Революция в преноса на данни с чип на IBM

Наука 15.05.2015 11:38

Инженери на IBM са направили крачка напред в разработването на технологията, наречена силициева фотоника.
Целта е да се преодолеят ограниченията пред индустрията на информационните технологии, пише CNET, цитиран от "Фокус".

Силициевата фотоника съчетава конвенционалните чипове със свръхбързия трансфер на данни с оптични нишки. Изпращането на информация със светлинни импулси през оптични връзки вместо с електрони през медни жици има значителни предимства, както по отношение на скоростта, така и по отношение на разстоянието.

Технологията все още е твърде скъпа и употребата ? се ограничава до трансфери на дълги разстояния като свързване на компютри в различни сгради, градове или държави.

Изследователският екип на IBM обаче демонстрира компютърен чип, който може едновременно да излъчва и приема четири различни цвята на инфрачервената светлина през една единствена линия от оптични нишки – технология, наречена мултиплексиране.

Всяка връзка пренася 25 гигабита данни в секунда - или общо 100 гигабита в секунда за четирите. Това е достатъчно за пренасяне на 25-гигабайтов филм за Blu-ray диск с висока резолюция на всеки две секунди.

Според IBM това е първият компютърен чип, интегриращ мултиплексиране.

Процесорът е само прототип, но силициевата фотоника има потенциала да играе ключова роля в дейността на компании като Google, Microsoft и Facebook, които имат огромни центрове за данни с хиляди сървъри.

В момента тези сървъри често са свързани с медни кабели, но по-икономичните връзки от оптични нишки могат да помогнат за превръщането им в по-големи и по-мощни единни блокове. Това от своя страна ще подобри качеството на онлайн услугите.
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147