На Трети март НВИМ разказва за три съдби от три войни

България 03.03.2015 18:02

Съдбата на три офицерски фамилии, в която се оглежда почти век национална история показва изложбата "Трети март – три войни – три съдби" в Националния военноисторически музей (НВИМ), предаде репортер на БГНЕС.

Изложбата разказва за живота на трима опълченци, станали генерали в освободена България – Данаил Николаев, Стефан Тошев и Кръстю Маринов, и за техните синове – подп. Николай Николаев, ген.-лейтенант Тодор Тошев и ген.-лейтенант Иван Маринов.

Изложбата е много нетрадиционна, интересна и атрактивна, посочи директорът на Дирекция "Научно-изследователска и експозиционна дейност" в НВИМ Мариета Станева. Разказът на необикновените истории в служба на България е пресъздаден с помощта и на киноленти, на които се виждат архивни кадри от войните и фотографии от фонда на музея. Има и визуален и звуков разказ за техните съдби, които са станали част от историята на България. В изложбата са показани експонати, свързани с живота и военния път на шестимата офицери. Тук са показани вещи от трите генералски фамилии – униформи и отличия, показан е печатът на военния министър, оръжията им. Всеки от тях има своя звезден път във военната кариера. Данаил Николаев е наречен патриарха на българската войска – нейният всеотдаен строител. На него съдбата отрежда да изпие горчивата чаша от загубата на единствения му син, трагично загинал в атентата в църквата "Св. Неделя". Ген. Стефан Тошев историята помни като героя от Тутракан. Той устоява мнението си пред германски офицер, че приоритетно трябва да се превземе тази крепост и Тутракан с 39 000 гарнизон е превзет само за два дни. Това негово стратегическо решение предвещава успеха на българската Трета армия в Добруджа, каза Мариета Станева.

Ген. Кръстю Маринов е защитникът на Видин по време на Междусъюзническата война. Той в кариерата си обаче е имал тежката задача - да ръководи церемонията по разформироването на Втори пехотен струмски полк. Полкът участвал в преврата срещу Княз Александър Първи и трябва се заличава. Това е тежък момент в кариерата му, изгаря се знамето му, а единственият запазен негов символ е печатът на полка, който може да се види на изложбата. Гост по покана на музея тук бе и наследникът на ген. Тошев – д-р Стефан Тошев.

Днес, на 3 март, за шеста поредна година Националният военноисторически музей отбеляза националния празник с Ден на отворени врати. Всички гости на НВИМ можеха да се докоснат до повече от 300 експоната, свидетели на Руско-турската война, които целогодишно са част от постоянната експозиция на музея. А посетителите и тази година бяха много, музеят отново оживя и се огласи от детски смях и любопитни погледи и глъчка.

Ние винаги на 3 март сме на мястото, където тупти българското сърце, винаги сме отворени за много посетители. Радваме се, че интересът към нас не стихва и всяка година е така, каза още Мариета Станева. Малчуганите тук бяха "превзели" цялата техника. Момичетата дори не слизаха от танкове и самолети. 9-годишната Ния без каквото и да е колебание каза, че най-интересното в музея са й оръдията. Малкото момиче имаше нужда от малко време, за да се сети, че днес е празникът на България, но бе категорично, че на този празник хората трябва да носят знамената на страната ни. 7-годишният Йоан бързо каза, че днес е Националният празник на България и това е денят, когато се освобождаваме от турско робство. Малкият мъж каза, че на този ден хората трябва да отиват на музеи, а на него тук му е най-интересно да разгледа танкове, защото иска да стане войник. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233