Кольо Парамов: В кабинета на Цветан Василев е ставало въпрос за пари! Другият вариант е – за много п

България 24.05.2015 15:22

Кольо Парамов е завършил икономическа география и философия в Софийския университет “Св. Климент Охридски” и Международни икономически отношения в УНСС. Бил е кмет на промишленото селище "Ерма река" и зам.-директор на “Горубсо" - Златоград. Народен представител от БСП в 36-ото Народно събрание. Парамов е първият “червен” депутат, който напуска партията. Главен ревизор на БНБ до 1998 г. при управителите Любомир Филипов и Светослав Гаврийски. Уволняват го по настояване на премиера Иван Костов.
В момента е финансов консултант. Той бе първият, който формулира ситуацията с банката на Цветан Василев още през юни 2014 г. като “аферата КТБ”. Ексклузивно пред “ШОУ” Парамов разкрива защо фалитът на КТБ е изкуствен и кои са виновниците за нейното унищожаване.

- Вие говорите за изкуствен фалит на КТБ. Защо смятате така, господин Парамов?
- Когато говорим за фалита на КТБ, при всички положения трябва да говорим за онази системна подготовка, която доведе самата банка до този фалит. Винаги съм подчертавал, че този фалит е изкуствен! Фалитът беше направен от страна на част от ръководството на БНБ!

Съществуват няколко възлови въпроса. Единият е какви са първите указания към квесторите, дадени от страна на БНБ? И дали те са успешно изпълнени и потвърдени във времето, или са променени?

Друг много важен въпрос е да се разкрие защо само в КТБ беше сменена методиката за обезценка на активите? Защото именно чрез смяната на методиката на обезценка на активите се “доказа”, че 80 на сто от тях са негодни и банката не подлежи на стабилизация, така както беше направено с ПИБ като целева помощ.

Трети основен въпрос е по какъв начин са избрани авторитетните одиторски компании, които стартираха с намерение да разберат всичко, което е ставало в банката, а само след 7-8 дена изразиха по едно елементарно становище, което до момента не е видяло бял свят?

Твърде съществен е въпросът за дадените указания от страна на БНБ за изпълнение на цесиите. Всички тези замени и прихващания, които бяха направени, след 20 юни са абсолютно неточни, неясни, според мен – незаконни, не заради друго, а защото имат двояк смисъл при тълкуване действията на квесторите! И тъй като се натъкваме на едно много

арогантно отношение от страна на Иван Искров към парламента

като институция и към другите държавни органи, е време да се направи вторична проверка на всичко това! И най вече да се припознае истинската дата на фалита на КТБ!

Истинската дата на фалита на банката е 20 юни 2014 г., не е никакъв септември, никакъв ноември… Защото от 20 юни предприятието КТБ не работи, не извършва никакви операции! Не може да има никаква друга дата за изпадането в несъстоятелност на КТБ освен тази дата! Обявяването на фалит на по-късни дата е с цел да са даде възможност да се узаконят цесиите с прихващанията, замените, които са направени от квесторите, и да се оформят в перспектива за сметка на Фонда за гарантиране на кредитите и за сметка на държавата, която впоследствие ще плаща по делата, които скоро ще тръгнат!

Ако отговорим на тези директни въпроси, тогава ще стигнем до вторичните възлови въпроси, не по-малко важни! Един от най-важните въпроси в организационен план е кой е организирал и разпоредил назначаването на Гунев за шеф на Надзорния съвет на БНБ! Разплитането на въпроса кой от политическата класа е въздействал на банкера Иван Искров да бъде назначен Гунев на това място, предопределя същността на последвалите действия. Защото, ако друг беше назначен за подуправител на БНБ, той в никакъв случай нямаше да допусне такава пряка и директна намеса и по коренно различен начин щеше да организира своята работа по надзора върху търговските банки! Гунев е човекът, който, като работещ дълго време в надзора и след това като шеф на надзора, вероятно се е съобразявал с някакви факти, обстоятелства, възможности и зависимости, вероятно е изпълнявал някакви указания,

и накрая се превърна в изкупителна жертва!

