Паралелният пазар на лекарства - евтино за европейци, скъпо за българи

България 21.03.2015 10:24

Периодично медиите съобщаваме за липсващи животоподдържащи и скъпоструващи лекарства от аптечната мрежа, количествата биват набавяни, "новината" отшумява, институциите се обявяват за намиране на решение - обещание, което избледнява във времето, а проблемът остава. За да се появи отново не след дълго.

Поредният случай на липса на жизненоважния за диабетиците инсулин е доказателство, че проблем с медикаментите за хронично болни в България има.

"В София няма Новорапид и в складовете няма. В аптеката ми казаха, че не могат да се договорят фирмите с НЗОК и че много лекарства тепърва ще изчезват от нашия пазар, защото НЗОК извива ръцете на вносителите и те не искат да работят с България. Бясна съм! И аз, и 10-годишният ми син сме на Новорапид и ако нямах запаси, какво правим? Докога ще търпим това безобразие?", пише потребител в една от Фейсбук групите, ориентирана към диабетиците.

"На 11 март трябваше да си изпълня протокола и да получа 5 патрона от бързодействащия Новорапид Пенфил от аптеката в 29 ДКЦ в кв. "Гоце Делчев". Там обаче ме посрещнаха с новината, че такъв нямат от две седмици. Причина не посочиха. Отпратиха ме да търся директно в друга аптека. Намерих лекарството чак в кв. "Младост" 1", разказа пред БГНЕС Цвета, която от 6 години е диабетик.

Сигналите за липсващите от аптечната мрежа лекарства не са един или два и не са от вчера. Изчезват не само медикаменти за диабетици, а и други скъпоструващи продукти за онкоболни, например. Според председателя на Асоциацията на собственици на аптеки (АСА) Николай Костов близо 100 лекарства са силно лимитирани.

За последните два месеца от Български пациентски форум на три пъти информират институциите, че липсва инсулин както в София, така и в Кърджали.

"Ние не можем с нищо да повлияем на никого. Дистрибуторите са четири и нищо не зависи от нас", заявиха от една от големите аптечни вериги в София.

"Имали сме няколко пъти проблеми с недостиг на инсулина Новорапид и сме връщали пациенти. Новорапидът периодично изчезва, заяви за БГНЕС аптекарят Анелия Върбанова от известната като диабетната аптека в столицата. Все пак, Върбанова поясни, че в момента аптеката има количество от инсулина, но не знае дали на следващи зареждания ще има още.

"Складовете не ни дават обяснение защо не ни доставят лекарството. Казват, че чакат внос, нямат го и ни отказват", заяви тя и се оплака, че такова нещо от 22 години не е имало. "Миналата година имаше ограничение в количествата. Даваха ни по-малко количества, което беше недопустимо за нас, защото всички диабетици от цяла София идват при нас. Принуждавахме се да взимаме от съседни аптеки от веригата ни, за да имаме нужните количества за нашите болни. Те имат протоколи при нас и трябва да бъдат обезпечени с количества в рамките на 6 месеца", поясни Върбанова.

Има недостиг на "Новорапид" в аптечната и складова мрежа, въпреки че производителят е внесъл достатъчно количество от лекарството, заяви пред БГНЕС председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев.

БГНЕС се свърза с почти всички страни, имащи отношение към пазара на лекарства у нас

И от Здравна каса, и от Агенцията по лекарства, и от фирмата-доставчик получихме уверение, че конкретните инсулини Новорапид и Левемир са налични. Сигнали в НЗОК и Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) – няма, както и в Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ) или пък във фирмата доставчик "Ново Нордиск Фарма". Запознати с проблема се оказаха единствено в две от аптеките, до които се допитахме и в Българския фармацевтичен съюз (БФС), Федерация "Български пациентски форум" (ФБПФ), Асоциацията на собственици на аптеки (АСА) и от Националната аптечна камара (НАК).

"Доставките за страната от Novo Nordisk надвишават с 12-13% средното месечно потребление на продуктите за 2014 г. Доставки към всичките дистрибутори са изпълнени до края на седмица 11 от 2015 г., като се очаква допълнителна заявка от търговец на едро, която фирмата е готова да изпълни в срок. От изложеното становище на НЗОК, а и след проведени разговори с няколко столични аптеки, които имат договори, сключени със СЗОК за изпълнение на инсулини, е установено, че не би следвало да има проблем с доставката на посочените лекарствени продукти", заявиха от НЗОК.

