Аналитик: Украйна няма да се спаси заради демографската криза

Избрано 10.03.2015 15:16

Икономическата ситуация в Украйна продължава да се влошава и поради демографската криза: Равнището на трудоспособното население на страната продължава да се съкращава, пише анализаторът Марк Адоманис за Business New Europe.

Битува мнението, че Украйна я чака успешен път, подобен на този, който в пост-комунистическата ера преминаха Словакия, Чехия и Полша, обяснява експертът. За оптимистите, в това число и украинското правителство, европейският път избран от страна, се явява много ефективен: Достатъчно е просто да реализираш, предложените от Вашингтон макроикономически реформи и Украйна бързо ще се приближи към западното равнище на икономическо развитие.

Адоманис счита, че в тази „щастлива история” за реформите и приближаването към Запада има един проблем: Тежката демографска криза, която вече десетки години е факт и която след протестите на Майдана достигна сериозни мащаби, така че населението на Украйна е много по-възрастно, отколкото населението на Пошла след революцията през 1989 г.

Адоманис съпоставя демографската пирамида на полското население от 1989 г. и украинското от 2014 г. и обръща внимание, че в Полша възрастното поколение, като цяло е било по-малко от младото поколение. Но в Украйна в настоящия момент е точно обратното - гражданите в млада възраст, които ще представляват работната сила след 10-20 години, са много по-малко, отколкото възрастното население. Адоманис подчертава, че демографската ситуация в страната може да изиграе и важна роля, ако на страната бъде оказана финансова поддръжка. Например: Ако Киев използва парите от Германия, за да поддържа пенсионния фонд, съкращението на трудоспособното население би играло важна роля, но и Украйна би могла да премине към разумен икономически ръст.

„Щедра финансова поддръжка обаче от такъв род в близко време не се предвижда. Европейците от самото начало на преговорите говорят за свободна търговия и асоциация, така че на Украйна ще и се наложи да заплаща от своя джоб”. Адоманис отбелязва, че даже такива фанатични привърженици на реформите, като Полша и Балтийските страни са признали, че ЕС няма да субсидира програмите за правни, политически и икономически реформи на Украйна.

По такъв начин е ясно, че Украйна ще трябва да плати своя европейски път и проблемът не е само в това, че нейните финансови възможности в този момент са ограничени, но и в това, че в бъдеще заради съкращение на трудоспособното население, тези възможности ще бъдат още по-скромни, прави изводи аналитикът.


CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911