ЦРУ разсекрети документа, оправдал нахлуването в Ирак

Избрано 21.03.2015 15:26

Преди тринадесет години разузнавателните среди са заключили в секретен документ от 93 страници, използван за оправдаване нахлуването в Ирак, че му липсва "конкретна информация" по "множество ключови аспекти" от програмите на иракския президент Садам Хюсеин за оръжия за масово поразяване (ОМП).
Но това не е нещо, което длъжностни лица от администрацията на Буш казваха по време на кампанията им да пробутат войната пред американската общественост, съобщава big5.bg. Тези длъжностни лица, цитирайки същия секретен документ, са твърдели без проява на неувереност, че Ирак активно се е домогвал до ядрени оръжия, прикривайки огромен арсенал от химически и биологични оръжия и оказвайки се непосредствена и сериозна заплаха за националната сигурност на САЩ.

Конгресът накрая заключил, че администрацията на Буш е "преувеличила" със своите страховити предупреждения относно иракската заплаха и че твърденията на администрацията относно иракската програма за ОМП "не са били подкрепени от разузнавателните доклади по въпроса." Но лежащите в основата доклади на разузнаването, съдържащи се в така наречената Национална разузнавателна оценка (НРО), която е трябвало да оправдае нахлуването, остават и досега обгърнати в тайнственост.

ЦРУ издаде копие на НРО през 2004 г. в отговор на искане по Закона за свобода на информацията (ЗЗСИ), но практически го редактира цялото, позовавайки се на заплаха за националната сигурност. И така миналата година Джон Грийнуолд, който води Черния трезор - „разпределителен център“ за разсекретени правителствени документи, помоли ЦРУ да хвърли още един поглед на НРО от м. октомври 2002 г., за да реши дали би могло още някоя част от нея да се разсекрети.

Управлението се отзова на Грийнуолд през м. януари т.г. и му предостави нов вариант на НРО, споделен от него единствено с ВАЙС Нюз, в който са възстановени повечето разузнавателни сведения за Ирак от преди войната, които убягваха на историци, журналисти и критици на войната повече от едно десетилетие (Някои предварително редактирани части от НРО бяха разкрити преди това в доклади на Конгреса.).
Фактът че НРО заключава, че не е имало оперативна връзка между Садам и Ал Кайда, не компенсира тази обезпокоителна оценка.'
Сега обществеността може за пръв път да прочете набързо съставения документ на ЦРУ [pdf по-долу], който е накарал Конгреса да прокара съвместна резолюция, с която се разрешава използването на военна сила в Ирак – скъпа война, започната на 20 март 2003 г., претендираща да "разоръжи" Ирак от неговите (несъществуващи) ОМП, като свали от власт Садам Хюсеин и "освободи" иракския народ.
В доклад издаден миналия декември от финансирания от държавата мозъчен тръст, Корпорация РАНД, под заглавие "Наочници, гафове и войни" се заявява, че НРО "е съдържала редица определения, които са отпаднали…. С подаването на проектната НРО нагоре по веригата на ръководството на разузнаването, заключенията са добивали все по-окончателен характер."

Ето пример за това: Според наскоро разсекретената НРО, разузнавателните кръгове са заключили, че Ирак "вероятно е възстановил завод за производство на [ваксина]”, за да произвежда биологични оръжия, "но не сме в състояние да установим дали е възобновено изследването на агента за [биологични оръжия]." В НРО се заявява също така, че Хюсеин не е имал "достатъчен материал" за производство на каквито и да е ядрени оръжия. Но в реч от 7 октомври 2002 г. произнесена в гр. Синсинати, щат Охайо, тогавашният Президент Джордж Буш просто заявява, че Ирак "притежава и произвежда химически и биологични оръжия" и "доказателствата сочат, че Ирак възстановява програмата си за ядрени оръжия."

Една от най-забележителните части на НРО разкрита за пръв път, е разделът относно предполагаемите връзки на Ирак с Ал Кайда. През м. септември 2002 г. тогавашният Министър на отбраната Доналд Ръмсфелд твърди, че САЩ притежават "неопровержими" доказателства свързващи режима на Хюсеин с терористичната групировка.

"Имаме солидни доказателства за присъствието в Ирак на членове на Ал Кайда, включително някои които са били в Багдад," заявява Ръмсфелд. "Притежаваме нещо, което считаме за много надеждно сведение за контакти на високо равнище от десетилетие насам и за евентуално обучение с химически и биологични вещества."

