Бившият депутат Борислав Българинов: Отговорни служители от МВР и ДАНС продават информация!

България 29.03.2015 21:51

Борислав Българинов е завършил Висшата школа на МВР в Симеоново и право в СУ "Климент Охридски". Бил е следовател в окръжната следствена служба и прокурор в Русенска районна прокуратура. Бивш депутат в 40-тото Народно събрание. Член е на Комисията по правни въпроси и зам.-председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Избран е за член и на Бюрото за контрол на СРС-тата, което скоро след това беше закрито. В момента работи като адвокат. Ексклузивно пред “ШОУ” топ експертът разкрива мръсните тайни при използването на СРС-та у нас!

- Закриха Бюрото за контрол на СРС-тата преди 4 години, след това пак го откриха, и именно то изнесе нарушенията при разработката “Червеи”. Тогава вие бяхте негов член. Какво се случи?
- Националното бюро за контрол на СРС-тата тогава работи половин година в една стая 2 на 3 метра само с една капандура на последния етаж в Министерството на правосъдието. И в този „гълъбарник” да се искат резултати от нас?! Без компютри, без нищо?! Не публикуваха в „Държавен вестник” правилника ни! А ние бяхме орган, избран от Народното събрание. Бяхме започнали да правим съответните справки в масивите на съдебната система, МВР и ДАНС и... ни закриха.

Но в крайна сметка в 42-то Народно събрание се разбра, че това е правилният подход - да има такъв независим орган, защото подкомисията към Вътрешната комисия в Народното събрание не може да изпълнява функцията по контрол в пълен обем. Народните представители всяка година са в отпуск около 60 дни, а през това време няма дежурни депутати... Освен това депутатите са представители на законодателната власт - те не могат да контролират съдебната – не могат да изискват, например, от прокурора по определено дело да провери дали правомерно или не са използвани СРС-та.

Тези материали, които излязоха за неправомерно използване на СРС-та сега, са вследствие на контрола на това бюро, което се оглавява от Бойко Рашков. Те уведомиха прокуратурата, че има нарушения в използването на СРС-та и в публичното пространство излезе разработката “Червеи”. Има реален резултат от дейността на това бюро. Те могат спокойно да влизат, да контролират МВР, да контролират съдии и прокурори и да дават заключения, които могат да се проверяват от прокуратурата дали са нарушения или престъпления.

- В какви случаи може да се иска използването на СРС-та?
- Българският данъкоплатец плаща сериозни пари, за да бъде подслушван. За всяко престъпление, което предвижда над 2 години наказание, може да се изисква използването на СРС-та. Сега на всеки, който има два акта от КАТ и е лишен от право да управлява МПС, може да му се образува дело и срещу него да се поиска използване на СРС-та. А той говори с най-малко 10 човека на ден по мобилния си телефон. Колко човека ще се подслушват? Това ще доведе до изразходване на много средства. Всяко СРС е много пари.

Изразходват се милиони левове за подслушване и проследяване

Сега съществува много порочна практика. Образуват се дела срещу неизвестен извършител и се иска използване на СРС-та! А съдията подписва като селски кмет! Тези действия трябва да бъдат мотивирани и то писмено!

- Какви са нарушенията при разработката “Червеи”?
- Давали са се разрешения за СРС-та, без да е мотивирано искането от МВР и ДАНС пред председателя на Софийски градски съд Владимира Янева. Това е довело до даване на разрешения за използване на СРС-та извън срока, предвиден в закона. В случая се е извършвало подслушване около 300 дни! В служебните задължения на съдийката влиза да наблюдава дали разрешенията, които е дала, са в срока или извън срока. Определено това е грешка от нейна страна! Не мога да коментирам дали е умишлена или неумишлена, но е трябвало задължително да не допуска такова нещо!

Може да е била подведена. Но малко подозрително е, че едни и същи разследващи искат разрешение за използване на СРС по един и същи случай от един и същи съдия! Разрешение за използване на СРС-та дават председателите на окръжни съдилища или упълномощени от тях лица. Те са могли да поискат разрешения от шефа на Окръжния съд в Хасково, примерно, но са отишли няколко пъти все при Владимира Янева!

- Какво се е целяло с тази разработка?
- Слободията, която съществува в държавата ни, доведе до това, че отговорни служители от МВР и ДАНС се опитват по всякакъв начин да получават някаква информация и след това да я продават!

