите на Европейския съюз, който ще се опита да запази Гърция.

Кризата в Гърция е добра илюстрация на новата политическа реалност, в която действат не един или два хегемона, а множество разнопосочни сили. Гръцките дългове са гигантски, но ситуацията като цяло не е чак толкова катастрофална: безпрецедентният дълг от 175% от БВП се компенсира от комфортните условия за неговите изплащане, далеч по-малко обременителни, отколкото са условията за Италия или Португалия. По данни на аналитичния център Bruegel, разходите за неговото обслужване през 2015 г. ще се свият до 2,6% от БВП. Дори фалитът на Гърция не е чак толкова страшен за еврозоната. Обявената през януари от ЕЦБ мащабна програма за количествени смекчения ще изглади ефекта от него.

Гърция получава постоянно помощ от края на 40-те години на миналия век. Днес тя е "болният човек на Европа", който е загубил правото самостоятелно да решава своята съдба. Единственото, което е по силите й, това е от време на време /днешният случай е трети за последните пет години/ да заплашва кредиторите с фалит.

Най-големи интереси в страната има Европейският съюз. Страните от ЕС и европейските структури притежават над 2/3 от гръцкия дълг, възлизащ на 317 милиарда евро. На второ място по външнотърговски оборот стои традиционно Русия, но миналата година показа зависимостта на Гърция от ЕС и в това е въпросът: през 2014 г. по влияние на съкращаване на доставките на петрол и санкциите оборотът намаля с 39%. Русия дава да се разбере, че е готова да помага на Гърция, но по-далеч от обещаните 3 милиарда евро за "гръцкия поток" нещата не са стигнали.

Още една сила – Китай, все по-активно се интересува от инвестиции в Гърция. През 2008 г. китайската компания COSCO взе под аренда част от пристанището Пирея /най-близкият път от Суецкия канал, откъдето минава китайският износ за Европа/ и през 2012 г. неговата натовареност нарасна 4 пъти, а през 2016 ще нарасне 8 пъти, превръщайки го в най-голямото пристанище в Средиземно море. Пекин вече изрази своите страхове относно излизането на Гърция от еврозоната: това ще доведе до поскъпването на транзита на стоки през страната.

На фона на политическото напрежение в ЕС, което се изостри от разговорите за излизането на Великобритания от съюза, ефектът на доминото може да има лошо предсказуеми последици. А това означава, че на политически пазар преобладават интересите на ЕС, който ще се опита да запази Гърция. Германските медии вече съобщават за съгласувани извънредни мерки в случай, че се провалят започващите днес двудневни преговори.

Силата с най-малко влияние в тази ситуация е гръцкият народ. "Ние нямаме право да погребем европейската демокрация там, където тя се е родила", каца гръцкият премиер Алексис Ципрас, обяснявайки своята неотстъпчивост по отношение на кредиторите. Но единственото, което е по силите на гръцкия народ, е да се откаже от подкрепата за партията на Ципрас СИРИЗА. Не е изключено, че всичко това ще приключи рано или късно именно така. /БГНЕС

------

Николай Елпе, "Ведомости".
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911