Но в НРО се казва, че нейната информация относно работни отношения между Ал Кайда и Ирак се основава на "източници с варираща надеждност" — като иракски дезертьори, и че съвсем не е ясно дали Хюсеин въобще е знаел за тези отношения, ако в същност е имало такива.
"Както при повечето информации за отношенията като цяло, данните за обучение и подкрепа са от втора ръка", се заявява в НРО. "Присъствието на бойци на Ал Кайда в Ирак повдига много въпроси. Не знаем до каква степен Багдад може да е активно въвлечен в това използване на неговата територия за сигурно убежище и транзит."

В разсекретената НРО се представят данни за източниците на някои от подозрителните разузнавателни сведения относно твърдения, че Ирак обучава оперативни работници на Ал Кайда по разгръщане на химически и биологични оръжия — източници като задържани лица във Войната срещу терора, които са били отведени в тайни неофициални затвори на ЦРУ, и други, които са били предадени на чуждестранни разузнавателни служби и измъчвани. По-късни разследвания на Конгреса относно разузнавателните сведения от преди войната в Ирак заключават, че разузнавателните кръгове основават своите твърдения относно иракското химическо и биологично обучение предоставяно на Ал Кайда, от единичен източник.

"Задържаното лице Ибн aл-Шейх aл-Либи, който е бил старши отговорник по обучението, ни каза че Ирак е предоставил неуточнено обучение по химически или биологични оръжия на двама членове на Ал Кайда, с начало м. декември 2000 г.", се заявява в НРО. "Той твърди обаче, че Ирак никога не е изпращал никакви химически, биологични или ядрени вещества или обучаващ персонал на Ал Кайда в Афганистан."

Ал-Либи беше емирът на тренировъчния лагер Халдан в Афганистан, който талибаните закриха преди 11 септември, тъй като aл-Либи отказал да предаде управлението на Осама бин Ладен.

Миналият декември Сенатската комисия по разузнаването пусна разсекретено резюме на своя така наречен Доклад за изтезанията по програмата на ЦРУ за "засилен разпит". Една бележка под линия гласи, че aл-Либи – либийски гражданин, "заявил при престоя му в [редактирано] ареста, че Ирак подкрепя Ал Кайда и предоставя помощ с химически и биологични оръжия."

"Част от тази информация се цитира от Секретар [Държавния, Колин] Пауъл в речта му пред ООН, и беше използвана като оправдание за нахлуването през 2003 г. в Ирак", се заявява в Сенатския доклад за изтезанията. "Ибн aл-Шейх aл-Либи се отметна от изявлението си след като беше предаден на ЦРУ през февруари [редактирано] 2003 г., твърдейки че е бил измъчван от [редактирано] като им каза само това което прецени, че те искат да чуят."

Както се говори, aл-Либи се е самоубил в либийски затвор през 2009 г., около месец след като следователи по правата на човека се срещнали с него.

В НРО се заявява освен това, че "никой от [редактирано] членовете на Ал Кайда, заловени по време на [Афганистанската война] не е съобщил, че е бил обучаван в Ирак, или от иракски инструктори другаде, но предвид интереса на Ал Кайда през годините към обучение и добиване на експертен опит от външни източници, не можем изцяло да отхвърлим сведения за такова обучение".
Както се спомена, това са най–изобличаващите текстове в НРО относно връзките на Хюсейн с Ал Кайда: "Докато иракският президент "не е подкрепил цялостната програма на Ал Кайда и се е отнасял подозрително към ислямистките движения като цяло, както изглежда той не се е противопоставял на някои контакти с организацията".

В НРО се твърди, че ЦРУ има източници сред медиите, за обосноваване на данни относно срещи между Ал Кайда и висши иракски държавни служители през 90-те години и през 2002 г., но някои не са били много надеждни. "За няколко дузини преки или непреки срещи се съобщава от по-малко надеждни нелегални източници и такива от пресата, през същия период", гласи НРО.
В доклада на РАНД се отбелязва, "Фактът че НРО заключава, че не е имало оперативна връзка между Садам и Ал Кайда, не компенсира тази обезпокоителна оценка".

НРО също така възстановява друго неизвестно досега "разузнавателно" сведение: предположение, че Ирак стои евентуално зад писмата съдържащи антракс, изпратени на новинарски организации и сенаторите Том Дашъл и Патрик Лийхи седмица след атаките от 11 септември. При тези нападения са убити петима и са се разболели други 17 души.

"Нямаме разузнавателна информация свързваща Ирак с нападенията от есента на 2001 г. в Съединените щати, но Ирак има възможност да произвежда спори от Bacillus anthracis — веществото водещо до антракс, сходно със сухите спори използвани в писмата", се заявява в НРО. "Спорите открити в писмата до Дашъл и Лийхи са силно пречистени, за което вероятно са нужни квалификация и експертен опит на високо равнище, при работа с бактериални спори. Би могло иракски учени да притежават такъв експертен опит", макар че е известно, че пробите от биологичен агент които Ирак е използвал като антраксен симулант "не са били толкова чисти, колкото антраксните спори в писмата".

