ЕК: България също може да спечели от енергийния съюз

България 28.02.2015 13:09

Една от основните идеи на енергийния съюз е занапред да няма "енергийни острови". Това заяви говорителят на Европейската комисия Ана-Кайза Итконен.

Тя посочи, че в момента имаме такива на няколко места – ще спомена Централна и Източна Европа, балтийските страни, както и Иберийския полуостров. "Целта ни е да подобрим сегашната ситуация, като направим пазара по-интегриран, а отделните страни – по-свързани – за да сме сигурни, че в бъдеще никоя страна няма да зависи само от един източник. Така че за България също ще има много ползи от създаването на енергиен съюз", каза пред БНР Итконен.

Мисля, че като задължение може да се интерпретира фактът, че една от предпоставките за създаването на работещ общ енергиен пазар, е пълното прилагане и спазване на Третия енергиен пакет във всички страни. За всяка от тях ще е належащо да прилага правилно и изцяло европейското енергийно законодателство. Не казвам това обаче като нещо, което е валидно конкретно за България – то се отнася до всички страни от ЕС, обясни тя.

През седмицата Европейската комисия представи първоначалния си план за създаване на енергиен съюз - проект, който беше среди приоритетите на нейния председател Жан-Клод Юнкер по време на предизборната му кампания. Този съюз ще има за задача да намали колкото се може повече сегашната 53-процентна зависимост на 28-те страни-членки от външни доставчици – особено от такива, които използват енергията като външно-политическо средство. За целта ще се търсят алтернативни доставчици и маршрути, ще се изграждат интерконектори и газови хъбове, и ще се интегрират сегашните 28 отделни пазара на енергия в един общ. Начинанието е мащабно и обещава конфликти и противоречия. Според оптимистичните прогнози той би могъл да започне да функционира напълно около 2030-а година. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027