След 12 г. не е ясно виновни ли са Пилето и 10 митничари за контрабанда за 5,5 млн. лв.

България 26.04.2015 20:40

12 г. след шумно огласената акция за разкрита контрабанда на китайски стоки през ГКПП Кулата и Калотина още не е ясно има ли престъпление и кои са виновните.

Делото срещу сочения за знакова фигура в контрабандните канали по онова време бизнесмен Николай Методиев - Пилето, 10 митничари и 7 тираджии наскоро бе върнато от ВКС на апелативния съд в София за разглеждане от нов състав. Преди това на две инстанции Пилето и останалите 17

бяха признати

за невинни за

контрабанда

на 249 тира с

китайски стоки

на стойност около 5,5 млн. лв.

47-годишният бизнесмен от Червен бряг получи прякора Пилето в края на 90-те години, когато започва да върти бизнес с внос на пилешко месо. Срещу него са водени няколко дела за контрабанда, но всички са приключили с оправдателни присъди или са прекратявани. Все още виси това за китайското карго. Днес Софийският апелативен съд ще заседава по върнатото дело.
Февруари 2011-а - Николай Методиев - Пилето отива в съдебната зала.

В обвинителния акт е посочено, че от 18 септември 2002 г. до 17 юли 2003 г. шофьорите във фирмата на Методиев са осъществили 249 международни курса за превоз на стоки през ГКПП Кулата и Калотина. Около 140 тира са пристигнали от Гърция, а останаалите - от Сърбия.

Стоките били натоварени от пристанището в Солун или пък на гара Ристовац, Сърбия. Те е трябвало да бъдат доставени до 9 наши фирми и обмитени в митнически бюра във вътрешността.

Неустановени по делото лица товарели стоките и оформяли документите - международни товарителници, фактури и др., и ги предавали на шофьорите. Пред гръцките и сръбските митнически власти документите са представяни от служители на спедиторска фирма, действаща в съответната държава.

Според обвинителния акт товарените стоки от двете държави били дрехи, обувки, кърпи, домашни потреби. След като влизали в страната ни, тировете били отклонявани в складовата база на Пилето край София и там били претоварвани със строителни матерали.

След това се отправяли към вътрешна митница за обмитяване. Там се оказвало, че и по документи, а и в камионите има строителни материали - трошени камъни, плоскоти, минерална вата и др. Заради това

шофьорите са

обвинени, че са

пренасяли стоки

за търговски цели

в големи размери

през границата без знание и разрешение на митниците.

Митническите служители от двата гранични пункта пък са обвинени, че в качеството си на длъжностни лица са подпомагали и улеснявали шофьорите, както и шефа им Методиев, да пренесат през границите стоката, като са приемали тир карнети, в които липсвало описание на стоките, а било вписано “стоки за масова употреба”. Те поставяли оловна пломба на товарното помещение на камионите, без да направят физическа проверка.

Обвинените митничари от Кулата са служители на митница Калотина и аерогара София, командировани на българо-гръцкия пункт.

Срещу Пилето

има 4 обвинения

- 2 като извършител на контрабанда на 100 хил. кашона с китайски стоки за 2,4 млн. лв. и 2 като помагач на шофьорите за внос на 140 хил. кашона стоки за 3,1 млн. лв.

Обвинението е базирало своята теза, приемайки, че е извършена контрабанда, която може да се докаже не в момента на установяването и?, а впоследствие, въз основа на документи. Изискани са фактури за стоките от гръцките и сръбските власти за всеки тир.

Оказало се, че те са различни от представените пред нашите вътрешни митници. Това според прокурора означава, че е била извършвана подмяна и претоварване на стоките. Сваляни са китайските стоки и тировете са пълнени със строителни материали, за които се дължат минимални митни сборове, предполага прокуратурата.

В хода на досъдебното производство някои от шофьорите признали за такова претоварване. В съдебната зала обаче се отрекли от показанията си. Един от свидетелите заявил, че на досъдебното производство е подписал показания, продиктувани от разследващия, под страх да не бъде подведен под отговорност и да му се забрани да пътува зад граница, каквато всъщност била работата му и единствен източник за доходи на семейството.

На 2 инстанции съдът прецени, че не е ясно дали представените фактури за внос на китайски стоки от Сърбия и Гърция са истински. Не било доказано дали въобще е ставало и ако е, къде са подменяни документите и претоварвани камионите.

Митничарите

са невинни,

защото са работили на транзитни пунктове и не са имали задълженията да проверяват истински ли са документите и какъв е товарът в тировете.

Не се установил и случай, в който Методиев лично да е извършил пренос на стоки през границите.

Подсъдимите шофьори са били служители във фирмата му, но той не носел отговорност за действията им. Като управител на дружеството е организирал неговата дейност, осигурявал транспорта и складовата база, но нищо повече.

Не била открита и никаква връзка и съучастничество между подсъдимите митничари и Методиев, както между тях и шофьорите. Те заявили, че никога не са се виждали и не се познават.

Конструкцията на обвинението като цяло не била правилна, смятат съдиите. Срещу 2-те оправдателни присъди протестира прокуратурата и ВКС

върна делото

Не е описан фактът на преминаване на всички тирове за зареждане през София и пренощуването им в склада, както как и кога товарът е стигнал до получаващото митническо бюро. Не се обяснява защо съдът не възприема претендираната от прокуратурата подмяна на документите и на товара, преди да се стигне до входящата митница, посочи в мотивите си ВКС.

Според върховните магистрати не е направено сравнение между комплектите документи, представени пред гръцките и сръбските митнически власти, и тези, представени пред нашите. Също така не е взет под внимание фактът, че при направените съдебни поръчки официалните власти в съседните държави са установили, че фирмите изпращачи на стоките са фиктивни.

Нямало доказателства, че 9-те дружества - получатели на стоките, са заплащали на фирмата с управител Методиев цена за услугата. В същото време в транспортната фирма са осчетоводявани плащания на каса в България от несъществуващи изпращачи на осъществения транспорт.

На последното съдебно заседание Методиев е обяснил пред магистратите, че спедиторските фирми в Сърбия и Гърция попълвали празния тир карнет и останалите документи. Неговата фирма само превозвала.

При дадената му възможност за последна дума казал: “Разчитам този безкраен казус да бъде решен от съда въз основа на събраните доказателства и по съвест и вътрешно убеждение.”

“Няма да коментирам. Елате в съдебната зала, за да слушате”, каза адвокатът му Илиян Василев./24chasa.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911