Проф. Андрей Манойло: "Ислямска държава" вече има бази в Европа

Избрано 25.05.2015 16:15

Групировката "Ислямска държава" ще влезе в Европа. За една Франция, където 10 процента от населението са имигранти от арабските държави, които не са интегрирани във френското общество, тази заплаха е напълно реална.

В Европа вече има готови бази за ислямистите от "Ислямска държава", за да води тя бойни действия, а не просто да се организират терористични нападения. В тези бази има оръжия, което някога е вкарвано, и там има жива сила – в лицето на тези имигрантите, които там живеят. Прехвърлят ли ислямистите полевите си командири в Европа, това ще бъде армия, готова да воюва с армиите на европейските държави. Ал Багдади вече заяви, че щом прехвърли новата държава в Стара Европа, там ще бъде създаден нов вилает – европейски.

За Русия опасността също е реална - през Афганистан. Ако "Ислямска държава" се справи с талибаните, спрямо които тя обяви джихад, тогава те през Централна Азия ще стигнат границите на Русия.

Срещата в Сочи между Сергей Лавров и Джон Кери е наистина повратен момент и на първо място сигнал на Запада към Русия – че Западът е готов да накара официален Киев да изпълни Минските споразумения.

Има редица признаци, които потвърждават тази констатация. Това са онези външнополитически стъпки, които бяха предприети от страна на Белия дом и от администрацията на руския президент. Самото посещение на Кери беше много знаково. Днешната американска върхушка не е еднородна. Има радикали, които се обявяват за ескалация на конфликта с Русия и за доставки на смъртоносно оръжие. Но напоследък там все пак се появи умерена прагматична фракция, която казва, че поведението с Русия трябва да е внимателно. Украйна вече стана голям проблем и за САЩ, и за Запада като цяло. Онези рискове, които днес Украйна носи, може да прерастат в заплаха с глобална дестабилизация, и преди всичко за Европейския съюз, а не за Русия. Тази умерена и прагматична част се групира около държавния секретар Джон Кери. А радикалите се групират около вицепрезидента Джо Байдън. И фактът, че именно Кери пристигна в Сочи, показва, че тази умерена фракция се опитва да изгради нова система на отношения с Русия, при която се отхвърля войнствената и агресивна риторика, съществувала по-рано в двустранните отношения между Белия дом и Кремъл.

Второ, много е интересен не фактът, че Кери публично сряза (украинския президент) Петро Порошенко. Според мен Порошенко е смятал, че Кери лети в Сочи, за да предяви поредния ултиматум на Москва. Порошенко дори бе решил да тича пред влака, както се каза у нас, и добави няколко героични в кавички фрази към едно свое изявление, което според него Кери би трябвало да направи в Сочи. Той заяви, че Украйна ще си върне Крим, ще си върне Донбас по военен път, украинската армия активно се превъоръжава, идва и нова вълна на мобилизация. Кери обаче пристигна в Сочи със съвсем друга програма. Чувайки тези изявления от устата на Порошенко, Кери публично и много рязко скастри Порошенко. А след него същото горе-долу каза и генералният секретар на НАТО (Йенс Столтенберг). Това е специфична политическа фигура, тя не е самостоятелна. Когато генсекът прави публични изявления, той повтаря позицията на САЩ. Това показва, че на Белия дом вече му тежи положението с Украйна, че той вече осъзнава онази степен на рискованост от съхраняването на отношенията със сегашното украинско марионетно правителство. И това е един от признаците, че Западът днес разработва нова схема за бързо регулиране на конфликта, което ще се изгражда вероятно на принципа на компромиса, постигане на споразумение чрез взаимноизгодни отстъпки. Познавайки Обама и неговият стил на работа, спомняйки си също ядрената сделка с Иран в Лозана, аз не изключвам, че Кери е пристигнал в Сочи с предложение за нова сделка, която ще може да гарантира изпълнението на Минските споразумения, да удържи агресията на неуправляемите националистически батальони в Украйна и да възстанови мира. Съдейки по това, че разговорът Лавров-Кери е засегнал не само Украйна, но и Иран и Сирия, очевидно става дума за това, че САЩ искат чрез обща договореност с Русия да решат за себе си редица проблеми в различни райони на земното кълбо, където се опитват да се намесват във вътрешните работи на суверенни държави, в които доста са затънали. /БГНЕС

------------------------

Политологът проф. д-р Андрей Манойло е член на научния съвет към Съвета за сигурност на Руската федерация. 40-годишният експерт оглавява катедра към факултета по политология на Московския държавен университет М. Ломоносов.
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447