"Компанията Ново Нордиск Фарма ЕАД работи с пет Търговеца на едро (Ей Енд Ди Фарма ЕАД, Софарма Трейдинг АД, Стинг АД, Фьоникс Фарма ЕООД, Фармнет АД), към които доставките се осъществяват навременно. Проблеми с изпълнението на договорите с търговците на едро няма, последните доставки на инсулин към търговци на едро са направени на 18 март", увериха и от Ново Нордиск.

"Все пак търговията с лекарства е динамична и наличностите се променят ежедневно", бе коментарът от страна на БАТЕЛ.

Проблемът е в паралелния пазар

Макар и легален, обаче, паралелният пазар на лекарства съществува и той поражда неудобства за българските граждани. Асоциациите и пациентските организации са съгласни, че някой се опитва бързо да забогатее за сметка на пациентите.

Миналата година през месец март изчезнаха медикаментите за трансплантираните пациенти, после същото започна да става и с лекарствата за онкологично болните, последвани и от тези за ревматологичните пациенти. За съжаление, този проблем не е само в София, но и в цялата страна с различна интензивност. В момента, в който алармираме през медиите за проблема – в миг някак си тези лекарства се появяваха в аптечната мрежа. След месец отново се повтаря ситуацията и решението й, заяви от своя страна председателят на УС на Федерация "Български пациентски форум" Иван Димитров.

"Европейската комисия стимулира паралелната търговия, защото според нея това води до подобряване на конкуренцията. Има общи канали за доставка и различните доставчици влизат в конкурентна борба, което води до намаляване на цените в Западна Европа. Всичко това е много съмнително, защото малките количества в България не могат да повлияят на цените на големи пазари. В същото време се поражда дефицит, защото тези количества са лимитирани за България", обясни Николай Костов от АСА.

"Има и много нелегален износ, има изкупуване през аптеките, дори има такъв канал, че в някои случаи и самите аптеки го правят, като събират такива лекарства и ги дават на паралелни износители", каза още Костов.

Според главния секретар на Българския фармацевтичен съюз Светослав Крумов, проблемът с липсата на някои лекарства, предимно скъпоструващи и животоподдържащи лекарствени продукти, започнал да се задълбочава през последните две години. Причините за това е променената система за ценообразуване в България, с която се въведе сравнението на цените или така нареченото рефериране с група европейски страни, като изискването на нашето законодателство е цената на лекарствените продукти в България, на тези, които се заплащат частично или изцяло от НЗОК, да бъде най-ниска от тези в държавите, с които се сравняваме. Едновременно с това и благодарение на работата на Националния съвет по реимбурсиране през последните две години, цената на лекарства за диабет или за ревматоиден артрит у нас се намали драстично – в пъти повече, отколкото тези продукти се продават в други европейски държави.

Всъщност това направи тези продукти лесна мишена или добра възможност за паралелни търговци, които реализират големи печалби за кратко време, изнасяйки ги навън. Получи се осигуряване на българските граждани на най-евтиното лечение в Европа, защото на практика то е така, но не им се осигурява достъп до това лечение, тъй като няма достатъчно добра регулация да се ограничи износът лекарствените продукти, за да е защитен пациентът, обясни Крумов.

Решението и предлаганите мерки

Трябва да има ясни критерии, тъй като така или иначе паралелната търговия е разрешена в целия ЕС.

През изминалата година имаше опит да се регулира паралелният износ, като имаше поправки в Закона за лекарствените продукти, но заради отмяна на ключова разпоредба от закона от Конституционния съд не се постигна реален резултат. В момента в ход е приемането на Закона за здравното осигуряване, който на 18 март мина на първо четене в НС. Сега от Българския фармацевтичен съюз предлагат мерки за регулиране на паралелния износ. От съюза се надяват те да влязат между двете четения, за да може да се подсигури лечението на гражданите.

Съюзът предлага да се изготви черен списък на лекарствените продукти, които през последните две години са липсвали частично или трайно на българския пазар и за които е съобщавано, че периодично има недостиг. От съюза са предложили няколко критерии, при които тези лекарствени продукти да бъдат под наблюдение и при определени условия техният паралелен износ да бъде забраняван.

Идеята е да има кратки периоди на наблюдение, в които да се прави преценка – ако този продукт е достатъчно наличен на българския пазар и превишава с 15% необходимото потребление в страната, той да бъде разрешаван за износ. Но ако няма достатъчно количество, той да бъде забраняван за износ, докато не се задоволят нуждите на пациентите.

Светослав Крумов добави, че философията на паралелната търговия е тя да намалява стойността на лечението в страните, където то е високо. Например, с продуктите, които се изнасят от България за Германия, значително намалява стойността на лечението там. И всъщност с ниската цена, предназначена за българина, осигуряваме по-евтино лечение на един германец, който е статистически с много по-големи възможности. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911