Публицисти с разстрелян талант и съвест

България 27.05.2015 23:00

Поредната си проява Театърът на словото към БАН посвети на двама публицисти, живяли в един от най-мрачните и кървави моменти на българската история от миналия век – Йосиф Хербст и Георги Шейтанов, който е най-видният представител на анархизма у нас.

Освен публистичната дарба това, което обединява двамата, е тяхната борба срещу несправедливостта и социалните злини, а също тежката им участ. Двамата са убити през годината на кървавите репресии срещу леви политици, общественици и интелектуалци - 1925-та.

В словото си за тях литературният критик Йордан Каменов подчерта, че те заслужават постоянно присъствие в духовния и културен живот на страната. Той бе подбрал едни от най-ярките статии на Йосиф Хербст, прочетени с вдъхновение от актьора Любомир Бъчваров. В тях публицистът разсъждава за чуждиците и чуждопоклонството на българина, за вестникарството и мисията на журналисти, за тогавашните нрави в политиката и обществото, за спекулантите, позьорите, за властта, обществото и народа. Йосиф Хербст е австрийски евреин, роден в Солун, но въпреки това обявява за своя кумир българския език и не спестява острия си език срещу чуждиците, които нарича "паразити", използвани от интелектуалния мързел, както находчиво добави Йордан Каменов. Хербст е наричал рекламата в медиите търговия с душата. Особено остро е есето му за някогашната улица "Леге", която се е превърнала в свърталище на спекулантите, "хранещи с недоубитите левове". Талантът на публициста личи по жонглирането с думите (игрословиците или каламбурите) и в този смисъл Хербст е ненадминат майстор, защото в текста е прекръстил улицата на "Леке" на столицата. Режимът го ликвидира заради острите му статии срещу репресиите след Септемврийското въстание 1923 и атентата в "Света Неделя" две години по-късно.

Йордан Каменов направи пълнокръвен и задълбочен портрет и на Георги Шейтанов, както и на анархизма изобщо като движение. Революционерът умира само на 29 години, но зад гърба си има емигрантство, чети, затвори, бунтове и бягства от тях, както и 9 години нелегален и скитнически живот. Бунтовният Шейтанов е бил враг на капитализма, но и на държавата, защото я смятал за негово въплъщение. "Особеното при Георги Шейтанов и българския анархизъм е вярата им, че историческата промяна може да стане с морални стойности, които следва да бъдат възпитавани чрез изкуството", подчерта Йордан Каменов. Затова и бунтовният Шейтанов, който иначе е без образование, има проникновени и философски тези за изкуството, културата, морала, свободата. "Ние ще заразим робите с дързост да сринат държавата", "Един народ без духовни ценности става роб", "Днес гине всичко, което не се купува и не се продава" - това е само част от идейното и духовното наследство на бунтаря, представено на литературната вечер.

По стара традиция литературните вечери на Театъра на словото имаха и музикален съпровод в изпълнение на пианиста и композитор Валентин Стамов. Той представи както популярни, така и собствени композиции, които бяха музикален образ на написаното от двамата таланти. Не случайно както неговите, така и изявите на Каменов и Бъчваров многократно бяха съпроводени с аплодисменти. На снимката: (отляво надясно) композиторът Валентин Стамов, актьорът Михаил Бъчваров и литературният критик Йорданов Каменов. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827