Презервативите - имат ли странични ефекти?

Любопитно 27.03.2015 22:12

Презервативът, освен че предпазва от полово преносими заболявания и нежелана бременност, може да доведе и до нежелани ефекти, които да засегнат здравето.

Повечето презервативи са произведени от латекс, който се получава от каучукови дървета. По данни на Американската академия по алергии, астма и имунология някои хора страдат от алергия към протеина на каучука.

Тази алеригия се среща рядко, а симптомите ? могат да варират по проява и тежест. Те включват кихане, течащ нос, обрив, сърбеж. Утежнените симптоми са хрипове, подуване, замаяност. Препоръчително е засегнатите да използват синтетични презервативи.

В някои случаи алергията към латекс може да провокира дори анафилаксия. Тези презервативи не са съвместими и с повечето лубриканти.

Презервативите са с доказано висока ефективност срещу ХИВ. Намаляват и риска от заразяване с други опасни инфекции като сифилис, гонорея, човешкия папиломен вирус, хламидия.

Те обаче не предоставят защита срещу полово преносимите заболявания, които могат да се предадат чрез кожата в слабините. Такъв красноречив пример е заразяването с краста (скабиес) и молускум контагиозум. Молускум контагиозум е кожно заболяване, което може да се предаде при допър до лично или спално бельо. Появява се обрив около 7 - 10 след инфектирането. Местата, по които се наблюдава най-често, са китките, торсът, шията, гърдите, коремът.

Трябва да се има предвид, че макар презервативите да намаляват риска от заразяване с генитални херпеси, те няма как да защитят всяка част от тялото, по която вирусът може да се „прехвърли“.

Употребата на презерватив по време на полов акт може да осигури само 98% защита от нежелана бременност. Данните сочат, че, когато се използва неправилно, в 15 на 100 от случаите възниква бременност.

Презервативите, които са с изтекъл срок на годност, крият риск от скъсване по време на секс. /puls.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911