Върховният съд върна "Св. Кирик" на църквата

България 05.03.2015 18:15

Върховният касационен съд върна манастира "Св.св. Кирик и Юлита" на Българската православна църква. Най-висшият съдебен орган оповести това днес. В него се отказва касационно обжалване на приетото на втора инстанция решение.
След близо 5-годишна сага магистратите се произнесоха кой е собственикът на имота.

Според решението на Апелативния съд комплексът е собственост на Пловдивската митрополия. С него магистратите отхвърлят иска на Съюза на архитектите в България за собственост по давност.

Творческият комплекс на архитектите в с. Горни Воден е изграден на мястото на бившия манастир “Св. св. Кирик и Юлита”. Състои се от четири блока, портиерна, два открити тенискорта, както и помпена станция, трафопост, водоем. Данъчната оценка на всички части на сградата е общо 1 182 298 лева. Имотът се разпростира върху 6144 декара.

Съюзът на архитектите твърди, че на 14 януари 1982 г. е сключил договор с манастирския комплекс, като е получил правото да извърши за своя сметка строителството на нови “културни и битови сгради, както и съоръжения”. Според договорката имотът ще се ползва от творческа база на САБ с международна школа за квалификация на архитектите. От творческия съюз твърдят, че според приемно-предавателния протокол са им предадени църква и полуразрушени негодни за ползване постройки. Архитектите са извършили проектиране и строителство на територията на бившия манастир със свои средства. Строителството е започнало през юни 1983 г. и е завършено на 20 ноември 1985 г.

Според документите строителните дейности на обекта струват 6 534 506 лева. От съюза са категорични, че новите сгради нямат нищо общо със съдържанието и характеристиката на манастир, като сходството е само в художествения образ на композицията, която обгръща църквата “Св. Параскева”. Архитектите са ползвали необезпокоявано имота в продължение на повече от десет години, като давността е изтекла през юни 1993 г.

Скандалът за собствеността избухна, след като на 18 юли 2008 г. архитектите получават нотариална покана от митрополията да върнат комплекса. Намерението на Дядо Николай беше да се възстановят църковните служби и ден по-късно той подстрига за игуменка сестра Юлита. Архитектите обаче отсякоха, че няма да напуснат комплекса, построен от тях. Така се стигна до съдебната битка. /БЛИЦ
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027