Какво може да ни се случи, ако намерим телефон и не съобщим за това?

Варна<+> 26.05.2015 10:43

Варненец е изправен пред сериозната заплаха да влезе в затвора заради два намерени мобилни телефона. Историята на 36-годишния мъж, работещ в погребална агенция, е колкото тъжна, толкова и показателна.

Тодор Анастасов и жената, с която живее - 49-годишната Светлана Павлова, се препитават и със събиране на пластмасови бутилки от контейнерите за смет. Така на 4 февруари тази година Светлана се натъква на дамска чанта с портмоне и лични документи и два мобилни телефона. Вещите са открити изхвърлени в контейнери за смет близо до завод „Дружба". Чантата и документите са били в един казан, а телефоните - в съседен, разказа Тодор пред Дарик.

Още същия ден той предава намерените документи на собственичката им, водейки се по адреса от личната карта. В знак на благодарност получава 10 лева „за да се почерпи". От семейството той научава, че по-рано през деня колата на жената е била разбита, а оставената вътре чанта - задигната. Вътре е имало известна сума пари, която не е открита.

„Аз съм си губил документи и знам колко струва, за да си ги извадя", казва Тодор. В практиката си на събирач на вторични суровини той и половинката му са се натъквали на всякакви ценности - от златни накити до големи суми пари, най-големите от които 800 долара и 1420 лева. А миналата седмица намерил два таблета. Отново при ровене в казаните.

Двата телефона, открити от Светлана на въпросния 4 февруари Тодор прибрал, като единия продал срещу 15 лева в магазин около Колхозния пазар. По думите му, дори не предполагал, че телефоните са на собственичката на чантата с документите, тъй като апаратите са били без SIM-карта.

Заради това, че не е съобщил за намерените телефони и си ги е прибрал, а и заради това, че вече е съден, Тодор Атанасов е заплашен от влизане отново в затвора, където преди време е лежал за кражба на автомобил. Според връченото му преди дни прокурорско постановление, „при условията на опасен рецидив, с цел да набави за себе си имотна облага е спомогнал да бъдат отчуждени чужди движими вещи Самсунг Е1190 и Нокиа 206". Двата апарата са оценени на общо 102,30 лв.

„От 8 години не съм влизал в полиция. затова и се занимавам с казани, само и само да не правя простотии. Нямах въобще хабер за какво става въпрос. Аз ако трябваше да влизам в затвора, нямаше да ходя по казаните", споделя още Тодор. Той изрази притеснение, че ще бъде подведен под отговорност и за разбиването на автомобила, което 36-годишният мъж твърди, че не е извършил.

Светлана Павлова също ще отговаря за намереното на 4 февруари. Обвинена е за това, че е намерила чужди движими вещи, за които в продължение на една седмица не е съобщила на собственика, на властта или на този, който ги е изгубил. За подобно престъпление Наказателният кодекс предвижда от 100 до 300 лева глоба.

Делото срещу Анастасов и Павлова предстои. Засега и двамата са с наложена мярка за неотклонение „Подписка".

От Районна прокуратура-Варна заявиха за Дарик, че престъплението, в което е обвинен Анастасов, е извършено при условията на опасен рецидив. Това е и причината да го грози наказание от 3 до 10 години затвор.

Извършителят на кражбата от автомобила на 4 февруари все още не е разкрит. А дали Тодор Анастасов ще бъде подведен под отговорност и за това престъпление, може да прецени само и единствено наблюдаващият прокурор, когато се запознае с всички налични доказателства по делото. Все още тече разследването и се събират доказателства, обясни Вяра Алексиева, временно изпълняваща функциите на говорител на Районна прокуратура.

Случаите на досъдебни производства, образувани за открити мобилни телефони и други вещи, за които не е съобщено, не са рядкост, отчитат от Районна прокуратура.

Какво всъщност може да ни се случи, ако намерим телефон и не съобщим за това?

Според член 207, алинея 1 от Наказателен кодекс, който намери чужда движима вещ и в продължение на една седмица не съобщи за нея на собственика, на властта или на този, който я е загубил, се наказва с глоба от сто до триста лева.

В случай на кражба или загуба, мобилният телефонен апарат може да бъде открит чрез кода IMEI (International Mobile Equipment Identity), какъвто всички GSM устройства притежават. С помощта на съответния мобилен оператор се стига до собственика на SIM картата, поставена в откраднатия или изгубен телефон.

При подаване на жалба за кражба в полицията е нужно да знаете IMEI кода на изчезналия апарат. Дали обаче ще се започне разследване и ще се изиска информация от мобилния оператор, зависи и от стойността на открадната вещ. Случва се да бъде отказано повдигането на обвинение, ако стойността на вещта е по-малка от минималната работна заплата.
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147