Служители на МВР, магистрати, притежават имоти и живеят разгулно, без това да съответства на техните финансови възможности!

Тази разработка е започната, защото е имало съмнение за продаване на информация от страна на служители на МВР, за “изтичане” на информация. Дали за политически, дали за финансови облаги, няма никакво значение! А ако са искали да подслушват протестиращи, МВР и ДАНС са могли да го направят “между другото”, използвайки разработката. Да се събира информация за всичко, което се случва в държавата, е една порочна практика, която плаши! Защото тази информация може да стане достояние на лица, които не трябва! А то винаги се намира добър повод за използването на СРС-та. Както е и в случая.

Но ние нямаме никакви резултати от използването на тези СРС-та! Много смешна е тази история! Имаме заведена преписка в края на 2014 г. Повдигнато обвинение на Тодор Костадинов в края на март 2015 г. И едва тогава разпитват тогавашния министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, тепърва предстои да разпитват и Владимира Янева.

При разследването на такива дела, първо се започва с човека, който е тъжител или пострадал - това е представителят на МВР Йовчев в случая; след това другите, да се съберат доказателства и накрая да се повдигне обвинение. Те първо повдигат обвинение, след това разпитват Йовчев! Сбъркана е системата. Или заради недобросъвестни разследващи, които искат да прикрият и замажат нещо от това дело да не се получи реален резултат, или заради ... некомпетентни разследващи! Едно от двете.

- Появи се информация, че събраното със СРС-та по разработката “Червеи” е изпратено в друга държава...
- Ако е така, не е изпратено по официалния ред. Но защо няма никъде информация какво е постигнато по нея със СРС-тата?! Правено е нещо, защо е правено като няма резултат? И защо не е спряно навреме, като няма резултат?...

- Съществува ли някъде банка от информация, събрана чрез СРС-та?
- Информацията се снема на дискове. От тях се изважда на хартия това, което е необходимо за разследването, и се превръща във веществени доказателствени средства, които могат да се ползват и в съда. Предоставят се на разследващите заедно с дисковете и те ги използват. Цялото СРС се прилага към делото. Оттук-нататък всеки, който се докосне до делото, има достъп и до СРС-тата! Останалите СРС-та се унищожават! Поне така трябва...

- Има ли възможност те да бъдат използвани за “държане на каишка” на даден човек?
- Разбира се, че има. До тези СРС-та имат достъп само висши служители от МВР и ДАНС. Ако те са недобросъвестни,

могат да управляват всеки един човек

Хората, които работят в МВР, като цяло се съобразяват със законите на страната. Но винаги ще се намерят някои, които да злоупотребят – или ще продадат тази информация, или ще я пуснат в медийното пространство, за да смачкат някой политически или професионално.

Много глупаво е, когато депутатите кажат: “Намерих в пощенската си кутия в парламента един диск”. В парламента не може да влезе всеки и да му пусне в пощенската кутия диск! Не е нужно такава информация да мине първо през медиите, най-добре е да отиде при прокурора!

Няма да се учудя след години да се появи някаква информация, която да бъде подхвърлена някъде, събрана именно по разработката “Червеи”!

Част от разработката “Галерия” беше част от тази банка.

Управляващите МВР и ДАНС, говорим хипотетично, могат във всеки един момент да подготвят или инсценират всичко срещу всеки. Винаги може да се заведе едно оперативно дело срещу някого, срещу него да се използват СРС-та.

- Срещу всеки ли може да бъде заведено оперативно дело?!
- Срещу всеки - срещу мен, срещу вас. Започват да слушат този човек, да го следят – къде ходи, какво прави, с кого се среща, къде пренощува.. Тази информация се хвърля в медиите, ако е “интересно”, или в архива... Но дори да се хвърли в архива, то пречи на този човек да заема определена длъжност, да участва в конкурси за обществени поръки. Защото, когато се провери, се разбира, че срещу него е имало такова оперативно дело. Това може да бъде скроено на даден политик, на даден бизнесмен, на даден журналист...

- Кой може да заведе оперативно дело?
- Дори благословията на шефа на ДАНС не е необходима, може и на по-ниско ниво.


Едно интервю на Валерия КАЛЧЕВА /blitz.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594