Трудностите за Камерън няма да свършат след изборите

Избрано 08.05.2015 16:10

Новият петгодишен мандат на министър-председателя Дейвид Камерън може да се окаже по-малко стабилен от приключващия му сега и може да постави Великобритания на трудния път, водещ към референдум за членство в ЕС, коментират анализатори, след като станаха ясни резултатите от вчерашните избори.

"Камерън ще има много малко мнозинство", каза Джон Къртис политически професор в университета в Старчайлд, като предупреди, че не е изключено да има и някои "бунтовни депутати" в собствената му Консервативна партия.

Без своя предишен коалиционен партньор – центристите либералдемократи, Камерън може да се намери под натиска да бъде по дясно ориентиран и да предприеме по-твърда линия спрямо Европа, коментират още експертите.

Според Матю Данкона, колумнист на вестник "Гардиън", Камерън може да си изправи пред труден път и не трябва да се отдава на триумф. Според него консервативното правителство ще се изправи пред опозиция със "свежи мускули" след помитащата победа на шотландските националисти, които спечелиха 56 от 59 парламентарни места в Шотландия.

"Международната новина е, че Великобритания сама се федерализира и Камерън трябва бързо да представи правдоподобен отговор на тази свирепа динамика", каза още Данкона.

Допълнително усложнение е и изказването на Камерън, че няма да остане министър-председател след 2020 г., увеличавайки перспективата за надпревара за лидерството на консерваторите през следващите години. Камерън назова като възможни евентуални наследници кмета на Лондон Борис Джонсън и финансовият министър Джордж Озбърн.

Но, имайки предвид опита на предишни премиери като Тони Блеър, които са обявили датата на своето оттегляне, Камерън може да се изправи пред предизвикателство на лидерството му по-рано отколкото би му се искало. Очаква се премиерът да спечели малко повече от необходимите за мнозинство 326 места в 650-местния парламент, което означава, че той ще може да управлява сам без подкрепата на по-малки десни или центристки партии.

Според експерти ярката разлика от социологическите допитвания, които предвиждаха много по-изравнен резултат с лейбъристите, може да се дължи на т. нар. "срамежливи" гласоподаватели, които казват едно на социолозите, но гласуват по друг начин.

Том Травърс, политически професор в Лондонско училище по икономика и политически науки казва, че едната възможност може да е "срамежливото гласуване" - същата тенденция, която произведе изненадващата победа на консерваторите по време на изборите през 1992 г. Може би причината за тяхната плахост е, че те не искат да признаят, че подкрепят партия, която с програмата си за строги икономии поляризира мненията във Великобритания.

Референдумът е на път

Правителство, водено от Камерън ще означава, че страната ще премине напред към провеждането на референдум за членството й в ЕС до края на 2017 г., както премиерът обеща. Той обеща също така да предоговори отношенията на Лондон с Брюксел и тогава да се обърне към електората, заявявайки, че въпреки това би искал страната да остане в един реформиран съюз.

"Камерън ще трябва много бързо да отиде в Брюксел и да договори споразумение", казва Сара Хоболт, професор по европейска политика в Лондонско училище по икономика и политически науки.

Докато други европейски страни реагираха на икономическата криза като се обърнаха към радикални леви партии Великобриатния е отхвърлила дори умерената левоцентристка алтернатива.

"Великобританците в крайна сметка решиха да изберат предпазливостта", каза Травърс. "Това повдига големият въпрос за лявото във Великобритания – какво ще трябва да направят, особено след това, което стана през 2008 г., за да бъдат надеждни и да представят алтернативна позиция?". /АФП
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911