Специалист по психофизиология: Спим с час по-малко, отколкото преди 100 години

Избрано 28.03.2015 08:18

Проф. Божидар Димитров е роден през 1948 г. Доктор е на медицинските науки. Бил е директор на Института по психология към БАН. Специалист по психофизилогия, преподавател в СУ “Св. Климент Охридски”, занимава се повече от 20 години в областта на медицината на съня.
- Проф. Димитров, как се отразява върху здравето на хората смяната на часовото време? Към какво трябва да сме по-предпазливи?
- Нека първо да кажем, че най-важното нещо, за да имаме добър сън, е да има връзка между движението на планетите. Това означава, че трябва да спим когато е тъмно, защото най-голямо количество мелатонин, който се отделя за съня, става привечер до 22 часа. Затова проблем на съвременните хора е не ранното ставане, а по-скоро късното лягане. Това е заради развитието на технологиите и масовото навлизане в ежедневието ни на телевизията и компютрите. Получава се така, че хората вече спят с 1 час по-малко, отколкото преди 100 години. Това е доказано с изследване от световен мащаб. Не е толкова фатално, ако човек става рано. Лошото е, че масово си лягаме късно.

- Какво имате предвид под късно?
- Имам предвид, че повечето от младежите стоят до полунощ. Доказано е, че излъчването на екрана от телевизора, на монитора, дава синя светлина, която подтиска този мелатонин. Това се равнява на изпиването на две кафета. Затова се препоръчва след 9 часа в спалнята да няма телевизор. Много от моите познати споделят, че гледат до последно телевизия и след това не могат да заспят до два часа през нощта. Стига се и дотам, че дори не бива да се пускат тези енергоспестяващи крушки, а да се използват обикновените, защото те също потискат заспиването. Не случайно в Япония е забранено тийнейджърите да ползват след 9 часа вечерта мобилни телефони. Смяната на часовото време е с 1 час. В тази връзка нека дам за пример едно световно изследване, в което са тествани над 500 души. Те систематично са лишавани от по 30 минути сън. Какво се получава? Заради този дефицит с шест път и се увеличава склонността към ранен диабет. Също така хората започват да страдат от затлъстяване. Този отрицателен физиологичен ефект се комбинира и с психологичния. В един щат в Америка бяха направили експеримент, в който децата започвали училище 1 час по-късно. Това веднага довело до по-добри резултати. Виждате, че дори половин час сън оказва въздействие. Моето мнение е, че българинът по никакъв начин няма да започне сега да ляга 1 час по-рано, след като се смени времето. Дори може да се получи така, че сънят му да се съкрати с два часа.

- До какво може да доведе това?
- На първо място води до нарушена концентрация, повишаване на дремливостта. Особено трябва да се внимава при работа с машини и шофирането. Ние отдавна говорим за това, тъй като е доказано, че 30% от катастрофите се дължат на моментно заспиване на волана. Периодичното лишаване от сън се нарича сънен дефицит и той не може да бъде компенсиран нито с отворен прозорец, нито със силна музика, нито с кафе. Ако сте забелязали, много шофьори дори си затварят очите и придремват, когато чакат на светофара. Друга последица е раздразнителността и дори сексуална немощ, повишаване на кръвното налягане и кръвната захар. Едно хронично недоспиване може да доведе и до повече инсулти или инфаркти.

- Какво да направим при такива оплаквания? Трябва ли задължително да се допитаме до специалист?
- Ако това е свързано с органично заболяване, е добре да се допитате до специалист. Също така при психологични случаи като депресия, тревожност. При тях е необходимо да се вземат медикаменти за общо успокояване. Но курсът на лечение трябва да е кратък, не повече от две до три седмици. След това може да има привикване. Задължително е и да са предписани от лекар. Има и друг метод. В лабораториите по съня се изследва точно колко време му е необходимо на човек, за да влезе в първата фаза на съня, дали спи непълноценно, колко пъти се пробужда. След това се изготвя анализ и може да се определи дали има разстройство на съня и как да се подходи.

- От колко часа сън има нужда всеки човек или всичко е строго индивидуално?
- Както всички знаят, имаме нужда от 8 часа. Но те не са точно фиксирани. Има хора, които се чувстват прекрасно и след 6 часа сън, други пък имат нужда от 10 часа. Това са двете крайности. Разбира се, не е нормално да спим повече от 10 часа.

- Може би това зависи от типа човек - дали е сова или чучулига?
- Така е. Но характерно е, че младите хора се приемат за сови и че могат да издържат без сън по цяла нощ. Крайностите не са за предпочитане. Трябва да имате предвид, че с настъпване на възрастта се променя типът на съня. Съществува един мит, че възрастните хора се нуждаят от по-малко сън. Това обаче не е вярно. Те имат същата нужда, но си наваксват съня на два пъти. Затова обичат да си придремват и следобед. Обикновено това действа много освежаващо и подобряващо работата. В много японски фирми пък служителите могат да поспят по един час на обед и след това са работоспособни до късно вечерта. Дори се препоръчва да се изпие едно силно кафе и да се легне. Когато се събудим от сън, кофеинът вече действа и това ни ободрява.

- Обикновено през есента си говорим за наличието на депресии. Сега можем ли да наблюдаваме обратното - дори да се чувстваме по-свежи и работоспособни, след като настъпи пролетта?
- По принцип сънят няма връзка с депресиите. Но ако човек има депресия, тя ще му развали съня. Иначе смяната на часовото време сега дори би трябвало да ни действа тонизиращо. Причината е, че имаме повече време слънчева светлина.

- Към колко часа вечер тогава трябва да си лягаме?
- Всичко е индивидуално, но в никакъв случай това не бива да става след 23,30. Разбира се, не искам да се изказвам като някакъв авторитет тук и да давам съвети, но не е добре да си лягаме след полунощ.

- Какво е вашето мнение за смяната на сезонното часово време? Много специалисти го отричат.
- Аз също съм против. Нека припомним, че тази смяна е въведена от американците с цел икономия на пари. Измислена е уж за да спестим светлина. Но се оказва, че икономическият ефект не е голям. Само че по инерция и ние възприехме това, но ползите са минимални. Не бива да забравяме, че човек привиква с всичко, но на някои ще им е необходимо около месец, за да свикнат с промяната в часовото време. Други пък няма да я усетят.

"Монитор"

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911