Мнозинството отхвърли данъчни облекчения за деца

България 01.04.2015 11:58

Народното събрание отхвърли предложение на Патриотичния фронт за данъчно облекчение за деца, предаде репортер на БГНЕС.

Предложението на Патриотичния фронт беше работещите българи, които получават доходи над минималните, да получат облекчение за деца, като приспадат от годишната си данъчна декларация определена сума - 2400 лева при едно ненавършило пълнолетие дете, 4800 при две деца и 6000 лева при три или повече деца.

Поправката в Закона за данъците върху доходите на физическите лица събра 67 гласа "за", "против" гласуваха двама, а 105 се въздържаха. Промените бяха подкрепени от вносителите, БСП, "Атака", БДЦ и АБВ.

Според вносителите целта на законопроекта е да се създаде стимулираща раждаемостта мярка в полза на всеки изряден данъкоплатец в България, отглеждащ непълнолетни деца. Това са семействата, които пълнят хазната със своите данъци, обясни един от вносителите Димитър Байрактаров. По думите му, законопроектът е насочен към онези семейства, които подхождат сериозно към своите деца и които полагат грижи техните деца да ходят сериозно на училище, да се образоват и след това да бъдат достойни граждани на обществото.

В България има 1 200 000 деца, като от тях 800 000 получават т.нар. детски надбавки, което означава, че 400 000 не получават такива надбавки, посочи Байрактаров. Той обясни, че държавата е наложила праг, че такива надбавки могат да се получават само в семейства, в които доходите не надвишават 350 лева. Държавата обаче не дава отговор колко от тези родители са безработни или нямат принос към хазната и бюджета, каза Байрактаров и посочи, че 400 000 деца на отговорни български семейства са ограничени от тази възможност да бъдат подпомогнати. Липсва и отговор на въпроса колко от тези семейства получават доход на член от семейството например 355 лева, 358 лева и т.н. и с какво те са по-богати.

"Приемането на вашия законопроект днес, за 2015 година, би нарушило интересите на държавната политика в областта на бюджета и на много други политики, които се финансират по този бюджет. Бъдете отговорни към държавата", обясни председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя посочи, че тези поправки на коалиционните им партньори от Патриотичния фронт касаят изменение на данъчния закон, което рефлектира върху разходите и приходите на бюджета.

Тези промени не са били разгледани миналата година, защото са били внесени след като е бил приет закона за бюджета на първо четене, каза Менда Стоянова. "Принципно подкрепяме този законопроект и политиката, която е заложена в него - политиката на отговорно родителство. Против сме обаче чрез данъчни облекчения да се стимулира една или друга сфера. Имаме изключително нисък подоходен данък, както корпоративен, така и на физическите лица. Това е справедливо - всеки да плаща според доходите си по равно", обяви още Стоянова в аргументите си защо няма да подкрепи поправките на Патриотичния фронт.

Този законопроект не оказва влияние върху бюджета за 2015 година, тъй като данъчните декларации ще бъдат подавани през 2016 година, обясни в отговор Байрактаров. Той настоя, че поправките са били внесени още преди гледането на бюджета за 2015 година и в тази посока Стоянова е излъгала от трибуната. Сумата, която би коствала на живота е в рамките на между 60-70 милиона лева, обясни Байрактаров. Според Министерството на финансите, обаче, тази мярка ще струва на бюджета около 260 млн. лева.

Менда Стоянова обърна внимание на факта, че очаква от много парламентарни групи да се насочат към преизпълнението на приходите с 800 млн. лева за първото тримесечие, но лично тя и партията и като дясна смятат, че преизпълнението на приходите трябва да отива за покриване на бюджетния дефицит, а не за нови разходи. "Надявам се постигнатото преизпълнение да се запази, но това тепърва предстои да се види", каза още Стоянова.

БСП ще подкрепи това предложение, обяви Георги Търновалийски по време на дебатите. Той обаче припомни, че по-рано от Патриотичният фронт не са подкрепили предложение на левицата, което също касае облекчение за най-бедните. Това е предложение, насочено към работещите бедни и не можем да не го подкрепим, добави той.

Търсим начин да насърчим работещите хора и да покажем, че държавата създава стимул за тези хора - това е дясна мярка, каза Петър Славов от Реформаторския блок относно предложението на ПФ. Той посочи, че е трудно такава мярка да се приеме в началото на годината, но нищо не пречи това да се случи при приемането на бюджета за следващата година, каза той.

В 18 държави-членки на ЕС има данъчни преференции, но когато се разглежда цялостната данъчна система можем да забележим, че там където има преференции, ставките са значително по-високи от тези у нас, каза Хасан Адемов от ДПС. Поради тази причина подобна преференция у нас трябва да се разглежда в контекста на цялостната данъчна система, която у нас от години е насочена към ниски ставки. Приходът от данък общ доход (ДОД) за тази година е близо 2,1 млрд. лева, така че ако приемем оценката на Министерството на финансите, че става дума за ефект от 260 млн. лева, това означава, че 10% от приходите трябва да се компенсират по някакъв начин, обясни той. Адемов призова за преизпълнение на приходите да се говори в края на годината, а не след първото тримесечие. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027