Край Кърджали питат къде е държавата

България 01.04.2015 16:49

Протести назряват сред жителите на 4 села край Кърджали заради бездействието на властите, след като свлачища оставиха мнозина без дом, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.

В село Сипей 450 души са подкрепили протестна подписка до парламента, МС, президента и националния омбудсман, бунтът им е заради безхаберието на държавните институции.

Проблемът със свлачището е от близо 4 месеца, регионалният министър Лиляна Павлова с очите си видя кошмара ни и още няма никакво решение, негодуваха хората днес, струпани около траповете по някогашната улица. А гледката е отчайваща – големи двуетажни къщи с дограми и слънчеви панели, градени стабилно, са напълно разрушени, а обитателите на 6 са евакуирани. Други 20 са под особен риск. "Всички са много притеснени, а помощ от държавата няма, няма как и сами да си помогнем. Свлачището ще глътне цялото село. Снощи на събранието всички питаха защо не ни помагат, защото сме малцинство ли? Ние не искаме да се политизират нещата, но ако и другата сряда няма решение, се вдигаме на протести", заяви кметът Сейхан Мехмед. "Да дойде Бойко Борисов, къпана баница ще му направя и ще го питам как се живее, когато под теб земята е тръгнала. За една нощ се откъсна половината двор, където стъпнеш, пропада, скоро и къщата ще потегли", каза през сълзи Хафизе Али и посочи дългия трап.

Кметът на Кърджали Хасан Азис се зарече да бъде на първата редица, ако хората се вдигнат на бунт. "Ден и нощ, буквално за часове свлачището расте и създава опасност за живота на хората. Ако към момента мерките за укрепване и отвеждане с дренаж на подпочвените води струва 9,2 млн. лева, до дни сумата може да стане и 15 млн.лева. Ние не искаме средства за пътища или друга инфраструктура, а за населени места, където реално са застрашени човешки животи. Сипей ще покаже нивото на отговорност от страна на институциите. Политиката в случая е на заден план. На тези хора са им рухнали къщите, а с това рухва и целият им свят", коментира Азис. Утре той отново ще бъде в столицата с кметовете на пострадалите села и ще иска срещи с Цецка Цачева, с председателите на парламентарните групи и с някои от комисиите. Той е приготвил и големи фотоси със срутените къщи и свлечените улици, които при възможност ще изложи във фоайето. Азис настоява и за лична среща с премиера Бойко Борисов. В село Невестино действат 4 свлачища и ако не бъдат укрепени, всички къщи ще бъдат сринати. Двуметров трап с дължина близо 2 километра се е проточил от основите на една от къщите и върви надолу към останалите. В село Енчец ситуацията също е критична, разломът там е над 1,2 километра. Евакуирани са 4 семейства, предстои извеждането на още 6 след препоръката на геолозите, изготвили експертизата на района. Сред местните върви мълвата, че тръбите на напоителните системи, минаващи под терена на Енчец, са се скъсали и затова избиват подпочвени води. Над селото е и стената на язовир "Кърджали", към която гледат със страх. На левия бряг на водоема сградата на Националната гребна база по кану-каяк се е наклонила застрашително от дълбоките процепи и сякаш се готви за потъване във водата.

"Ситуацията е кошмарна, необходимо е спешно финансиране, не можем да изселим хората от къщите им. Има и запитвания дали не е възможно вместо да се укрепват свлачищата, с парите да се построят нови селища, но това са само отделни хора. Никой не иска да напусне родното място, така е в Родопите", коментира кметът Хасан Азис. След Великденските празници започва серия от благотворителни прояви за набиране на средства за хората в беда.

Вчера вечерта стана ясно, че областният управител Илия Илиев е успял да убеди Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет да отпусне над 3 млн. лева за покриване на щетите от наводненията през февруари и снежното бедствие през март, които връхлетяха Кърджалийския регион. На извънредно заседание вчера комисията одобри допълнителни разходи от резерва на държавния бюджет в размер на 13 922 400 лева за дейности в пострадалите области по разчистване на пътната инфраструктура, изграждане на диги, почистване на речни корита и възстановяване на водоснабдителни системи. Област Кърджали ще получи близо 3 млн. лева от цялата сума. Към тях ще се прибавят и допълнителните разходи за снегопочистване на републиканската пътна мрежа по време на бедственото положение. Община Кърджали е поискала 160 000 лева за щетите от наводненията в периода 31 януари – 2 февруари т.е. Комисията е одобрила направените от "Ви К" разходи в размер на 413 800 лева за авариен ремонт на магистралния водопровод в коритото на река Арда, който се скъса по време на интензивните дъждове през февруари. В дневния ред на заседанието допълнително е включен и проектът за укрепване на свлачището на ул. "Трапезица" в кв. "Веселчане", което заплашва да събори жилищен блок, за него държавата се ангажира да осигури над 400 000 лева. Предвидени са и 11 000 лева за свлачището на пътя за село Голяма бара, където се наложи прокарване на обходен път, след като асфалтът пропадна на дълбочина близо метър. Междуведомствената комисия по бедствията и авариите ще финансира и корекцията на река Кокез дере в подножието на питейния язовир "Боровица". Там се налага спешно укрепване на моста, под който минава магистралният водопровод, а той е единствената връзка за чернооченското село Безводно. Проектът за Кокез дере е изключително важен, тъй като е застрашено водоподаването на десетки хиляди домакинства от язовир "Боровица", коментира областният управител. Най-сериозен обаче остава проблемът със свлачищата - на територията на Кърджалийска област техният брой вече надхвърля 50. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957