За да се отърве от ролята си на изкупителна жертва, той трябва да разкаже достатъчно ясно, да обясни какви са взаимовръзките между управлението на банковия надзор и зависимостите на Иван Искров, за да се попадне в тази куха ситуация по отношение на стартирането на фалита на КТБ.

- Кой “натисна” за назначаването на Гунев за подуправител на БНБ? Вие знаете ли?
- Не мога да отговоря на този въпрос. На него може да отговори само един човек и той се казва Иван Искров! Но това е много важен, фундаментален въпрос. Затова го призовавам: “Иване, кажи си – кой назначи Гунев за подуправител на БНБ?”! Така, както президентът Петър Стоянов преди години се обърна към Иван Костов. Той тогава също призова: “Иване, кажи си!”…

- Какви са другите важни въпроси, на които трябва да се отговори?
- Много важно е да се разбере и по какъв начин бяха определени точно тези квестори, защо бяха определени точно те… Много добре знаем още от 1998-1999 година начина на работа на единия квестор - Станислав Лютов, в Пловдивска земеделска банка и впоследствие като квестор в БГА “Балкан”! Има много съмнителни операции, направени в банката в периода от 20 юни 2014 г. до 17 март 2015 г., които будят сериозно недоумение! Става дума за подбиране на юридическите фирми и кантори, които са обслужвали КТБ, оттам отиваме към разходите, които квесторите са направили за издръжка на банката и за себе си, искането на специален бюджет от централната банка и определянето на такъв бюджет, и то твърде голям и широкомащабен за изразходване от тях... Поражда се и въпросът до каква степен квесторите са изпаднали в някаква зависимост от Иван Искров. Ако не се разкрият тези директни и ясни взаимовръзки, няма да може да се отговори на основния въпрос:

защо банката по такъв експлоатационен модел беше ликвидирана?!

Фактът, че единият от управителите дава едни указания на квесторите, а другият – други, означава, че не става въпрос за нормално функциониращ Управителен съвет на БНБ, а за един хан! Всеки взима решение за себе си, всеки влачи на някаква посока и налице имаме фалит на четвъртата по големина търговска банка и загуба за България от 10 млрд. лв.!

- Сумата засега не е ли поне наполовина по-малка…?
- До момента сумата е 4,5 млрд., но като сложим разликата от 855 млн. цесии, като прибавим предоговорените близо 195 млн. лв. по променените договори, като калкулираме и предстоящия съд с облигационерите, където ще отидат около 1 млрд. лева, също и делото, което започва да се води в Ню Йорк с Оманския фонд, за което ще отидат около 1 млрд. лева, също и единичните дела с отделните вложители –

сумата се приближава до 9 млрд. и 700 млн. - 10 млрд.!

Оставяме настрана съпровождащите загуби, свързани с неработещи предприятия, по отношение на безработицата дотогава, по отношение на всичко останало, което е твърде безпощадно като загуба към държавата!...

- Каква е била причината да бъде предизвикан този изкуствен фалит на КТБ?
- Интимната мисъл на организаторите на фалита беше една-единствена! Те разбраха, че правителството на Орешарски не може да издържи дълго време, но искаха по един или друг начин да се пресече възможността Бойко Борисов да се върне втори път като министър-председател! Те недостатъчно познават Борисов като личност и имаха една коренно различна, извратена представа за действията, които биха последвали фалита! Затова така, както арогантно реализираха постановката с Костинбродската афера, така вулгарно и нахално предизвикаха фалита на КТБ! Провалът на КТБ им гарантираше дестабилизация и хаос, които по техните планове да не позволят нормално провеждане на парламентарните избори и впоследствие – нормално съставяне на правителство!

Орешарски и Чобанов са длъжностните лица, по време на чиято служба стана всичко това! И те абсолютно не бяха адекватни на времето, на обстановката и на отговорността си като държавници и затова се докара ситуацията дотук!

- И при тях ли имаше умисъл?
- Говоря за умисъл навсякъде, случайни неща няма! Абсолютна умисъл!

Аз съм първият в България, който още на 16 юни подсказа, че следва такъв сценарий!

От БНБ тогава мълчаха като на гробища!

Ако централната банка тогава автоматично беше дала срещу залога на техните ценни книжа 500 млн., нямаше да се допусне това рязко активизиране на хората да теглят пари и нямаше да се стигне да тази патова ситуация!

