Израелският модел може да проработи в България

България 18.04.2015 11:22

Израелският модел е бил използван на много места по света и не виждам проблем защо той да не бъде използван и тук в България.

Това каза в интервю за БГНЕС посланикът на Израел в България Шаул Камиса Раз по повод на конференцията на тема "По стъпките на израелския модел за иновации", организирана от израелското посолство у нас.

"Това е една конференция, която дава възможност на представители на израелския стартъп сектор да участват и да споделят своя опит. Ректорите са специално подбрани, така че да предоставят своя дългогодишен опит в сектора на иновациите и да покажат как правилните компании с правилната подкрепа биха могли на практика да променят цялата икономическа обстановка в една страна", обясни Раз.

Според него "иновативност и иновации" това са термини, които имат много силен смисъл и трябва да бъдат правилно разбрани и интерпретирани, за да променят реалността в икономиката. "Много е важно правителството и администрацията да видят в иновативността важен елемент, върху който да бъдат концентрирани усилия, за да можем да станем свидетели на практическо измерение на тази иначе сложна дума", обясни той. По думите му Израел понастоящем се разглежда като държава, която е лидер в иновациите и стартъпа, но "тази реалност е постигната след дългогодишен труд, благодарение на предизвикателствата, с които държавата трябваше да се справя в нелеката обстановка и до ден-днешен", посочи той.

"За да може да съществува държавата Израел, изправяйки се преди предизвикателства от всякакво естествено, бе необходим процес, който много внимателно да анализира и да подбере отраслите, в които трябва да се използват иновативни, смели и нестандартни решения, които да осигурят стабилност и сигурност за държавата и нейните жители. Израел е държава с много малко ресурси, където пустинята е сериозно предизвикателство за всички отрасли в икономиката. Водата, с която разполагаме е малко и е изключително ценен ресурс. Много скъпо е тя да бъде доставяна на всички места, където има необходимост от нея. Друго предизвикателство, пред което постоянно сме изправени в продължение на десетилетия и до ден-днешен е сигурността. Ние сме малка страна, заобиколена от много врагове, имаме малка армия, която трябва да гарантира сигурността на страната и на своите жители. Тези и други предизвикателства способстваха за това държавата да развие стратегическа програма, която да разгледа различните варианти, чрез които бихме могли да се преборим и да постигнем стабилност и просперитет. За това стигнахме до формула, която работи. На първо място правителство и администрация, които вярват в необходимостта от промяна. Много е важно администрацията да бъде отдадена на тази мисия, защото това дава началото, стабилността и сигурността, че този процес ще просъществува. Допълнителна важна съставка са академичните среди университетите, онези, които измислят как да стане това и разбира се нищо не би било възможно, ако инициативата не бъде приета от частния сектор. Тези три елемента трябва да бъдат интегрирани един с друг и да работят по утвърдени стандарти. И след като веднъж имаме рецептата трябва да се концентрираме върху правилните предизвикателства. В Израел ние добре се справихме с извеждането на приоритетите и получихме правилните формули за правилните резултати", обясни израелският посланик.

Според него успехът на това начинание в България е свързано с политическа стабилност. "Политическите лидери на първо място имат нелеката задача да подготвят обществото за този процес и за тази отговорност. Определено мога да кажа, че правителството в България показва всички симптоми, че е готово и има желание да осъществи тези стъпки и да създаде една нова икономика, базираща се на иновации и на стартъп модела", категоричен е той.

Според него обнадеждаващото е, че интересът към иновации и стартъп не е само политическо говорене, тъй като вече се забелязват практически стъпки в действията на администрацията в областта на земеделието и здравеопазването. "Навсякъде това се възприема като модел, който би могъл да промени нещата и виждаме реални стъпки, които да способстват неговото развитите тук. Известни са ми повече от 20 компании, които се занимават с високи технологии тук в България. Това са компании, които предоставят добре платени работни места, компании, които са дошли да останат и да участва в българската икономика. Вярвам, че общите усилия в крайна сметка ще бъдат възнаградени", заяви още Раз. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233