Успелите българи в чужбина: Николай Иванов

България 01.04.2015 19:31

През миналия месец Profit.bg стартира новата си рубрика: Успелите българи в чужбина. Първият ни герой бе Митко Тошев, представихме ви още Алекс Велев. Ето и интервюто на Николай Иванов за Profit.bg:

Представете се. С какво се занимавате?

Казвам се Николай Иванов, живея в Рединг, Англия. Завърших магистратура в Университета на Абърдийн, Шотландия, през 2009 година. След като станах сертифициран счетоводител в една от четирите големи одиторски фирми, в момента работя във финансовия контрол на голяма минна компания.

Защо избрахте Великобритания?

В началото беше най-вече заради образованието. Аз съм завършил и магистратура в СУ, но исках да специализирам в сферата на недвижимите имоти, а такива програми в България тогава нямаше.

Впоследствие осъзнах, че в страната има общоприета практика големите компании да наемат завършващите студенти директно от университета, което ме мотивира да остана и започна кариера тук.

Като цяло в страната животът е спокоен и доста уреден, когато човек се устрои с времето.

Колко струват хлябът, свинската пържола и бензинът в Обединеното кралство?

Хлябът средно струва около 1 британска лира, като има огромно разнообразие и избор. Свинското е около 5-6 паунда на килограм, тук доста популярни, за разлика от България, са и агнешкото и телешкото. Бензинът беше паднал преди няколко месеца до около 1 паунд за литър, в момента е около 1.10 паунда за литър.

Като цяло цените на продуктите във Великобритания са доста ниски на фона на заплатите. Много вериги супермаркети имат по няколко свои собствени марки, всяка от тях в различен ценови диапазон. Разбира се, има и цели вериги, които се позоционират в крайно долния или крайно горния ценови диапазон.

Основният фактор е огромната конкуренция между веригите, които са принудени да свиват марджините си до минимума, за да не загубят клиенти.

Другото, което е важно, е, че докато стоките във Великобритания са сравнително евтини, то услугите са доста скъпи. За пример, мъжко подстригване в непретенциозен салон е около 15 паунда; според едно проучване, в автосервизите цената на труда е средно 75 паунда/час.



Три неща, които ви правят впечатление там и от които ние сме на светлинни години.

Първото нещо са обществените услуги и взаимоотношенията с държавните органи. Тук всичко е направено с цел улеснение на гражданите – заявления, документи, данъчни декларации и т.н. се пращат и получават по пощата, местните данъци се плащат по интернет, дори местният КАТ няма нищо общо с българския еквивалент!

Наложи ни се да сложим нов номер на колата на съпругата ми и се оказа, че това може да стане в повечето сервизи, които електронно проверяват автомобила и на място изкарват и монтират номера. Аз се бях настроил да чакам поне няколко часа, тъй като ние живеем в най-гъсто населената част на Англия и броят автомобили в района е огромен.

Второто нещо е манталитетът на хората по отношение на личното състояние. Тук, в повечето случаи, липсва показността и истински богатите хора рядко се забелязват сред тълпата. В България бързото забогатяване много често се превръща в мутреене, доказване на превъзходство и агресия - неща, които тук просто ги няма.

И последно, разбира се, това е корупцията. Аз не твърдя, че такава във Великобритания няма, факт е обаче, че тук много трудно може да се подкупи полицай на улицата, инспектор от общината или данъчните. Това се смята за много сериозно престъпление и може да доведе до затвор и за двете страни.

Спазват ли се законите във Великобритания? Дайте пример. Какво ще се случи, ако в Великобритания паркираш на място за инвалиди?

Законите във Великобритания се спазват и ако някой паркира на място, предназначено за инвалид, най-вероятно ще бъде помолен да напусне веднага или ще получи солена глоба. Интересното е, че най-вероятно минувачите първи ще сигнализират на охраната на съответното обществено място.

По-какъв начин се стимулира раждането и отглеждането на деца във Великобритания?

Ами, ако трябва да съм откровен, аз не смятам, че тук пряко се стимулира раждането и отглеждането на деца. Разбира се, за хората с по-ниски доходи има финансова помощ, но размерът им не е фрапантен.

И тъй като възможност да се дореди човек до общинска детска градина почти няма, родителите са принудени да ползват частни такива, цените на които лесно достигат и до 1 200 паунда на месец.

Моите наблюдения са преки, тъй като ми се роди дъщеря преди няколко месеца и не мога да кажа, че съм получил някакъв стимул. За отбелязване е обаче, че на всички млади родители се предоставя голяма подкрепа по отношение на съвети от различни общински и доброволчески организации, групи на младите майки по места, детски консултативни центрове и т.н.

Коя е най-фрапиращата разлика между Великобритания и България?

Едно нещо винаги ми е правило силно впечатление и това е силата на медиите да оказват влияние над политиците и да ръководят общественото мнение. В последните пет години имаше поредица скандали с депутати, включващи осребряваня на лични разходи от бюджета, обида на полицаи и т.н.

Всички тези политици бяха публично обвинени от медиите и впоследствие си подадаха оставките. Тук е особено силно чувството, че хората на избираеми позиции трябва да служат на народа, тъй като народът, чрез данъците си, им плаща заплатите. Чувство, което аз, като данъкоплатец тук, също много бързо усвоих.

В България ставаме свидетели на скандали с яхти, бой над полицаи, обръчи от фирми, подслушвания и т.н. и за съжаление, всяко чудо минава за три дни. Досега не си спомням някой компроментиран политик да е поел отговорността си и да е напуснал поста си сам. А и нито една от големите медии не е достатъчно независима, за да му я поиска!

Кои са основните проблеми на България, според вас?

За мен основният проблем пред България е ширещата се безнаказана престъпност и корупция по високите етажи (което също е вид престъпност). И то по-специално икономическата престъпност – източването на ДДС, усвояването на европейски фондове, корумпираните обществени поръчки, контрабандата и т.н.

Това са най-тежките престъпления, защото костват на държавата милиарди и ощетяват всички нас едновременно. Те трябва да бъдат спрени по примера на румънците, иначе страната ни ще буксува икономически още много години напред.

Бюрокрацията и липсата на реално развитие на районите са другите големи проблеми на страната. За мен, обаче, те са по-лесно решими, когато държавната хазна е пълна, околкото в обратната ситуация.

Бихте ли се върнали в България?

Разбира се, още повече, че някой ден планирам да изкарам старините си в родината. Дотогава обаче определящ фактор е най-вече работата, която може да отведе човек навсякъде по света. Включително и обратно в България.

Най-интересното е, че аз сега се прибирам в родния Бургас почти толкова често, колкото и когато работех в София.
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147