- Какво ще кажете за последните разкрития за отношенията между Иван Костов и КТБ?
- За Иван Костов нищо не ме учудва. Всичко си е в нормата на неговата логика. Иван Костов си следи твърдо и категорично интереса! Да позволи на дъщеря си да получи цял етаж от сградата на “Цар Борис Трети” и да получава месечно по 17 000-18 000 евро за наем за този етаж от КТБ. Какво да говорим?!...

Трябва ясно да се знае – един депозит от 150 000-160 000 лева за един бивш министър-председател според мен е нищо! Иван Костов за публичните си пари е абсолютен перфекционист. Ако един ден, помнете ми думата, му направят пълна ревизия, той ще изкара документ по документ всички пари, които е получил като действащ министър-председател. И ще докаже тези 150 000-165 000 лева! Това е най-дребният въпрос към Иван Костов!

Политиката, която проведе Иван Костов, хората, които лансира Иван Костов, моделът на поведение на стартиралата пазарна икономика в страната - това е проблемът!

- В един сайт вие бяхте обявен за „един от най-важните адвокати на Цветан Василев”. Какво ще кажете по въпроса?
- Нито познавам Цветан Василев, нито някога съм се срещал с него. Нямам абсолютно никакви финансови взаимоотношения с този човек! Аз преценявам банкера Василев по реализираните стопански ходове. Всички могат да говорят, каквото си искат, но

Цветан Василев като банкер и като икономист въобще не е за подценяване!

- Как ще коментирате “списъците на портиера” в КТБ, които занимават обществото от миналата седмица?
- Някой от административното тяло е копирал тези страници и сега съвсем умишлено ги пуска, за да активизира Цветан Василев по-бързо да даде информацията, която има. Но тези хора, които са влизали често при Цветан Василев, не са влизали просто да си пият кафето, а да осигурят финансиране за нещо и т. н.

- Смятате ли, че държавата се е управлявала от кабинета на Цветан Василев?
- Като се отговори на въпросите, които зададох, ще стане ясно и това! Но като направим сериозен анализ, при всички случаи ще стигнем до политическата класа, при всички случаи ще стигнем до промяна в конституцията и т. н., и т. н...

Цялостната реконструкция на държавата стартира с пълна пара от фалита на КТБ!

Фалитът на КТБ е стартът за отърваването ни от голямата мръсотия на прехода! Това е положителното в случая.
Ангажиментите на посетителите така или иначе са били свързани с управлението на държавата и днес каквито и обяснения да получаваме, разбираме, че е ставало дума само за едно – само за пари. Или за много пари!...

- Допускате ли, че в КТБ са се “прали” пари?
- Много е важно да се разбере дали банката е била пералня за пари! До края на месеца ще бъде сключен договор с чуждестранна компания, която да разследва. До 12 юни приключва и работата на парламентарната комисия за КТБ. По думите на нейния председател Десислава Атанасова там се знаят вече много неща и ще бъде направен обективен доклад, доколко всеобхватен – не съм оптимист.

Но нещо много важно!

Трябва на всяка цена да се разбере какво е състоянието и на останалите банки! Има ли условия в други български банки тези процеси, които са текли в КТБ, да са налице и там? Защото се използва същият подход и модел на поведение, ние можем да се натъкнем след година-две на същите обстоятелства в друга банка!

- Трябва ли да падне банковата тайна при фалит?
- Трябва да се промени законът и в такъв случай банковата тайна да отпадне задължително! Защото в противен случай има опасност от скриване на много важна информация и нанасяне на сериозна щета на държавата!

Банковата тайна в случая е замитане на следи!

И неслучайно премиерът изказа становище в парламента, че всичко трябва да се разкрие основно! Ако ние сега допуснем някакво скриване и замитане под килима, доверието в българската банкова система изцяло ще се изпари. А това е възловият, фундаменталният въпрос!

През тези 25 години на прехода доверието падна до абсолютна нула, в случая доверието или недоверието след аферата КТБ е и основа на държавността, на бъдещето на България!


Едно интервю на Валерия КАЛЧЕВА
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447