Медик: Анаболните стероиди водят до все повече инфаркти сред младите хора

България 26.05.2015 23:18

Д-р Чавдaрова е член на Българското Кардиологично Дружество, на Европейското Кардиологично Дружество и на Европейската Асоциация по Ехокардиография. Ето какво споделя тя пред "Флагман.бг".

-Д-р Чавдарова, на какво според Вас се дължи спадът във възрастта при инфарктите у нас?
-Една от основните причини е начинът на живот. Имам предвид начина на хранене, стресовата атмосфера, в която живеят младите хора, обездвижването. В България не се спазват елементарни правила за здравословно хранене. Употребява се голямо количество алкохол. Българинът консумира много солено и това повишава кръвното налягане. Всичко това е свързано с покачването на холестерола в кръвата. Холестеролът е много важен рисков фактор за исхемичната болест на сърцето, тъй като именно той се отлага по кръвоносните съдове и води до тяхното запушване. Повишеното кръвно налягане също е много важен рисков фактор. Все повече млади хора и по на 20-30 години са с високо кръвно налягане. Но за съжаление не го лекуват. Живеят с него. Мислят си, че то не им вреди и не посещават лекар.

-Споменавате уседналия начин на живот. Спортът решение ли е на този проблем?
-Физическата активност е много важен фактор, който допринася за здравословното състояние на организма, на сърцето, на белия дроб и въобще за всички органи. Препоръките са да се упражнява двигателна активност, която да бъде минимум 4 пъти седмично, 30 минути на ден умерени физически натоварвания. Това са изискванията при наличие на сърдечно-съдово заболяване. Когато индивидът е здрав, разбира се, той може да упражнява по-чести и по-тежки физически натоварвания. Хубаво е, когато има повишен холестерол, високо кръвно налягане, наднормено тегло, да се упражнява физическа активност, за да може да се компенсират тези неблагоприятни рискови фактори.

-Хора, които са физически здрави, могат ли да прекалят с тренировките и да се стигне до проблеми със сърцето?
-Могат да прекалят. Аз също спортувам редовно и нерядко се е случвало във фитнес залата да се стигне до неприятен инцидент. Някой да колабира, да припадне, да се получи задушаване или гръдна болка по време на натоварване. Затова трябва всичко да е разумно и дозирано. Трябва да се има предвид и че употребата на добавки също може да доведе до т.нар. претрениране. Особено анаболните стероиди, с които се злоупотребява от младите хора напоследък, водят до повишена издръжливост. Увеличава се мускулната сила и хората не знаят къде е границата. Може да се получи претрениране, прекалено високо кръвно налягане, което да доведе до много неприятни странични последици.

-Доколко рискова е употребата на стимуланти от типа на стериодите?
-Употребата на тези стимуланти наистина е много вредна. По принцип стероидите са груби медикаменти, които първоначално са използвани за лечение в пубертета на проблеми в половото развитие. Но използването на тези медикаменти е в пъти по-малко от количеството, което младите момчета и момичета приемат в днешно време за стимулиране на мускулната маса и оформяне на тялото във фитнес залите. Те използват от 10 до 100 пъти по-големи количества от терапевтичните дози. Това води до много неприятни странични ефекти. Влияе върху цялостната обмяна на веществата – върху кожата, върху скелетната мускулатура, върху преразпределението на мастните депа. Тези хора стават много агресивни, много невъздържани. По отношение на сърцето анаболните стероиди водят до много агресивно въздействие върху обмяната на веществата. Те увеличават количеството на лошия холестерол и намаляват това на т.нар. добър холестерол. Това води до прогресия на атеросклероза на коронарните артерии. Освен това тяхната хронична употреба води до покачване на кръвното налягане. Тези хора не обръщат внимание и продължават да тренират и спортуват въпреки високото кръвно налягане. Това допълнително уврежда сърцето и може да доведе до задебеляване на сърдечния мускул. То пък от своя страна води до много неприятни и в някои случаи животозастрашаващи сърдечни аритмии. Високото кръвно налягане заедно със стеснението на кръвоносните съдове пък е фактор за появата на миокарден инфаркт. И наистина вече нерядко се случва все повече млади хора да изпращаме в болницата с тази диагноза.

-Какво е влиянието на определяните като хранителни добавки протеини, витамини? Вредни ли са изобщо те?
-Има добавки, които в никакъв случай не са вредни, а при един активно спортуващ органиъм те даже са желателни. Например, хубаво е минерали като магнезии и калции да се приемат в по-голямо количество при един активно спортуващ организъм. Т. нар. протеини, когато са пречистени и внимателно дозирани, също нямат вредни странични ефекти. Вредни са стимулантите, съдържащи анаболни стероиди.

-Можете ли с няколко думи да посъветвате нашите читатели как точно да се хранят правилно?
-Трябва да се избягват животинските мазнини, които съдържат много холестерол. Трябва да се избягва свинското месо. Разрешено е телешкото и пилешкото месо. Рибата е много полезна. Тя може да се използва в неограничени количества. Всички продукти, които съдържат много жълтъци – сладоледи, пържени картофи, пържени кюфтета, не се препоръчват. Всичко пържено трябва да се избягва.
Същото важи и за тестените изделия. Белите меса са полезни, препоръчва се черен хляб. Ядките са полезни, разбира се и полодовете и зеленчуците. Не трябва да се прекалява с количествата. Добре е храненията да бъдат 3-4 на ден. Когато едно здравословно хранене е комбинирано с активен двигателен режим, тогава и ефектът е по-добър. Да не забравяме и тютюнопушенето. То е много важен рисков фактор за миокарден инфаркт. 7 пъти по-често пушачите правят инфаркт, отколкото непушачите. За съжаление все повече млади хора пушат./БЛИЦ
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027