Живот без рак: Джиесемът причинява 15 вида мозъчни разстройства

Любопитно 21.04.2015 07:55

Прекомерното говорене по телефона може да доведе до няколко мозъчни разстройства, 3 от които са тежки болести.

В днешно време е почти втора природа да имаш клетъчен телефон или смартфон пред себе си. Много хора изкарват по цял работен ден, без да свалят телефона от ухото си или без да отделят очи от дисплея му. Но откак смартфоните наводниха света, учените правят изследвания за пристрастеността към тях и за тежките й последици върху личността. Вече са установени 15 вида изменения в мозъка на хора, които не могат без телефона си. Тези хора:

1. Изпадат в депресия

Депресията заплашва съвременния човек от всеки ъгъл. Лекари и психолози са изградили най-различни теории за причините, които я пораждат. Пристрастяването към телефона спада към тези причини, макар все още да не е обявено за психично разстройство. Но много проучвания доказват, че импулсът да посягаш към телефона за какво ли не и през целия ден те прави по-уязвим за депресията.

Механизмът за това все още е неизяснен. Но прекомерната употреба на телефона като средство да останеш свързан със света издава чувство за изолираност и самота, които на свой ред водят до депресия.

2. Имат обсесивно разстройство

Прибягването към телефона за всякакви житейски нужди води до развитие на синдрома на обсесивното разстройство. При него човек държи всяко нещо да е строго организирано и подредено. Той проявява педантизъм по отношение на времето и последователността на действията си.

Смартфоните подхранват тази обсесия, защото осигуряват така желаната прецизност, от която човек се нуждае в живота си. Те точно и редовно уведомяват, напомнят или алармират по всевъзможни поводи и с това допринасят нещата да вървят гладко, точно както човек би искал. И той посяга все по-често към смартфона, тъй като е коректен и организиран през цялото време и никога не го подвежда.

3. Липсва им социален опит

Заради смартфоните човек изпитва трудности в общуването, тъй като му липсват социални умения. Това най-добре личи при подрастващите. При тях и злоупотребата с телефона е най-голяма. Те растат, но общуват само чрез електронна поща, есемеси, видеочатове и пр. Затова не знаят как да водят разговор. Неспособни са да действат адекватно в множество житейски ситуации, тъй като не са развили умения за тях.

4. Имат мозъци като наркоманите

Зоните в мозъка, които се стимулират от опиати, реагират по същия начин и при прекомерна употреба на смартфона. Стимулират се същите мозъчни центрове на удоволствието, и то по начин както при другите видове пристрастяване. Така не само съзнанието, но и организмът започва да копнее за телефона подобно на наркоман, пристрастен към определена субстанция.

5. Не синтезират мелатонин

Мелатонинът е хормон, който помага на човека да заспи. Той се синтезира в мозъка и навлиза в кръвта, за да отпусне тялото до определена степен на покой.

Проучвания показват, че прекомерното използване на джиесеми и смартфони отлага и дори блокира освобождаването на мелатонина в кръвта. Това става при хора, които цъкат бутоните на своя телефон в леглата си вечер, преди да заспят. Светлината от дисплея обърква тялото и му дава грешен сигнал, че още не е дошло време за сън. В резултат то освобождава малко мелатонин, който не достига за заспиване.

6. Страдат от безсъние

Безсънието се дължи на блокирания синтез на мелатонин. Той може да настъпи заради боравене с телефона вечер преди или след лягане. В резултат човек е недоспал или страда от инсомния, при която така и не може да заспи.

Причината е, че мозъкът му е свръхстимулиран от телефона - било от текстуалните съобщения, било от прегледа на социалните мрежи, от игрите, слушането на музика или която и да е от десетките други функции на телефона.

Мозъкът се концентрира твърде много върху тези занимания и не позволява на тялото да се отпусне и да заспи.

7. Не правят разлика между нужди и желания

Именно заради неспособността да се направи разлика между нуждите и желанията прекомерната употреба на телефони е класифицирана като пристрастеност. Същата неспособност се проявява и при алкохолиците, наркоманите, сексманиаците и подвластните на другите видове зависимости.

Човек вече не усеща разликата между нуждата да използва телефона си за определени дейности и желанието да борави с него. Той съчинява цели сценарии, за да оправдае пред себе си и пред другите защо постоянно бърника своя телефон, като си мисли, че има абсолютна нужда от това. /24chasa.bg



CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447