Д-р Людмил Цветков: Тубдиспансерът е обречен на фалит, ако не бъде ликвидиран

Варна<+> 21.04.2015 14:24

Д-р Людмил Цветков е общински съветник от групата на СДС-ДА във варненския парламент. В момента е председател на постоянната комисия по „Здравеопазване”. Той е бивш зам.-кмет по здравеопазване и социални дейности в община Варна. Агенция Днес + потърси експертното му мнение за проблемите с Тубдиспансера във Варна.

Д-р Цветков, защо Тубдиспансерът във Варна трябва да прекрати дейността си и да бъде ликвидиран?

Решението на групата съветници от СДС-ДА да направим такова предложение е, че администрацията и кметът отказват повече да заплащат дълговете на болницата. Според становище на правния отдел в общината, кметът няма право да продължи да заплаща по този начин, включително и заплатите на работещите в лечебното заведение. Следващата причина е, че болницата има блокирани сметки и влиза във фалит до 2-3 месеца. Ако не бъде ликвидирана, просто е обречена на фалит. Прекратяването на дейността е един от начините да започнем преструктурирането на лечебното заведение. За съжаление, той минава през прекратяване на дейността чрез ликвидация по реда на Закона за лечебните заведения и Търговския закон. Това ни задължава да се обърнем към министъра на здравеопазването, който единствен в страната има право да разреши ликвидацията или да я откаже. При негово съгласие започва процедура по ликвидация, при която общината поема всички задължения чрез договори с търговските структури, на които се дължат пари. Ако няма заложени средства в бюджета, се залагат за следващата година, докато се изплатят задълженията.

Какво ще се прави с болничната и извънболничната част на лечебното заведение?

Вносителите оттеглихме предложението болничната част да стане част от състава на МБАЛ „Св. Анна”, като оставихме този въпрос да се разгледа след утвърждаване на ликвидацията. Комисията взе решение да възложи на управителя на болницата да подготви всички данни за болните от туберкулоза към този момент. След като се направи оценка, от Медицински университет ще направят предложение. С това се ангажира ректорът проф. д-р Красимир Иванов. По отношения на извънболничната част има два подхода. Както тя съществува в момента да остане, като Медицински център на място на ул. „Мануш войвода”. Другият модел е да бъде преместена в някое от ДКЦ-ата на Варна, като част от съответното ДКЦ. Тук проблемът е, че изискванията на РЗИ са много сериозни за наличието на отделен вход. Ако има ДКЦ, което да осигури отделен вход за тези болни, това може да се реализира.

Какви средства е отделила общината до момента за финансиране на Тубдиспансера?

С прекратяването на дейността на болницата, общината ще ограничи тези огромни разходи, които дава за тази болница в продължение на много години. Вече четвърта година болницата се дофинансира и общите загуби на общината са над 1 млн. лв. В болницата се лекуват болни от цялата страна. Ние не можем да товарим варненци с милиони за между 10 и 20 болни на месец, които по-голямата част не са от Варна.

В Североизточна България има ли друга болница, която да лекува болни от туберкулоза?

За съжаление няма. Но защо това да е отговорност на община Варна, а не на министъра на здравеопазването? Заплащането на преминал болен се определя от методика на министъра. Заплащането е 30 лв. на болен, а разходите достигат до 80 лв. По този начин се прехвърля на гражданите на Варна да заплащат недофинансирано лечение, дори да е толкова важно, като туберкулозата. Едва ли варненци са съгласни да плащат такива пари чрез кмета си за лечение на до 20 болни месечно. Българската държава не финансира добре лечебните заведения за фтизиатрична помощ. Това трябва да се промени и да вземем пример от други държави.




CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822