След година конфликт Украйна е в критична за финансите точка

Избрано 05.04.2015 11:23

Очуканата след една година на въоръжен конфликт, Украйна е осакатена от комбинация от финансови, бюджетни, промишлени, банкови и енергийни кризи, които могат да я направят зависими от външна помощ в продължение на десетилетия. Страната преживя поредица от тежки шокове, които изличават крехката й икономика, съобщава АФП.

Жизненоважната тежка промишленост в източната част на страната е напълно спъната, производителността й се срина с 1/5, без да бъде подпомогната от голямото намаляване в цените на стоманата. В допълнение, тъй като външните инвеститори се въздържат поради несигурността, стойността на националната валута – гривна, се срина с около 50% от началото на годината.

"Като при много новопоявяващи се пазари това се отрази директно на домакинствата, бизнеса и държавните финанси, тъй като и частният, и държавният дълг са деноминирани в чужда валута , е оценката на Жулиен Марсили, главен икономист в застрахователната компания Coface. Брутният вътрешен продукт намаля с 6,8% през миналата година, а според официалната статистика и централната банка през 2015 г. го очаква срив със 7,5%.

Украйна, също така, страда от дългова криза, като се очаква през тази година публичният дълг да достигне 94% от БВП, сочи прогноза на Международния валутен фонд. През 2013 г. нивото е било 40%. "Има банкова криза, монетарна криза и икономическа криза, които доведоха до рязко свиване на БВП през миналата година. През тази година ще има и енергийна криза" , коментира Франсиз Малиж, директор за Източна Европа и Кавказ в Европейската банка за възстановяване и развитие.

Международната общност се втурна да оказва помощ, тъй като се стреми да бъде избягнат колапсът на украинската икономика, което би могло да бъде пропаганден преврат за Русия. През април 2014 г. Международният валутен фонд оформи оздравителен план в размер от 17,5 млрд. долара, който е разделен на траншове – 5 млрд. доларавече бяха изплатени. Това е част от пакета от 40 млрд. долара, обещан от международната общност като помощ за изправяне на Украйна отново на крака.

ЕС предложи на Украйна 1,5 млрд. евро за краткосрочна помощ и разработи дългосрочен пакет от около 11 млрд. евро. Украйна е в капана на големи трудности от взимане на заеми на свободния пазар, като успява да се добере само до малки суми за кратки срокове. Възможните заемодатели са притеснени от възможността за дефолт, която е преценява от Мудис на близо 100 %.

Други хора имат различна оценка – милионерът Джордж Сорос заяви, че има желание да осигури 1 млрд. долара на Украйна.

Едно от нещата, които дрзнят инвеститорите, е високото ниво на корупция в Украйна. Властите в киев твърдят, че се опитват да изкоренят корупцията, уволниха губернатор-милиардер и арестуваха няколко високопоставени служители. Според Татяна Жан от базирания в Париж мозъчен тръст IFRI е на мнение, че ако властите сериозно искат да преборят корупцията, те могат да започнат с разрушаване на монопола на държавната газова компания "Нафтогаз". Малиж от ЕБВР – основен инвеститор в страната – е на мнение, че друг приоритет беше очистване на финансовата система. "Има прекалено много банки в Украйна, които работят в затворена система. Те са в ръцете на няколко могъщи хора и финансират компании,у които принадлежат на същите тези хора". В същото време той посочва някои привлекателни качества на Украйна: плодородна земеделска земя, "ултра конкурентно способна" работна сила и "най-реформаторски мислещото правителство от придобиването на независимост".

При скорошно пътуване до Париж в търсене на инвеститорска подкрепа икономическият министър Авирас Абромавичус заложи на икономическия либерализъм, обещавайки серия приватизационни сделки и съкращения в държавния сектор. "На едно мнение със с президента Роналд Рейгън, който каза: "Най-ужасяващите думи в английския език са: Аз съм от правителството и съм тук, за да помогна"." /БГНЕС
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147