Пол Пилар – бивш ветеран-аналитик на ЦРУ за Близкия изток, който отговаряше за съгласуването на преценките на разузнавателните кръгове за Ирак, заяви пред ВАЙС Нюз, че "твърденията на НРО за биологични оръжия" са се основавали на ненадеждни източници, като Ахмед Чалаби – бившият ръководител на Иракския Национален Конгрес, опозиционна групировка подкрепяна от САЩ.
"Имаше недостатъчен критически скептицизъм спрямо някои материали от източника" твърди той сега относно нередактираната НРО. "Мисля, че изглежда е съществувал агностицизъм, изразен в главните преценки. Докладът щеше да е по-добър ако беше съставен по-внимателно в това отношение."

Но Пилар, сега гостуващ професор в Университета на Джорджтаун, добавя, че администрацията на Буш вече била взела решение да влезе във война с Ирак, така че НРО "не е повлияла на [тяхното] решение." Пилар добавя и че му е казано от сътрудници на Конгреса, че само половин дузина сенатори и няколко члена на Камарата на представителите, са прочели нещо повече от петте страници резюме на НРО.
Дейвид Кей – бивш инспектор по въоръжението в Ирак, който също така е оглавявал Групата за наблюдение на Ирак, заяви пред Фронтлайн, че разузнавателната общност е свършила "зле работата си" по НРО, "може би най-лошата от съвременните НРО, което отчасти се обяснява с натиска, но още по-важно с недостига на информация който са имали. И тя се е опитвала да върви към политическо заключение, което информацията просто не е подкрепяла."

Най-противоречивата част от НРО, изтъквана стотици пъти през изминалото десетилетие и изцяло развенчана, е един текст относно опитите на Ирак да се сдобие с алуминиеви тръби. Администрацията на Буш привеждаше това като доказателство, че Ирак се домогва до ядрено оръжие.

Съветникът по националната сигурност Кондолиза Райс заяви навремето по Си ен ен, че тръбите "просто наистина се вместват в програми за ядрено въоръжаване, програми за центрофугиране" и че "не желаем димящото оръжие да се превърне в облак с формата на гъба".
Във варианта на НРО излязла през 2004 г., разделът за алуминиевите тръби е изцяло прередактиран. Но в наскоро разсекретената оценка е отпаднало цензурирането на по-голямата част от нея и се вижда, че разузнавателните кръгове не са били сигурни защо "Садам лично се интересува от набавянето на алуминиеви тръби". Министерството на енергетиката на САЩ заключава, че размерите на алуминиевите тръби "съответстват на приложенията в ракетни двигатели" и "това най-вероятно е крайната употреба."

Незасекретеното от ЦРУ резюме на НРО не съдържаше несъгласието на Министерството на енергетиката.

"Освен че е повлияна от желанията на политиците, е имало и няколко други причини за опорочаването на НРО", заключава проучването на РАНД. "Всички сведения за мобилни биологични лаборатории, покупки на уранова руда от Нижер и системи за доставяне с безпилотни въздухоплавателни превозни средства на ОМП, се оказаха недействителни. Тя е била направена прибързано. Разузнавателните сведения директно от хора са били оскъдни и ненадеждни. Докато много доказателства са били съмнителни, размерът на съмнителните доказателства е имал ефекта да направи НРО по-убедителна и злокобна. Основното твърдение, че Садам е притежавал ОМП изглеждало по-правдоподобно за аналитиците от алтернативния случай, че той ги е бил унищожил. А аналитиците са знаели, че Садам в миналото е прибягвал до заблуждения, така че доказателства срещу притежаването от Садам на ОМП често са били считани за измама".
Според най-новите данни събрани по проекта за Преброяване на смъртните случаи сред цивилни лица в Ирак, до днешна дата са убити над 200,000 цивилни иракчани, макар че други източници твърдят, че броят на жертвите е два пъти по-голям. Над 4,000 американски военни са били убити в Ирак, а десетки хиляди други са ранени и осакатени. Войната е струвала на американските данъкоплатци над 800 милиарда долара.

В интервю с основателя на ВАЙС – Шейн Смит, Обама заявява, че надигането на Ислямската държава е пряк резултат от катастрофалното нашествие.

"Ислямската държава на Ирак и Леванта е пряка издънка на Ал Кайда в Ирак, която израсна поради нашето нахлуване", заяви Обама. "Което е пример за непредвидени последици. Така че винаги трябва добре да се прицелим преди да стреляме".
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594