Бербатов и Монако наказаха Арсенал насред Лондон

Спорт 25.02.2015 23:46

Английският гранд Арсенал колабира срещу състава на Монако, с Димитър Бербатов в редиците си, в първия и за двата тима сблъсък от 1/8-финалната фаза на Шампионската лига, играна в Лондон.

Гостите от Княжеството се наложиха с малко очакваното 3:1, след попадения на Кондогбия, Караско и Димитър Бербатов. Почетния гол за домакините вкара Окслейд-Чембърлейн, в даденото от рефера продължение на мача.

В началото на срещата домакините натикаха съперника си в собствената му половина, като само спортното щастие помогна на Монако да не инкасира попадение на доста ранен етап от развитието на двубоя.

Уелбек, Санчес и Касорла се надпреварваха да пропускат изгодни положения за тима си пред вратата на опонента, като рикошетите в телата на бранители на състава от Княжеството бяха най-честата причина кълбото да не намира търсената траектория.

В средата на първата част центриране отдясно по нападението на Арсенал намери оставения непокрит Жиру, който от няколко метра не успя да намери добре кълбото, изстрелвайки го високо над напречната греда. Повторенията показаха, че късметът отново е бил от решаващо значение в ситуацията, като опитът за асистенция бе предотвратен със съвсем незначително на пръв поглед, но доста важно в действителност докосване на крака на Абденур до топката.

Димитър Бербатов бе строго охраняван от защитниците на „артилеристите", които явно се бяха вслушали в предупрежденията на Венгер преди началото на мача. Митко оставаше изолиран от играта за дълги периоди от време, като именно точните действия на бранителите на лондончани неутрализираха опитите му да постигне нещо интересно в половината на домакините.

В същото време един от колегите на Димитър в предни позиции - Моутиньо нямаше особено голямо желание да си „поделя" светлините на прожекторите с Бербо, оставяйки го без нито един точен пас от негова страна - една от функциите, с които Жоао е натоварен по традиция на терена.

Припряните действия на Арсенал в нападение отвориха сериозни пробойни в последната линия от постройката на тима - нещо, което сработи по чудесен начин в полза на Монако в 38-ата минута. Тогава поредният пробив на Моутиньо остана някак пренебрегнат от халфовете, а в последствие и от защитниците на „артилеристите", топката премина в краката на Кондогбия, който без да се замисля, с бомбен шут, а и отново не и без помощта на спортния шанс, даде предимство на Монако, смълчавайки по-голямата част от „Емиратс" - 0:1! Кълбото рикошира в тяло на бранител, преди да се пробва да скъса мрежата на Оспина, но това едва ли интересуваше много подскочилия до козирката на „Емиратс" Леонардо Жардим.

До почивката нова промяна в резултата не бе регистрирана и двата тима се насочиха към съблекалните при минимално предимство на гостите.

Второто полувреме стартира с чудесна възможност за гостите да се върнат в мача, но пробив на Санчес и последвал негов пас към Жиру не бе завършен по най-добрия начин от френския таран.

Последва нова акция за Арсенал и нов, учудващ пропуск на Оливие, извисил се над всички при центриране от свободен удар.

Само минутка по-късно, с едва три паса по цялата дължина на терена, Монако се добра до втори, решителен гол в мача. Марсиал асистира за Бербатов, който през двама бранители с точен, премерен, бомбен шут разстреля Оспина за 0:2, хвърляйки в екстаз феновете на Монако по трибуните.

Трета поредна издънка на Жиру в наказателното поле на „монегаските" коства на снажния нападател мястото му на терена, като той бе заменен от Уолкът.

Успеваемостта на английския национал обаче бе подобна, като той побърза да покаже, че не превъзхожда особено съотборника си, не успявайки да се разпише от два метра разстояние.

Бербатов бе сменен 15 минути преди края на мача, напускайки под аплодисментите на феновете на Монако, а същевременно и под не особено приятен съпровод на запалянковците на домакините - нещо, което обаче едва ли успя да подейства на Митко, оттеглил се победоносно на скамейката.

Нова промяна в резултата бе регистрирана в даденото продължение, когато първо Окслейд-Чембърлейн се разписа за 1:2, с удар от границата на наказателното поле, но в последствие Арсенал допусна ново попадение в мрежата си, след контраатака на гостите, завършена успешно от Ферейра-Караско, появил се на мястото на Бербатов - 1:3!

Това означава само едно - две попадения предимство за Монако и дни наред за целенасочена подготовка за реванша. За Венгер (както често се случва) останаха главоболията, унижението и хроничният риск от уволнение - все неща, с които Мосю отдавна е свикнал...

Байер (Леверкузен) пък победи Атлетико (Мадрид) с 1:0 в първа осминафинална среща в Шампионската лига. Гола вкара Хакан Чалханоолу в 57-ата минута с красив удар, който не остави шансове на Мигел Анхел Моя. "Аспирините" изиграха много силен мач и заслужено си осигуриха минимален аванс преди реванша на "Висенте Калдерон".