Плевнелиев: Още тази година е възможна либерализация на енергийния пазар

България 04.03.2015 18:24

От реформата в секторите "Сигурност" и "Правосъдие" зависи успехът на реформите във всички сектори на българската държава.

Това е общата позиция на президента Росен Плевнелиев и ръководството на Реформаторския блок, които разговаряха на "Дондуков" 2 в рамките на месеца на политическите консултации с парламентарно представените политически сили. Обща беше и оценката, че отлагането на промените в тези два сектора е неприемливо и изисква бързи и конкретни действия, съобщиха от прессекретарията на държавния глава.

Пълната либерализация на пазара на електроенергия в България, която ще даде право на всяко домакинство да избира своя доставчик, е възможно да бъде постигната още тази година чрез смели промени в Закона за енергетиката, посочи още Плевнелиев.

Плевнелиев призова парламентарно представените политически сили да се обединят за постигането на пет приоритетни цели, които да задълбочат европейската интеграция на страната ни. Според президента до поемането на председателството на ЕС от България през 2018 г. страната ни може да бъде приета в Шенгенското пространство без граничен контрол, да е в преходния валутен механизъм ERM II, да стане част от Европейския банков съюз, у нас да заработи Енергийният съюз и да отпадне Механизмът за сътрудничество и оценка.

Представителите на Реформаторския блок и президентът бяха единодушни, че на предстоящите местни избори трябва да бъде произведен и референдум за промяна на изборните правила. От Реформаторския блок предложиха също така да бъде обсъдено въвеждането на активна регистрация на избирателите, за да се намали купеният и корпоративният вот.

Народните представители предложиха да бъде актуализирана Националната стратегия за регионално развитие до 2020 г., която да постави акцент върху развитието на Северозападния регион, да подобри условията на живот и да спре обезлюдяването на населените места. Развитието на региона може да бъде подпомогнато в случай, че реализирането на ключовите реформи започне именно от Северозападна България, подчерта президентът и открои здравеопазването, въвеждането на електронното правителство, образованието. За изграждането на електронното управление България може да използва и значително европейско финансиране, отбеляза още държавният глава.

Президентът отново призова страната ни да изпълни поетия ангажимент за отделяне на достатъчен финансов ресурс в сферата на отбраната. "Намаляването на средствата за отбрана е погрешен сигнал към партньорите ни от НАТО", заяви президентът и добави, че разбира действията на правителството, което след фалита на КТБ е поставило като първостепенна задача стабилизирането на финансовата система и икономиката. Президентът изрази надежда, че с постигането на по-добри икономически резултати през 2015 г. бюджетът за отбрана ще бъде преразгледан.

Росен Плевнелиев отбеляза и необходимостта от законодателни промени във водния сектор, които да внесат яснота по отношение на собствеността и отговорността за поддържането на язовирите и напоителните съоръжения. "Не по-малко важно е да отговорим адекватно и на препоръките за окрупняване на ВиК-дружествата, за да не загубим предвидените по ОП "Околна среда" 3 млрд. евро, предвидени за развитието на водния сектор в България", подчерта Росен Плевнелиев. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027